Доступність посилання

ТОП новини

Підприємства відмовляються користуватися нічним тарифом


©Shutterstock

Нічна електроенергія стала ще дешевшою, але більшість підприємств не бажають працювати вночі

Наталія Касяненко

Київ – Нічні тарифи на електроенергію стали ще нижчими. Утім недостатньо для того, щоб стимулювати підприємства до роботи вночі, кажуть виробники. В Національній комісії з регулювання енергетики пояснюють, що знизили тарифи саме заради того, аби заохотити підприємства працювати вночі й стабілізувати графік навантажень на електромережу.

Більшість працівників вінницької компанії «Поділля Залізобетон» живуть у селах. Щодня вони довго чекають на громадський транспорт, щоб потрапити на роботу. Дороги, як і у всіх селах, не в найкращому стані. Вночі маршрутки зовсім не ходять. Тож керівництво «Поділля Залізобетон» вирішило поки що не переходити на більш низькі нічні тарифи – «щоб люди змогли спокійно працювати».

Керівництвоіншого одеського підприємства «Гемопласт», що виготовляє медичні прилади, пояснює Радіо Свобода, що хвилюється за своїх підлеглих, точніше – за їхні сім’ї.

«Працівники мають дітей, за якими потрібно стежити. Добре, що є дитсадки та школи, які доглядають за малечею вдень. Проте, якщо батьки зароблятимуть гроші вночі, то діти будуть вдома самі, що доволі небезпечно», – заявив директор підприємства Богдан Підгорний.

Хотіли б Ви день проводити вдома, а ввечері йти на роботу, лишаючи дітей наодинці з пустою квартирою?
Богдан Підгорний

«Ось у Вас є діти? Хотіли б Ви день проводити вдома, а ввечері йти на роботу, лишаючи дітей наодинці з пустою квартирою?», – пояснює відмову від нічних тарифів Богдан Підгорний.

Заради економії потрібно стати «зомбі»

Вдень виконувати завдання не тільки легше, а й корисніше. Вчені з Гарвардського університету довели, що робота ночами часто призводить до діабету і серцево-судинних хвороб. А нещодавнє дослідження данських вчених з Інституту епідеміології раку свідчить: жінки, які працюють у нічну зміну частіше двох разів на тиждень, більше ризикують занедужати на рак молочної залози.

Вищу ефективність роботи вдень, аніж вночі, констатують на підприємстві з виробництва кузовів та фургонів «СП Анатоль» у Києві, в ІТ-компанії «Геосистема» у Вінниці та на «Механозбиральному універсальному заводі» в Одесі. На цих підприємствах Радіо Свобода відповіли, що не підуть на пропозицію Національної комісії з регулювання енергетики використовувати «вигідні» нічні тарифи.

У приймальні «СП Анатоль» пояснили, що практично нереально працювати вночі: «людям важко перелаштовуватися, хоча напевно, була б якась економія, а так світло зранку горить постійно…».

Маленькі підприємства не дуже хочуть економити?

Вінницьке виробництво жіночого одягу «Грація» знаходиться у житловому будинку, Рівненська «Автотехнологія» має лише один робочий день на тиждень. Відтак вони, як і «Біофарм» і «Біолік» у Вінниці, споживають малу кількість електроенергії. Тому економія не буде суттєвою, пояснила Радіо Свобода керівник підприємства «Біолік» Оксана Вельганюк:

Нам це буде невигідно. Крім того, ми маємо платити людям за нічні зміни
Оксана Вельганюк

«Якби наше підприємство було більш енергоємне, ми б розглянули цей варіант. Переходити на роботу у нічний час не плануємо. Нам це буде невигідно. Крім того, ми маємо платити людям за нічні зміни (які, за Трудовим кодексом, є більш високооплачуваними – ред.)», – наголошує промисловець.

Подібним невеликим компаніям жертвувати денною зміною заради економії електроенергії немає потреби, на відміну від Одеського цементного заводу, який виробляє 550 тисяч тонн цементу на рік. Заради економії тут перейшли на роботу в нічний час, адже нічні тарифи були трохи нижчими за денні й до цього. У 2005 році завод викупила португальська компанія: вона інвестувала в нове обладнання, яке в цілях економії працює весь час, розповіли Радіо Свобода в приймальні Одеського цементного заводу.

Дві зміни– однакова потужність

Василь, електроенергетик заводу «Київ-Атлантик Україна» сказав Радіо Свобода, що на підприємстві у дві зміни працює однакова кількість людей, а тому й обладнання споживає однакову кількість електроенергії. Збільшити навантаження вночі – неможливо, визнає енергетик.

Натомість одеська компанія «Айсберг» – не планує працювати вночі, пояснюючи це специфікою виробництва холодильників.

У нас працюють дизайнери, інженери та конструктори, які розробляють спеціальне обладнання для кожного клієнта. Їхня робота у нічний час не буде ефективною
Валентина Зазимко

«Переходити на нічний режим роботи ми не плануємо, бо цього не дозволить специфіка нашої роботи. У компанії «Айсберг» працюють дизайнери, інженери та конструктори, які розробляють спеціальне обладнання для кожного клієнта. Їхня робота у нічний час не буде ефективною», – зазначила бухгалтер підприємства Валентина Зазимко.

Переважна більшість підприємств, які обдзвонило Радіо Свобода, не виявляють бажання переходити на нічні зміни й низькі тарифи. Серед них – київські Мотоциклетний завод, ТОВ «Енергозберігаючі технології», компанія «ІНТЕРКАНАТ» та Одеський завод сільгоспмашинобудування. При цьому Мотоциклетний завод причин не пояснював, а Одеський Машинобудівний завод «Червона гвардія» взагалі відмовився надавати будь-яку інформацію щодо роботи підприємства.

Дехто про зниження нічних тарифів узагалі не знав, як-от фірма «Продекологія» у Рівному. Почувши цю новину від Радіо Свобода, там зауважили, що запроваджувати через це нічну зміну, мабуть, не стануть.

Завдяки зниженим нічним тарифам для підприємств можна вирівняти графік навантажень на енергосистему, очікують в НКРЕ.

«Визначений у постанові підхід забезпечить зниження обсягів споживання електричної енергії у пікові періоди і стимулюватиме споживачів до переходу на споживання електричної енергії в нічний та в напівпіковий періоди часу»,– пишуть на сайті Нацкомісії з енергетики.

Дефіцит потужностей в енергосистемі в НКРЕ пояснюють, зокрема, браком газу та вугілля і руйнуванням електропотужностей в зоні АТО.

Голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха підтримує намір НКРЕ стимулювати промисловців споживати струм уночі, але не сподівається, що ефект буде швидким.

Теоретично це правильно, але у нас зараз знижка в нічному тарифі є недостатньою, щоб на нього переходити
Георгій Гелетуха

«Це корисно для системи в цілому, тому що вночі наша генерація недовантажена, а вдень, навпаки, перевантажена. Тому теоретично це правильно, але у нас зараз знижка в нічному тарифі є недостатньою, щоб на нього переходити. Тариф зменшили буквально з 0,4 гривень за кіловат до 0,35», – зауважує експерт. І додає, що для тих, хто зголоситься на нічний тариф у 35 копійок за кіловат, денний тариф зросте до 1,8 гривень.
Гелетуха згадує й проблему з тим, як доставити персонал на нічну роботу, і про те, що більшість бізнесових питань традиційно легше вирішувати удень. Відтак, на його думку, тих тарифів, які пропонує держава, недостатньо для того, щоб значна частина компаній запрацювала вночі, й енергобаланс України поліпшився.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG