Листи підтримки до української льотчиці Надії Савченко, яку тримають у московській в’язниці, надходять від активісток із різних країн, що беруть участь у ці дні в 59-й сесії Комісії ООН зі становища жінок. Росію продовжують закликати звільнити Савченко.
Правозахисниця Людмила Порохняк-Гановська з України тримає в руках буклет індійської жіночої неурядової організації. У лівому його кутку від руки англійською мовою написані слова підтримки на адресу Надії Савченко.
Українська льотчиця від минулого літа перебуває під вартою в Москві за звинуваченням у причетності до загибелі російських журналістів під Луганськом. Вона заперечує провину і стверджує, що її захопили і переправили до Росії сепаратисти.
«Наді потрібна така підтримка, – каже Людмила Порохняк-Гановська. – Завдяки цим листам вона якось тримається».
Людмила Порохняк-Гановська, перебуваючи в Нью-Йорку на 59-й сесії Комісії ООН зі становища жінок, розповідає активісткам із різних країн про Надію Савченко і просить написати що-небудь підбадьорливе. Деяким не треба пояснювати, хто така Савченко. Зібрані листи потім пересилають адвокату української льотчиці.
Один із численних міфів у зв’язку з кризою на Донбасі, який українським активісткам на різних рівнях в ООН доводиться розвінчувати, – «жінки в Україні хочуть миру за всяку ціну». Правозахисниці з українських організацій наголошують: «Жінки в Україні хочуть миру в незалежній і вільній Україні». І таких, хто бореться за неї, чимало.
Сотні тисяч жінок-волонтерок допомагають військовим
Національна рада жінок України домоглася, щоб українські жінки брали участь у миротворчих операціях, у тому числі в зоні бойових дій. Точне число жінок-волонтерів не називається. Але за підрахунками Людмили Порохняк-Гановської, яка бере участь у роботі Національної ради жінок, тих, хто допомагає на голому ентузіазмі, – сотні тисяч.
Волонтерська робота – це струмочок, який складається з безлічі крапельокЛюдмила Порохняк-Гановська
«Волонтерська робота – це струмочок, який складається з безлічі крапельок. Є ті, які збирають одяг для військових. Є ті, хто плете маскувальні сітки, в’яже теплі речі. Навіть діти в школах плетуть маскувальні сітки. Хтось приїжджає в госпіталь доглядати за пораненими. Є артистки, які приїжджають туди, співають і грають для них. Українки з діаспори в Італії передали багато непромокального одягу для військових», – розповіла Радіо Свобода Людмила Порохняк-Гановська.
Деякі жінки, за її словами, їздять у зону бойових дій на сході України, щоб забрати звідти тіла загиблих.
«В основному, це роблять жінки, – говорить українська правозахисниця. – Чоловіків туди не допускають. Часто це жінки, які втратили своїх чоловіків і тепер хочуть комусь допомогти. Не можу сказати, що їх ніхто не чіпає, але вони все одно туди їдуть».
Україна стане вільною країною. Ми не хочемо жити в Радянському Союзі і не зможемоЛюдмила Порохняк-Гановська
Українські правозахисниці на заходах в ООН у ці дні активно закликають західну спільноту вплинути на рішення конфлікту на окупованому проросійськими сепаратистами сході України. За їхніми словами, незважаючи на угоду про відведення військ, обстріли і вбивства військовослужбовців і мирних жителів не припиняються.
«Україна сама не впорається з цим, потрібна підтримка, – каже Людмила Порохняк-Гановська. – Але ми все одно знаємо, що Україна стане вільною країною. Ми не хочемо жити в Радянському Союзі і не зможемо».
Матеріал підготувала Марія Щур та Асем Токаєва
На цю ж тему:
![](http://gdb.rferl.org/88E32A01-56FB-4977-A0F4-CF540EFE0E1F_w250_r1.jpg)
Адвокати Савченко готують новий доказ її невинуватості
Непомічений раніше відеозапис – ще одне свідчення, що вона не може бути причетна до загибелі російських журналістів – Фейгін далі