Доступність посилання

ТОП новини

Довготермінових газових домовленостей з Москвою у 2015-му не буде


Україна та Росія домовлятимуться на коротку перспективу – експерти

Чи вдасться Україні у 2015 році врегулювати газову суперечку з Росією, вийти на довготермінові домовленості, і якою у цьому може бути роль ЄС? Цього тижня віце-президент Єврокомісії буде у Москві і серед іншого обговорюватиме так званий «літній пакет» газопостачання в Україну. Хоча, на думку як українських так і російських експертів, наразі шансів, що Київ та Москва вийдуть на довгострокові домовленості практично немає.

Віце-президент Єврокомісії з енергетичних питань Марош Шефчович буде у Москві 14 січня.

Ми обговорюватимемо всі аспекти кооперації і, звісно, намагатимемося прояснити позицію Росії щодо газопроводу «Південний потік»
Марош Шевчович

«Це буде моїм першим візитом на посаді віце-президента з питань енергетики до Москви. Там я буду говорити про те ж, про що ми говоримо у Брюсселі. Ми обговорюватимемо всі аспекти кооперації і, звісно, намагатимемося прояснити позицію Росії щодо газопроводу «Південний потік», – сказав Шевчович.

Його речниця Анна-Каїса Ітконен, своєю чергою, повідомила, що у Москві віце-президент Єврокомісії обговорюватиме і питання щодо так званого «літнього пакета» для вирішення газових проблем між Україною та Росією. За її словами, Марош Шевчович матиме зустріч зокрема з міністром енергетики Росії Олександром Новаком та головою правління «Газпрому» Олексієм Міллером.

Російський газ дешевшатиме

Щоб домовитися з Росією про постачання газу до України у зимовий період, знадобилося сім раундів переговорів за участю ЄС. Наразі Київ перед російською стороною виконує свої зобов’язання – до кінця 2014 року виплатив 3,1 мільярда доларів і вносить передоплату за паливо.

Згідно з останніми домовленостями, ціна російського газу у листопаді-грудні 2014 року для України становила 385 доларів за тисячу кубів. І, як заявив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, зважаючи на те, що у домовленостях сторони прив’язали ціну газу до ціни на нафту, у першому кварталі 2015 року російське паливо для України коштуватиме 365 доларів. Але ці домовленості діють лише до кінці березня, далі – доведеться домовлятися, оскільки газу власного видобутку та поставленого реверсними маршрутами з заходу не виставить, щоб звести газовий баланс у 2015 році.

Джерела Радіо Свобода у «Нафтогазі» розповідають, що у компанії дуже сподіваються на роль ЄС у газових переговорах, оскільки політична ситуацію між Києвом та Москвою не сприяє їм.

Київ вибив з-під ніг Москви пропагандистку зброю – російський експерт

Аналітик російської дослідницької компанії RusEnergy Михайло Крутихін погоджується, що у Європи є певні інструменти, якими можна впливати на Росію у газових переговорах, йдеться зокрема про реверс.

Якщо європейські компанії погодяться постачати газ в Україну на прийнятних умовах, то, зрештою, Україна може отримати незалежність від російського постачання
Михайло Крутихін

«Якщо європейські компанії погодяться постачати газ в Україну на прийнятних умовах, то, зрештою, Україна може отримати незалежність від російського постачання», – зазначає Крутихін.

За його словами, наразі ще питання у тому, як європейці домовлятимуться з Росією щодо транзиту газу територією України, оскільки досі українська сторона чітко виконувала свої транзитні зобов’язання, згідно з домовленостями від 2009 року. «Таким чином Київ вибив з-під ніг Москви пропагандистську зброю, яка дозволяла «Газпрому» заявляти, що в Україні крадуть російський газ», – наголошує Крутихін.

Москва гальмує

Для того, щоб Україна та Росія налагодили комерційну співпрацю у газовій сфері, має бути підписаний новий контракт, вважає Михайло Крутихін. При цьому він виловлює сумніви, що такий документ буде підписаний у 2015 році, оскільки цього не хоче Москва.

«Наразі ухвалене рішення на переговорах пропонує «Нафтогаз» – підписати новий контракт і працювати згідно із ним. На гальма у цих переговорах тиснуть у Москві. Частково це може бути психологічною реакцією керівництва Росії, оскільки погодитися з тим, що слушна пропозиція йде з боку Києва, для людей, які ухвалюють рішення у Москві, надзвичайно складно», – каже Крутихін.

Відтак, припускає російський експерт, найближчим часом сторонам навряд чи вдасться досягти довготермінових домовленостей, і не виключає, що у 2015 році будуть укладатися короткострокові домовленості, як це було вкінці 2014 року.

Із тим, що цьогоріч Київ та Москва навряд чи укладуть довготерміновий контракт на постачання газу, погоджується й український експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук.

«Ми не побачимо перегляду самого контракту, ми побачимо короткотермінові угоди у гіршому випадку на шість місяці – з квітня по жовтень, – говорить Корольчук. – Це так званий сезон закачування газу у підземні сховища. Не слід будувати ілюзій, що він буде легший, ніж зимовий пакет, оскільки нам доведеться закуповувати газ у Росії чи країн ЄС по передоплаті, закачувати його у підземні сховища, і це потрібно буде зробити у великих обсягах».

Європейські компанії втрачають через падіння цін на нафту – Корольчук

Що ж до ролі ЄС, то зазначає Юрій Корольчук, через падіння цін на нафту європейські компанії опинилися у досить пікантній ситуації, оскільки минулого року вони закупили значні обсяги газу, які були закачані у підземні сховища, а сьогодні ціна цього палива значно знизилася. Відтак, європейська сторона у цій ситуації думатиме насамперед про себе.

Питання України стоятиме другим на порядку денному. У кращому випадку доведеться розраховувати на підтримку ЄС насамперед у фінансовому плані
Юрій Корольчук

«Вже питання України стоятиме другим на порядку денному. У кращому випадку доведеться розраховувати на підтримку ЄС насамперед у фінансовому плані», – припускає Корольчук.

Однак фахівці переконані, що падіння цін на нафту на світових ринках, Україні на користь, оскільки згідно з нинішньою формулою ціни російського газу, у другому кварталі він коштуватиме для Києва 300-320 доларів.

  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG