Доступність посилання

ТОП новини

Якщо Україна припинить всі виплати Росії, світ її підтримає – Ослунд


©Shutterstock

«Держава нічого не мусить виплачувати країні, яка розпочала проти неї війну. Я вважаю, що Україна не має нічого платити «Газпрому» і кредити віддавати теж»

Київ сподівається вже у п’ятницю отримати перші 5 мільярдів доларів від МВФ. Ці кошти підуть на підтримку бюджету, стабілізацію економіки і курсу гривні – кажуть в українському уряді. Експерти у Вашингтоні переконані: українська економіка може почати зростання уже наступного року, але пересічним українцям не варто чекати суттєвого зростання рівня життя в найближчі кілька років.

Новий пакет нової міжнародної допомоги – це важливий політичний сигнал і вагомі економічні інвестиції у справу порятунку країни. Але і цих грошей Україні буде мало – кажуть американські експерти.

«Ця програма більш реалістична, ніж попередня, але я припускаю, що цю програму теж доведеться переписати і навряд вона протримається довше, ніж попередня. Але що більш важливо – ці гроші можуть підштовхнути європейські уряди, Світовий банк та інші організації виділити Україні додаткові гроші – стільки ж а, може, й більше», – каже представник Ради міжнародних відносин Роберт Кан, що колись працював у МВФ.

З перших 5 мільярдів доларів від МВФ половину суми експерти радять одразу ж покласти до резервів Нацбанку, щоб запобігти можливим шоковим станам економіки в майбутньому. Якщо уряд працюватиме злагоджено, криз не буде.

«Якщо уряд буде продовжувати в тому ж дусі, а війна не буде посилюватися, нам варто очікувати стабілізації гривні в розумних межах. Цільовий рівень, названий МВФ і урядом, 21 гривня 70 копійок за долар. Ми вважаємо, що це реалістична цифра», – стверджує Андерс Ослунд, експерт Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона.

У МВФ сподіваються, що економіка України почне зростати вже 2016-го. Експерти кажуть, що такі прогнози реалістичні, але наразі економіка країни у стані падіння.

«Чи зможе Україна досягнути дна у 2015 чи 2016-у роках? Так, це реалістично. Потім почнеться стабілізація і певне зростання, але точка, з якої вона підніматиметься буде занадто низька, аби очікувати на покращення рівня життя. На це знадобиться кілька років», – переконаний Роберт Кан.

Економіка почне процвітати і українці відчують покращення, коли уряд подолає корупцію, передусім в енергетичному секторі, каже Андерс Ослунд.

«Стандарти життя в Україні нині на 20% нижчі, ніж вони були 1989 році. Все це через енергетичний бізнес. Українці заплатили неймовірно велику суму грошей, аби збагатити купку олігархів. Цю практику треба спинити. Життєво необхідно збільшити ціни на енергетику, іншими словами, уніфікувати їх, аби унеможливити практику купівлі газу дешевше в одному місці та продажу набагато дорожче – в іншому», – сказав Ослунд.

Але, окрім реформ, на український уряд чекає ще одне випробування. За умовами кредиту МВФ Україна має акумулювати до 15 мільярдів доларів від приватних кредиторів, переконавши їх реструктуризувати борги. Йдеться про відтермінування витрат на найближчі роки, хоча у випадку із Москвою, якій попередній уряд заборгував 3 мільярди доларів, гроші віддавати взагалі не варто – кажуть експерти.

«Моя позиція – держава нічого не мусить виплачувати країні, яка розпочала проти неї війну. Я вважаю, що Україна не має нічого платити «Газпрому» і кредити віддавати теж. Київ без проблем отримує підтримку у цьому питанні від міжнародної спільноти», – наголосив Андерс Ослунд.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG