Доступність посилання

ТОП новини

Уряд готує підвищення тарифів, про яке ніхто не знає?


Україна узгодила з МВФ підвищення тарифів на газ для населення на 280% – Гонтарева

Тарифи на газ для населення мають зрости вже з 1 квітня. Голова Нацбанку Валерія Гонтарева заявила, що це зростання буде різким – на 280%. Раніше прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявляв про поетапність цього підвищення і про адресну допомогу населенню. От тільки механізму запланованого урядом зростання тарифів і адресної допомоги наразі не знає ніхто – ні у Мінсоцполітики, ні у Міненергетики, ні у профільному комітеті парламенту.

Пані Віталіна, яка живе у Житомирі у приватному будинку, розповідає, що навіть за нинішніх тарифів – 1 гривня 9 копійок за умови споживання до 2 тисяч кубів газу на місяць – доводиться сильно заощаджувати паливо, прикручуючи вентиль на котлі.

«За місяць спалюємо 200 кубів, але якщо морози, то 250. Відповідно і платимо, за 200 кубів – 218 гривень, а за 250 – 260 гривень», – каже вона і додає, що в її будинку встановлені електрозберігаючі технології – новий сучасний котел, пластикові вікна та утеплені стіни.

Пенсія пані Віталіни становить 1100 гривень, за нинішнім курсом це близько 35 доларів.

Але на такому рівні тарифам залишатися ще недовго. Голова Національного банку України Валерія Гонтарева заявила, що Україна узгодила з МВФ підвищення тарифів на газ для населення на 280%, на тепло – на 66%.

Мінсоцполітики і Міненерго не в курсі урядових ініціатив

Раніше Кабінет міністрів заявляв про поетапне підвищення тарифів на газ для населення до 2017 року. Ці тарифи мають зрости вже з 1 квітня.

Арсеній Яценюк
Арсеній Яценюк

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявляв, що уряд планує упродовж двох років вирівняти ціни на газ та комунальні тарифи, змінивши при цьому систему надання субсидій. 15 лютого, в інтерв’ю телеканалу «1+1» він наголосив, що це, з одного боку, потягне підвищення цін та тарифів, а з іншого – уряд запропонує нову систему субсидій.

Проте, наскільки саме і яким буде механізм нарахування адресної допомоги населенню, наразі невідомо.

Павло Розенко
Павло Розенко

«Я нічого не знаю про це, це не моя компетенція. Звертайтеся до Міністерства енергетики чи Національної комісії регулювання електроенергетики», – сказав Радіо Свобода міністр соціальної політики України Павло Розенко.

Підвищення тарифів Радіо Свобода відмовилися коментувати і в Міністерстві палива та енергетики, заявивши, що встановлення тарифів, то не їхня компетенція, а компетенція НКРЕ.

НКРЕ продовжує думати

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕ), у першому кварталі цього року має переглянути ціну газу для споживачів. Відповідна норма закріплена у законі про державний бюджет на 2015 рік. Проте, поки що ця комісія ніякого рішення не ухвалила.

На сьогоднішній день офіційних документів ще ніяких немає. Вони поки що розробляються
Олександр Стасюк

«На сьогоднішній день офіційних документів ще ніяких немає. Ми ще користуємося постановою Кабміну №81 від 25 березня 2014 року. Найближчим часом будуть документи, але на сьогоднішній день ніяких документів немає. Вони поки що розробляються», – сказав Радіо Свобода заступник керівника прес-служби НКРЕ Олександр Стасюк.

Місяць тому тимчасовим виконувачем обов’язків голови НКРЕ був призначений Дмитро Вовк, який раніше працював менеджером кондитерської корпорації Roshen. За повідомленням ЗМІ, новопризначений 24-річний чиновник ніколи не мав стосунку до сфери енергетики. Із березня 2013 року він працював національним менеджером корпорації Roshen по Росії у Москві. А перед цим був помічником віце-президента з корпоративних фінансів компанії «Інвестиційний капітал Україна», яка належала нинішній голові НБУ Валерії Гонтаревій. Раніше у цій компанії працював і нинішній міністр енергетики, колишній голова НКРЕ Володимир Демчишин.

Тарифи і «реформаторський марш Яценюка»

Сергій Каплін
Сергій Каплін

Сергій Каплін, народний депутат від «Блоку Петра Порошенка», який є першим заступником голови парламентського комітету з питань соціальної політики, каже, що також не знає про плани уряду щодо підвищення тарифів для населення.

Ніяких консультацій, переговорів чи розмов ні зі мною, як з другою людиною у парламенті, яка займається соціальними питаннями, ні з іншими керівниками відповідних профільних комітетів не велося
Сергій Каплін

«Ніяких консультацій, переговорів чи розмов ні зі мною, як з другою людиною у парламенті, яка займається соціальними питаннями, ні з іншими керівниками відповідних профільних комітетів не велося. Тобто, ця ідея десь ховається у рукаві у прем’єра чи міністра фінансів», – каже він.

До нинішніх ідей уряду щодо підвищення тарифів Сергій Каплін ставиться критично.

Підвищення тарифів викличе надзвичайно серйозну соціально-економічну кризу, яка переросте у кризу політичну. Україні мають надаватися більш м’які умови кредитування, інакше світ втратить Україну як головну барикаду до недопущення третьої світової війни
Сергій Каплін

«У нас є дуже серйозна діра у бюджеті – це так званий прихований дефіцит бюджету, який ні прем’єр, ні міністр фінансів реально людям не показують. Але якщо ми будемо жити з цією дірою, то Україні у «перспективі» загрожує дуже серйозний дефолт. Щоб розв’язати ці питання, потрібно знайти компенсатори в економіці. Сьогодні громадяни не в стані сплачувати реальні тарифи. Підвищення тарифів викличе надзвичайно серйозну соціально-економічну кризу, яка переросте у кризу політичну. І на цьому закінчиться цей реформаторський марш уряду Арсенія Петровича Яценюка», – наголошує Сергій Каплін.

За його словами, це питання потрібно обговорювати з міжнародним співтовариством. «Воно це має розуміти, Україні мають надаватися більш м’які умови кредитування, інакше світ втратить Україну як головну барикаду до недопущення третьої світової війни», – вважає Каплін.

Він припускає, що уряд внесе свої пропозиції про підвищення тарифів наступними тижнями після того, як Верховна Рада проголосує за секвестр бюджету, але, вважає він, парламент не підтримає різкого підвищення цін на енергоносії для населення. На думку Сергія Капліна, представники уряду також намагатимуться представити це підвищення у такий спосіб, щоб розділити відповідальність із парламентом.

На думку ж експертів, різке підвищення тарифів на газ для населення призведе до того, що українці просто перестануть платити.

  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG