Доступність посилання

ТОП новини

Уряд взяв курс на підвищення енергозалежності і проїдання?


©Shutterstock

Кабмін пропонує підвищити ренту за користування надрами для держпідприємств у 3,5 рази

Урядові ініціативи про підвищення ренти за користування надрами з 20% до 70% для державних компаній можуть призвести до продовження занепаду української видобувної галузі, і, як наслідок, до підвищення енергозалежності, насамперед від Росії, вважають деякі експерти. У 2015 році уряд планує підвищити рентну плату для державної компанії «Укргазвидобування» і компанії «Укрнафта», частка держави у якій становить 50% + 1 акція. Між тим, у Верховній Раді зареєстрований законопроект, що передбачає зниження ренти для приватних видобувників з 55% до 35%.

Підвищення ренти за користування надрами з 20% до 70% для державних підприємств дасть додаткові надходження до держбюджету на рівні 9 мільярдів гривень, каже міністр фінансів України Наталія Яресько. За її словами, уряд також планує підвищити ціни на паливо, яке видобуває «Укргазвидобування». Ці кошти, каже Яресько, мають піти на дотації для населення, передбачені у зв’язку з підвищенням тарифів на енергоносії для населення. Щоправда, наскільки саме будуть збільшені ці ціни, міністр не уточнює.

Підвищення ренти для державних компаній дасть можливість уряду виплачувати дотації через підвищення газу населенню, кажуть фахівці. Це, і справді, наразі необхідно, оскільки, зважаючи на девальвацію гривні, прибутки українців різко впали. Наприклад, пенсіонер, який отримує близько 50 доларів пенсії за нинішнім курсом, навряд чи зможе платити за новими тарифами. Але таке рішення є політикою проїдання і суперечить заявам уряду підвищувати енергонезалежність, вважають деякі експерти.

Урядові ініціативи призведуть до підвищення енергозалежності

Наразі Україна видобуває близько 20 мільярдів кубів газу (2 мільярди припадає на приватні компанії). І, за словами експертів, збільшити видобуток газу можна, насамперед, завдяки впровадженню нових технологій (це і запровадження технологій глибокого буріння, і сайклінг-процес). Але все впирається у кошти, яких на розвиток галузі ніхто не виділяє. Таким чином, за умови збільшення ренти і відсутності інших реформ, про впровадження інновацій державні компанії можуть забути.

Це взагалі може бути сприятливим лише для нарощування імпорту природного газу таким держаним трейдером, як «Нафтогаз», а це – шлях у нікуди
Олександр Нарбут

«Ті умови, про які говорила пані Яресько, для українського газовидобутку створять непривабливі умови не тільки для зовнішніх, але і для внутрішніх інвесторів. Це взагалі може бути сприятливим лише для нарощування імпорту природного газу таким держаним трейдером, як «Нафтогаз», а це – шлях у нікуди», – каже Радіо Свобода президент Київського інституту енергетичних досліджень Олександр Нарбут.

Підвищення ренти, про що говорила Наталія Яресько, стосується державних компаній. Що ж до приватних видобувників, то, за її словами, уряд буде розглядати питання про зміну рівня ренти для них.

Ми будемо працювати з зацікавленими сторонами та інвесторами, щоб знайти рівень ренти, який фіскально дає те, що нам потрібно до бюджету, але одночасно стимулює галузь
Наталія Яресько

«Ми будемо працювати з зацікавленими сторонами та інвесторами, які вже працюють в Україні і тільки хочуть інвестувати, щоб знайти рівень ренти, який фіскально дає те, що нам потрібно до бюджету, але одночасно стимулює галузь в Україні, тому що ми хочемо, щоб інвестиції надходили в Україну і знижувалася її енергозалежність», – наголосила Яресько.

55% ренти для приватників знизить видобуток газу – Войцицька

Влітку минулого року, у рамках урядових антикризових пропозицій, Верховна Рада підвищила рентні ставки на видобуток вуглеводнів до кінця року. Проте під час ухвалення держбюджету-2015, вони були продовжені і на цей рік. Для нафти і конденсату вони становлять 45% за умови глибини видобутку до 5 кілометрів і 21%, коли глибина більша. Для газу, який йде не на потреби населення – 55% (до 5 кілометрів глибини) і 28% (понад 5 кілометрів). А для договорів про спільну діяльність незалежно від глибини, передбачено поетапне підвищення ставки: перший квартал 2015 року – 60%, другий – 65% і з третього кварталу – 70%.

Між тим, група народних депутатів пропонує парламенту знизити з 55 до 35 % ренту для приватних видобувників, яка стягується під час видобутку газу з глибин до 5 кілометрів. 12 лютого у парламенті зареєстрували відповідний законопроект. Документ також передбачає залишити ренту при видобутку газу з глибини понад 5 кілометрів на рівні 28%, при видобутку газу у рамках спільної діяльності з держпідприємством – на рівні 70%.

Ми отримали інформацію, що видобуток, за умови збереження нинішнього рівня оподаткування, впаде не менш, як на 1,5 мільярда кубів газу у 2015 році
Вікторія Войцицька

«Ми отримали інформацію, що видобуток, за умови збереження нинішнього рівня оподаткування, впаде не менш, як на 1,5 мільярда кубів газу у 2015 році», – каже Вікторія Войцицька, народна депутатка від «Самопомочі», яка є одним із авторів законопроекту. – Це означає, що ми, як країна, будемо вимушені, по-перше, купувати цей газ за валюту за кордоном. А по-друге, замість того, щоб стимулювати власний видобуток, ми його вбиваємо, як галузь».

Реформувати «Укргазвидобування» треба кардинально

Що ж до ініціативи уряду про збільшення ренти для державних компаній, то Вікторія Войцицька зазначає, що для надання субсидій через підвищення тарифів для населення, державі потрібно мати джерело фінансування. Проте, каже вона, до державної компанії «Укргазвидобування» потрібно підходити стратегічно.

У нас є ганебна практика спільних договорів про видобування (між державними і приватними компаніями), які існують, і вона має бути переведена у договори по розподілу продукції
Вікторія Войцицька

«Треба міняти менеджмент «Укргазвидобування», переглядати інвестиційну програму, залучати інвесторів, які будуть готові заходити, враховуючи ту кількість свердловин, які можна розконсервувати і проводити відповідні дії, які б призвели до збільшення видобутку. У нас є ганебна практика спільних договорів про видобування (між державними і приватними компаніями), які існують, і вона має бути переведена у договори по розподілу продукції. Це більш прозорий, чіткий і зрозумілий механізм, який існує у більшості цивілізованих країн», – наголошує Войцицька.

Олександр Нарбут, тим часом, називає «нонсенсом» підвищення ренти для державних підприємств до 70%. На його думку, уряд мав би встановити єдину, обґрунтовану ренту як для державних, так і для приватних видобувних компаній.

  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

Дивитись коментарі (3)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG