Доступність посилання

ТОП новини

Етнічні чехи через війну в Україні повертаються на батьківщину


Етнічні поляки, жителі Донбасу, перед відльотом до Польщі в аеропорту Харкова

Чехія та Польща через конфлікт на Сході України розробили програми репатріації для своїх співвітчизників

До Праги у вівторок пізно ввечері прибула перша група етнічних чехів, громадян України, яким надано право постійного проживання в Чеській Республіці – в рамках програми допомоги співвітчизникам. Уже кілька європейських країн останнім часом вживають заходів, щоб допомогти одноплемінникам – представникам національних меншин України, які вважають, що їм загрожують наслідки конфлікту на сході країни.

Новоприбулі виглядали втомленими і були не дуже балакучі. Жінка на ім'я Анна відповідала на запитання журналістів ламаною чеською мовою:

– Як добралися?

– Україною – важко, зламався автобус. Потім, особливо в Чехії, – дуже добре.

– Що вас зараз очікує?

– Не знаємо. Але ми хочемо тут у вас жити. У Чехії.

– Ви там, в Україні, не відчували себе в безпеці?

– Останнім часом – не дуже.

Російською Анна говорила більш жваво:

– Так, ми хочемо залишитися тут. Наші предки були звідси родом, ну от ми і повернулися. В Україні війна, ціни ростуть... Спробуємо влаштуватися тут. Чеський уряд обіцяв нам допомогти. Так що сподіваємося на краще!

Про те, як саме виглядатиме допомога переселенцям, Радіо Свобода розповів прес-секретар МВС Чеської Республіки Володимир Ржепка:

– Яка чисельність першої групи етнічних чехів – біженців з України, які прибули до Чеської Республіки?

– До першої групи увійшли 44 людини. Вони самі організували свою поїздку. Ми очікуємо ще одну велику групу, для неї буде організований спеціальний авіарейс, цього разу чеською стороною. Ця група приїде 15 березня.

– Усі ці люди родом із селища Чехоград (або Новгородківка) в Запорізькій області?

– Ця група – так.

– Які кошти виділені урядом на прийом і облаштування етнічних чехів з України? І скільки всього таких біженців готова прийняти Чехія?

– Поки виділено понад 60 мільйонів крон (приблизно 2,5 млн доларів – ред.), на перші півроку перебування. Це підйомні, крім того, ми надамо на цей термін новоприбулим житло. Ми плануємо разом з благодійною організацією при Празькому архієпископстві допомагати цим людям швидше інтегруватися у чеське суспільство – запропонуємо їм мовні курси, надамо допомогу з пошуком роботи і шкіл для дітей. Всього наразі схвалений приїзд до Чехії 140 співвітчизників.

– Якісь із населених пунктів, звідки родом ці люди, безпосередньо зруйновані бойовими діями на сході України?

– Ці люди перебували в списку, який передав міністру внутрішніх справ президент республіки. Вони проживали в районах, які вважаються охопленими конфліктом в Україні.

– Але від Чехоград до району бойових дій приблизно 200 кілометрів...

Чеська сторона вважає, що це райони, досить близько розташовані до зони бойових дій
Володимир Ржепка

– Чеська сторона вважає, що це райони, досить близько розташовані до зони бойових дій. Це не означає, що такий населений пункт обов'язково повинен знаходитися у фронтовій зоні. Заяви на виїзд розглядалися в індивідуальному порядку. Обговорювалися обставини того, чи дійсно цим людям можуть загрожувати наслідки військового конфлікту. Відносно Чехограда було вирішено, що такого роду загроза реальна, тому їм дозволено повернутися на історичну батьківщину.

– У чеських ЗМІ вже з'явилася інформація про скарги з боку етнічних чехів з Волинської області. За їхніми словами, їм теж було запропоновано повернутися до Чехії, але потім чеська сторона втратила до них інтерес. Це так?

– У мене такої інформації немає. Насамперед розглядалися заяви осіб, що живуть в районах, яким безпосередньо загрожує конфлікт. Рішення про те, коли почнеться наступна фаза можливого переселення, що стосується людей з інших областей, повинен ухвалити уряд.

ДОВІДКА. Селище Новгородківка (Мелітопольський район, Запорізька область), у Чехії більш відоме як Чехоград, було засноване в 1869 році переселенцями з Чехії. Уряд Олександра II в ті роки надавав наділи землі охочим влаштуватися в південних районах Російської імперії переселенцям із слов'янських та/або православних країн. Так на півдні і південному сході нинішньої України з'явилися грецькі, болгарські, чеські села. У 1932-33 роках десятки жителів Чехограда, як і інших районів України, померли від голоду. У 1946 році селище було перейменовано на Новгородківку. За даними на 1999 рік, більше 40 відсотків жителів вважали себе етнічними чехами. Всього в Україні до кінця минулого десятиліття проживали близько 9000 чехів – в основному у Волинській, Львівській, Житомирській областях, а також у Криму. У 1990-і роки на історичну батьківщину повернулися близько 3 тисяч українських чехів. Нова хвиля інтересу до репатріації виникла серед них після початку конфлікту в Україні у 2014 році.

Польща, на відміну від Чехії, подібну акцію вже завершила. Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода у Польщі Олексій Дзинкавицький, у лютому з Донбасу були вивезені 178 громадян України польського походження, які побажали повернутися на історичну батьківщину. Військові літаки доставили біженців, або як кажуть у Польщі в цьому випадку, репатріантів, на військову базу Красноленка, неподалік від міста Мальборк.

За словами міністра внутрішніх справ Польщі Терези Петровської, яка зустрічала евакуйованих, ці люди будуть розміщені в спеціальних центрах по всій країні і отримають можливість, серед іншого, вивчати польську мову, відправити дітей в школи і дитячі садки.

«Ми дуже хочемо, щоб Польща стала для них домівкою. Безпечним, відкритим і гостинним будинком», – сказала Тереза Петровська.

Крім Чехії та Польщі, інтерес до долі «своїх» етнічних меншин на Україні проявили також Німеччина та Угорщина. Щоправда, в цьому випадку до конкретних програм переселення справа поки не дійшла.

Оригінал матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG