Доступність посилання

ТОП новини

Бізнес по-українськи: «З’їж конкурента!»


Мапа рейдерства в Україні за січень-лютий 2015 року, складена Інститутом дослідження екстремізму

«Існує «державне рейдерство»: навмисне доводяться до банкрутства «Укрспирт» та лісові господарства, і ці надзвичайно прибуткові державні галузі можуть продати за безцінь в чиїхось інтересах» – депутат

Київ – В Україні активізувалися рейдерські захоплення підприємств різних форм власності, констатують експерти та об’єднання підприємців. Фахівці визнають, що нерідко активність рейдерів пов’язана з бойовими діями на сході України, і найчастіше такі випадки мають місце у прифронтових регіонах, а також Київській та сусідніх областях. Для подолання проблеми рейдерства підприємці, експерти й депутати радять об’єднувати зусилля для протидії переділу власності. А також перезавантажити судову систему, що є одним з ключових інструментів, який використовують рейдери.

11 фактів рейдерського захоплення власності від початку року стались у прифронтових районах Донецької та Луганської областей. Ще 19 – в інших областях Півдня та Сходу України. Найменше випадків незаконного переділу підприємств (7) – на західній Україні. Такі розрахунки наводять Українська спілка промисловців та підприємців та Інститут дослідження екстремізму. УСПП наголошує, що в Україні ознаки рейдерства мають більшість випадків зміни власників бізнесу: близько двох третин поглинання, злиття чи перепродажу компаній мають ознаки недружніх дій відносно попереднього власника, констатують промисловці.

Найбільш ризиковані з точки зору рейдерства галузі – паливно-енергетична, агропромислова, а також лотерейний бізнес, вважають в Інституті дослідження екстремізму.

Експерт Інституту Руслан Старовойтенко наголошує, що з початком бойових дій на Донбасі ситуація з рейдерство загострилася: більшу роль відіграють силові захоплення будівель та застосування зброї, тоді як раніше рейдери частіше використовували юридичні механізми. Рейдерство стрімко розвивається на тлі декларацій влади про боротьбу з ним, констатує експерт.

«За останні 10 років президенти Ющенко, Янукович видавали різноманітні укази та ініціювали запровадження кримінальної відповідальності за рейдерство. Однак віз і нині там. Більше того, з’явилася новація: залучення озброєних людей. Різні формування використовуються для того, щоб або захистити власність, або захопити її. Держава в результаті втрачає контроль над застосуванням «легітимого насилля», – наголошує аналітик.

Руслан Старовойтенко називає найбільш резонансні спроби рейдерського переділу власності.

У грудні минулого року невідомі у балаклавах намагалися проникнути до українського офісу Світового банку, а це найбільший іноземний інвестор в Україні. Скандалу так само не вдалося оминути, досі триває переписка, в якій українська влада намагається пояснити ситуацію
Руслан Старовойтенко

«Один з останніх знакових нападів – на компанію «Юнісон» на Дніпропетровщині, яка має іноземних власників. Там озброєні люди з автоматами вторглися на територію, міліція не знала, що робити, розпочинати бойові дії в центрі міста, вони побоялися. «Юнісон», на жаль, подала позови до міжнародних судів, у яких, зокрема, вимагає визнати україну державою, небезпечною для інвесторів. Інший випадок, у грудні минулого року – коли невідомі у балаклавах намагалися проникнути до українського офісу Світового банку, а це найбільший іноземний інвестор в Україні. Скандалу так само не вдалося оминути, досі триває переписка, в якій українська влада намагається пояснити ситуацію», – заявив Старовойтенко.

Рейдерство лякає іноземних інвесторів більше, ніж українські податки – Кінах

Найбільшою загрозою для інвесторів називає рейдерство президент Української спілки промисловців і підприємців Анатолій Кінах. Він наводить цитати зі свого спілкування з представниками іноземного бізнесу.

«Західні підприємці, які мають намір розвивати інвестиційні проекти в Україні, кажуть мені: «Не кажіть нам про інвестиційний клімат. Не кажіть про недоліки української податкової системи, які варто усунути. Ми до всього цього присовуємося. Вирішіть одну-єдину проблему: рейдерство, неповагу до права власності!», – зауважує Кінах.

11 березня він разом з окремими представниками великого бізнесу в Україні підписав меморандум про об’єднання зусиль у протидії рейдерству.

Щоб зупинити рейдерство, треба усунути його причини, а для цього Україна має завершити низку реформ, заявив Радіо Свобода секретар антикорупційного комітету Верховної Ради Дмитро Добродомов.

Серед складових проблеми рейдерства я б поставив на перше місце корумповані суди
Дмитро Добродомов

«Серед складових проблеми рейдерства я б поставив на перше місце корумповані суди. Тому суддівська реформа, яка триває, – це правильний початок. Суддівська реформа має бути повноцінною, треба підвищити відповідальність суддів, які беруть участь у тому числі й таких незаконних діях, як рейдерство», – наголошує Дмитро Добродомов.

Він додає, що наразі в парламенті не спостерігається значного опору законодавчим ініціативам, які мають на меті приборкати рейдерство. Водночас Дмитро Добродомов констатує більш серйозну проблему.

Так зване рейдерське лобі в парламенті – незначне, або добре приховане
Дмитро Добродомов

«Так зване рейдерське лобі в парламенті незначне або добре приховане. Однак ми бачимо явище так званого «державного рейдерства». Навмисне доводяться до банкрутства такі підприємства як «Укрспирт» та лісові господарства. Відтак ці надзвичайно прибуткові державні галузі можуть потім продати за безцінь у чиїхось інтересах», – побоюється депутат.

Ярослав Жаліло
Ярослав Жаліло

Водночас економіст, провідний науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАН України Ярослав Жаліло наголошує, що розквіт рейдерства продиктований особливостями української економіки та свідомості самих підприємців, які, на його думку, мають досить специфічне ставлення до власності та конкуренції.

Так буде доти, доки між людьми точаться розмови про те, як добре було б щось «забрати і поділити»
Ярослав Жаліло

«Поширення рейдерства закономірно спостерігається у періоди послаблення рівня правопорядку. Але самими лише заходами правоохоронних структур цю проблему не вирішити. Адже в Україні цінність інституту власності не сформувалася до такого рівня, щоб її активно захищали держава, суспільство і великою мірою самі власники. І так буде доти, доки між людьми точаться розмови про те, як добре було б щось «забрати і поділити», – пояснює експерт.

Таке ставлення до власності та власника, на його думку, виражається і в тому, що в Україні бізнес не намагається вибудовувати складних і ефективних методів конкурентної боротьби й збільшення капіталу. Відтак, найчастіше використовуються примітивні комбінації із застосуванням сили та привласненням майна конкурентів, констатує Жаліло.

І він, і інші експерти наводять як приклад розвинені держави, де на шляху порушників права власності стають не лише державні структури, а й суспільні об’єднання та прості громадяни. Якщо цього немає, то в разі кризи в державі або зміни влади рейдерство стає ефективним. В Україні ж в останні роки частка успішних спроб рейдерського захоплення власності сягає 90% – такі розрахунки наводять в Інституті економіки та прогнозування НАН України.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG