Доступність посилання

ТОП новини

Правник чи моральний авторитет: хто очолить Антикорупційне бюро


Вперше збирається конкурсна комісія Антикорупційного бюро

Моральним авторитетом, не залежним від держави, бачать директора Національного антикорупційного бюро опитані Радіо Свобода члени конкурсної комісії. У п’ятницю вона збереться вперше, щоб вирішити, як працювати і коли оголосити конкурс на посаду. Члени комісії зізнаються, що до початку відбору кандидатів хотіли б, аби прописані у законі вимоги до претендента на посаду дещо відкоригували.

24 січня очікує президент України Петро Порошенко на початок роботи директора Національного антикорупційного бюро. Дехто з членів конкурсної комісії зізнався Радіо Свобода не під запис, що вважає цей термін сумнівним. 9 січня комісія збирається на перше засідання, конкурс на посаду ще не оголосили, тож, відповідно, жодної заявки ще не отримали.

Згідно з законом, комісія має оголосити про початок прийому документів від кандидатів, розглянути ці заявки, визначити три кандидатури, які подасть президенту. Той, у свою чергу, має визначитися з однією і винести цю кандидатуру на розгляд Верховної Ради. У разі затвердження парламентом, глава держави ще має підписати відповідний указ.

Людина, не пов’язана з системою

Один із членів конкурсної комісії, колишній міністр культури Євген Нищук зазначив у коментарі Радіо Свобода, що перше засідання, ймовірно, буде засадничим. «Це якраз буде той момент, який дасть нам усвідомлення того, як швидко подавати тих чи інших осіб, чи треба і чи можна щось міняти, в які терміни, і взагалі – яким буде подальший внесок внесень і рішень», – каже він.

У конкурсній комісії, зокрема, не виключають зміни до статті про вимоги до кандидата на посаду директора антикорупційного бюро. Нині закон вимагає від нього, наприклад, вищу юридичну освіту і стаж у цій сфері, а також досвід роботи на керівних посадах або в органах влади, або в якихось організаціях. Раніше один із членів конкурсної комісії, журналіст Юрій Бутусов заявив в інтервʼю Радіо Свобода: кандидати на посаду директора антикорупційного бюро в ідеалі взагалі не мали б мати досвід роботи у державних структурах.

«В антикорупційному бюро повинні бути люди, які не мають жодного стосунку до цієї державної системи, – вважає він. – Я впевнений, що вони взагалі можуть не мати – і, мабуть, передусім треба було вимагати, щоб вони не мали – досвіду роботи в українській державній системі. Тоді вони ніяк не будуть із цією системою пов’язані».

«Перша особа в бюро мала б бути моральним авторитетом»

Нинішні вимоги до кандидата, на думку декого з конкурсної комісії, найбільше пасують вихідцю з правоохоронної системи. Водночас Радіо Свобода нарахувало щонайменше трьох із девʼяти членів комісії, які вважають, що директор антикорупційного бюро мав би бути, перш за все, моральним авторитетом.

«Мені сподобалася думка, і в цьому я підтримую пана Грицака (Ярослав Грицак, один із членів конкурсної комісії – ред.), який зазначив, що перша особа в бюро – більше політична, вона мала б бути таким моральним авторитетом, – каже Євген Нищук. – А от заступник чи керівники всередині структури повинні були б бути дуже фаховими людьми з юридичною освітою».

Крім того, дискусію спричинила і стандартна вимога закону щодо українського громадянства кандидата. Юрій Бутусов в інтерв’ю Радіо Свобода, наприклад, зізнався, що волів би бачити директором Національного антикорупційного бюро колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі. Поки що норми закону не передбачають участі в конкурсі іноземців.

Всього у складі конкурсної комісії – дев’ять осіб, делеговані від президента, уряду а Верховної Ради. Це – глава Меджлісу кримських татар Рефат Чубаров, правозахисник Євген Захаров, історик Ярослав Грицак, дисидент Йосип Зісельс, професори-правники Олександра Яновська і Віктор Мусіяка, журналіст Юрій Бутусов, екс-міністр Євген Ніщук, директор Європейського бюро по боротьбі з шахрайством Джованні Кесслер.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG