Доступність посилання

ТОП новини

Українські фермери успішно скористалися відкритим ринком Європи


©Shutterstock

Стримують їх лише квоти, сертифікати та відсутність інвестицій

Київ – В Україні іде пошук «нової аграрної політики». До цього підштовхують, серед іншого, криза у промисловості, поява аграрного лобі у політиці і процес євроінтеграції України. Експерти також наголошують, що підписана Угода про асоціацію з ЄС відкриває українським селянам європейський ринок – адже договір передбачає створення зони вільної торгівлі між Україною та Євросоюзом. Щоправда, експерти не бачать особливого ентузіазму з боку українських виробників.

Фермер із Волині Андрій Турак виробляє молочну продукцію, яку охоче купують і власники маленьких магазинів, і мережі супермаркетів. Фермер не проти постачати свою продукцію на європейський ринок, тим більше, що кисломолочна продукція з його ферми сертифікована згідно вимог Євросоюзу.

На запитання Радіо Свобода, що заважає вийти на ринок ЄС, Андрій Турак відповів: «Ми поки що не готові, сказати б, пакувальною тарою. Продукція у нас якісна, натуральна, екологічно чиста. Але з тією тарою, в яку ми її пакуємо, ще на європейський ринок іти не готові».

За словами Турака, серед фермерів є і ті, хто не вийшов на європейський ринок через відсутність згаданого вище сертифікату якості. Дехто лінується уважно подивитись, за якими правилами «грають» європейці і пройти процедуру реєстрації, зауважив фермер.

Відповідна якість повинна бути підтверджена відповідними документами
Андрій Турак

«Це той шлях, який ми, виробники продукції АПК, ще повинні пройти. Відповідна якість повинна бути підтверджена відповідними документами», – зазначив Турак.

Ми у тісній співпраці з українською владою скеровуємо наші зусилля на те, щоб необхідна інформація була доступною для усіх зацікавлених сторін
Юргіс Вілчінскас

Серед перешкод на шляху української продукції на європейський ринок є і брак інформації. Так, селяни, фермери, на відміну від агропромислових корпорацій і холдингів, не завжди мають доступ до відповідної інформації. Про це журналістам розповів керівник відділу преси та інформації представництва ЄС в Україні Юргіс Вілчінскас.

«Ми у тісній співпраці з українською владою скеровуємо наші зусилля на те, щоб необхідна інформація була доступною для усіх зацікавлених сторін і у повсякденному житті українського бізнесу відбувались реальні зміни», – наголосив Вілчінскас.

Нова аграрна політика України: курс на ЄС

Нова аграрна політика України має зовнішньоекономічне, інтеграційне спрямування, зумовлене вступом України до Світової організації торгівлі (СОТ) і, фактично, підготовкою до створення зони вільної торгівлі з ЄС. Тож експерти вважають, що система державної підтримки та регулювання сільського господарства повинна враховувати саме ці нові реалії, упевнений експерт Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Микола Риженков.

«Запровадження такої системи в Україні – необхідна умова для забезпечення конкурентоспроможності вітчизняного аграрного сектору на європейському ринку», – зазначив фахівець.

На його думку, набуття чинності Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом вже створило потенціал для розвитку харчової промисловості і сільського господарства. Адже виробники можуть безмитно експортувати більшість сільськогосподарської продукції, а по-друге, українські виробники виготовлятимуть продукцію, яка відповідає європейським стандартам, що також передбачено Угодою про асоціацію, відповідно підвищиться її якість.

Володимир Лапа
Володимир Лапа

У свою чергу, Євросоюз захищає власного виробника і для цього створив систему квот для експорту. У розмові з Радіо Свобода заступник міністра аграрної політики Володимир Лапа пояснив, що продукція українського агропромислового комплексу потрапляє на європейський ринок за правилами так званих «автономних правових преференцій», який набув чинності весною минулого року. Європарламент ухвалив відповідне рішення 4 квітня.

Відбувається безмитний експорт лише у межах певних квот, які зафіксовані в Угоді про вільну торгівлю Україна – ЄС. Квоти використані повністю або практично повністю
Володимир Лапа

«У ході переговорного процесу європейська сторона намагалась максимально захистити свій ринок по тих товарних позиціях, які вони вважають критичними. Це стосується практично всіх видів м’яса, основних зернових культур, багатьох видів молочної продукції, тощо. Фактично, відбувається безмитний експорт лише у межах певних квот, які зафіксовані в Угоді про вільну торгівлю Україна – ЄС. Квоти використані повністю або практично повністю. Тобто, українське АПК успішно поставило свою продукцію на ринок ЄС. Зокрема, це група товарів по м’ясу птиці, по соках і сокових концентратах», – пояснив Володимир Лапа.

Ми бачимо, що значна кількість товарних позицій успішно експортується в Європейський союз
Володимир Лапа

Він також зазначив, що входження української продукції АПК на європейський ринок – це виклик, як і вихід на будь-який ринок.

«Треба зрозуміти його регулювання, тарифні не тарифні бар’єри, митні процедури. У нашому випадку доволі багато часу зайняв і пошук контрагентів, тому перший рік не міг бути надто успішним у плані освоєння європейських ринків. І навіть не зважаючи на це, ми бачимо, що значна кількість товарних позицій успішно експортується в Європейський союз», – підсумував заступник міністра аграрної політики.


На цю ж тему:

05.02.2015
Потенціал аграрного сектора України величезний і далеко не вичерпаний

Європейські інвестори всупереч несприятливій ситуації покладають надії на розвиток співробітництва з Україною в галузі сільського господарства далі

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG