Доступність посилання

ТОП новини

Боротьба за одеський аеропорт: чи залишиться власник доби Януковича?


Одеський аеропорт, 2008 рік

Одеські активісти у Києві вимагали повернути аеропорт у власність міста

Активісти з Одеси у четвер мітингували у Києві з вимогою повернути одеський аеропорт у власність міста. Із 2011 року комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт «Одеса» фактично поглинуло інше – однойменне ТОВ. Міська рада Одеси володіє лише 25 відсотками цього підприємства, решта 75 – у власності компанії Odessa Airport Development. Активісти стверджують, що інвестор не виконує взятих на себе зобовʼязань із реконструкції аеропорту і не здійснює відрахувань у міський бюджет. І наголошують, що в умовах зовнішньої загрози злітна смуга аеропорту має велике стратегічне значення.

Щоб відремонтувати одеський аеропорт і, зокрема, побудувати новий термінал, у 2011 році міськрада Одеси на чолі з тодішнім мером Олексієм Костусєвим підтримала створення товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «Одеса», яке б займалося реконструкцією і розвитком летовища. Міська рада – один із двох засновників підприємства, на рівні з приватною компанією Odessa Airport Development.

Щоправда, Одеська міська рада тут – міноритарний акціонер, у її власності – 25 відсотків. Решта, 75 відсотків, – у власності компанії-інвестора, яку повʼязують із одеськими бізнесменами Олександром Грановським і Борисом Кауфманом, яких їхні опоненти називають близькими до родини Віктора Януковича. (Водночас Борис Кауфман – один із тих, кого проект Радіо Свобода «Схеми» у серпні 2014 року зафіксував на вході до адміністрації президента Порошенка.) При цьому міська рада внесла у статутний капітал спільного ТОВ майно однойменного комунального підприємства «Міжнародний аеропорт «Одеса». Тобто компанія, яка мала б займатися суто ремонтом летовища, фактично поглинула комунальне підприємство.

Навіть актуальний сайт аеропорту Одеси – це сайт ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», а не комунального підприємства. З огляду на те, що майно аеропорту увійшло у статутний капітал спільного ТОВ, комунальне підприємство змушене платити за оренду своїх же приміщень. За даними департаменту комунальної власності міськради Одеси, це – 21 тисяча гривень на місяць.

Ніяких робіт виконано не було – активіст

Активісти ініціативи «Аеропорт НАШ» і учасники одеського Євромайдану стверджують: інвестор не робить відрахувань у бюджет міста і не виконує взятих на себе зобов’язань із реконструкції аеропорту.

«У березні 2014 року підприємство (за версією активістів, близьке до інвестора – ред.) взяло за ремонт електромереж 8 мільйонів гривень, – у коментарі Радіо Свобода наводить приклад учасник одеського Євромайдану Всеволод Гончаревський. – Ніяких робіт виконано не було, взагалі ніяких. Актів виконаних робіт нема, нічого нема».

Ці 8 мільйонів гривень, за даними активістів, компанії-підряднику сплатило саме комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт «Одеса».

Інвестор обіцяє місту 11 мільйонів гривень

У ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» всі претензії відкидають. Директор спільного підприємства Віталій Портянко заявив в інтервʼю виданню 048.ua, за 4 роки інвестор вклав у відновлення летовища 550 мільйонів гривень, за які, наприклад, оновив парк аеродромної техніки, провів роботи у старому терміналі.

Крім того, у прес-службі компанії заявили, що у другому кварталі цього року інвестор має намір завершити будівництво нового терміналу аеропорту.

У ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» спростовують заяви активістів про те, що інвестор не робить відрахування у бюджет міста. За підсумками 2013 року, кажуть у компанії, у бюджет Одеси сплатили понад 32 мільйони гривень. Обсяг відрахувань за 2014 рік, однак, невідомий. Всеволод Гончаревський каже, що їх не було.

Водночас 30 березня ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» планує збори акціонерів. За словами Віталія Портянка, якщо учасники зборів погодять виплату дивідендів акціонерам, міська рада отримає частину прибутку ТОВ обсягом майже 11 мільйонів гривень.

У листопаді 2014 року міська рада Одеси на чолі з мером Геннадієм Трухановим подала позов до суду з вимогою визнати недійсними положення статуту і договору щодо аеропорту. Труханов виступив за перегляд частки міськради у власності ТОВ. Однак суд позов відхилив. На рішення вплинуло зокрема й те, що на засідання не зʼявлялися представники самої міськради. Крім того, суд звернув увагу на те, що рішення міської влади за 2011 рік щодо утворення спільного підприємства і визначення частки своєї участі у ньому досі не скасовані.

Злітно-посадкова смуга – у власності держави

Активісти закликають державу втрутитися у діяльність інвестора: у четвер вони пікетували зокрема і Міністерство інфраструктури. У прес-службі відомства Радіо Свобода пояснили: сам аеропорт Одеси – у комунальній власності, тож міністерство може долучитися до зʼясування обставин лише як посередник.

Водночас активісти нагадують: у державній власності перебуває майже 3 кілометри злітно-посадкової смуги, яка впритул межує з самим терміналом. Вони наголошують, що злітно-посадкова смуга летовища – обʼєкт стратегічного значення, хоч формально уряд її такою досі не визнав. І нагадують про зовнішню агресію, від якої Україна потерпає вже майже рік.

Позафракційний депутат Одеської міськради Георгій Селянин – один із тих, хто минулого року перевіряв діяльність інвестора одеського аеропорту у складі тимчасової контрольної комісії. За словами Селянина, комісія розглядала три можливі варіанти розвитку подій: перший – повернути аеропорт у власність міста, другий – збільшити частку участі міськради у реконструкції, і третій – змусити інвестора виконати взяті на себе зобов’язання і завершити реконструкцію.

У коментарі Радіо Свобода Георгій Селянин нагадує, що за підсумками своєї діяльності комісія рекомендувала міськраді залучити незалежного аудитора, який би перевірив діяльність ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса». Але поки що незалежну перевірку не розпочали.

Депутат також наголошує, що держава донині так і не провела модернізацію злітно-посадкової смуги.

У лютому 2015 року голова Одеської облдержадміністрації Ігор Палиця звернувся до генерального прокурора України Віктора Шокіна з листом, у якому просить посприяти у поверненні одеського аеропорту у муніципальну власність.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG