Доступність посилання

ТОП новини

Стратегії для Донбасу: фінансувати чи визнати окупованим?


Бойовики угруповання ​​«ДНР» біля зруйнованої внаслідок бойових дій будівлі. Вуглегірськ, 16 лютого 2015 року

Потрібно посадити Росію в ту яму, яку вона рила для нас – активіст

В Україні відсутня державницька стратегія щодо нинішнього конфлікту на Донбасі. Про це заявляють активісти й експерти. Якщо українська влада не збирається вводити воєнного стану, а українці хочуть миру, потрібно захоплену проросійськими бойовиками територію оголосити окупованою і повністю від неї відмежуватись, пропонують вони.

Сьогодні є три частини України: територія, яку Україна контролює, окупована територія Криму і «сепарована» територія, тобто частина Донбасу. Щодо Криму Україна визначалися – це окупована територія, яку рано чи пізно потрібно повернути, а от щодо стратегії для Донбасу, то тут трохи складніше.

Коаліція патріотичних сил Донбасу (об’єднує 15 громадських організацій регіону) презентувала своє бачення вирішення конфлікту на сході країни. Відповідно до їхньої стратегії, захоплені території слід оголосити окупованими Російською Федерацією, розпочати повну економічну блокаду і ввести воєнний стан.

Сергій Гармаш
Сергій Гармаш

«Наше завдання зараз – перекласти цей тягар на російську економіку і таким чином посадити Росію в ту яму, яку вона для нас рила. Так би мовити, віддати агресору плоди його праці. Це не означає консервації конфлікту, це означає, що нам потрібна пауза для нарощування сил і переорієнтування ведення війни на гібридну», – пояснює редактор інформаційного агентства «Остров» Сергій Гармаш.

Коаліція патріотичних сил Донбасу спробує донести своє бачення державним органам: Адміністрації президента, РНБО та профільним комітетам. Така ініціатива знизу зумовлена мовчанням нагорі, пояснює керівник Донецького відділу Комітету виборців України Сергій Ткаченко.

«За багато місяців ведення воєнних дій, а по суті війни, у нас так і не з’явилось загальнонаціональної стратегії щодо захоплених і звільнених територій. Я не сумніваюсь, що у президента і парламенту є певний план, але якщо цей план невідомий і незрозумілий всім, то це не дає можливості об’єднати ресурси, зусилля всіх зацікавлених осіб у досягнення цілей», – каже він.

Стратегія – ніяких стратегій

У своїй інавгураційній промові президент України Петро Порошенко згадував про програму реконструкції Донбасу. Відомий і мирний план щодо врегулювання ситуації у східних регіонах України, що містить 15 пунктів, серед яких вивід незаконних збройних формувань, відновлення діяльності місцевих органів влади, поновлення центрального теле- і радіомовлення у Донецькій і Луганській областях, проведення дострокових місцевих і парламентських виборів. Також йдеться про програму створення робочих місць в регіоні і відновлення об’єктів промисловості і соціальної інфраструктури. Про те, що працюють над створенням спеціального фонду з реконструкції цього регіону, до якого повинні б долучитись іноземці, говорив і голова фракції «Блок Петра Порошенка» Юрій Луценко.

Сергій Дацюк
Сергій Дацюк

Втім, стратегія України поки що виглядає як легалізація сепаратизму і заморожування конфлікту, каже філософ Сергій Дацюк. За його словами, головна діяльність влади сьогодні спрямована на переконання українців, що втрата територій є меншим злом, аніж людські втрати. Експерт теж готовий віддати Донбас.

«Якщо ви не вводите воєнний стан, не бажаєте воювати, бажаєте мати мир, а так вважає не тільки президент, а й більшість українців, значить чимось потрібно пожертвувати. Ця ситуація абсолютно абсурдна і в цьому сенсі не просто більшість українців погоджується з тим, щоб визнати Донбас окупованим, це необхідно було б зробити, якби більшість була проти того, що це логічно і це розшиває безліч ситуацій, які складаються», – переконує він.

Цілі ж Кремля неодноразово озвучувало його керівництво: конституційна реформа в Україні, федеративність чи й навіть автономія Донбасу і фактичне визнання сепаратистів угруповань «ДНР» і «ЛНР» повноцінними суб’єктами конфлікту. І ось цей план: «сепарація – автономізація – суверенізація – окупація Донбасу», за словами Сергія Дацюка, влада в особі українського президента де-факто визнає.

Тим часом, згідно з результатами опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва», втілення сценаріїв Росії на Донбасі стало можливим через відповідні настрої людей у цих регіонах. Сьогодні 35% українців Донбасу хочуть відділитися від України. З них 20% хочуть залишатися в «ДНР», а 15% виступають за приєднання до Росії.

  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG