Доступність посилання

ТОП новини

Замість перепусток – електронна база: що очікувати людям в зоні АТО?


Блокпост української армії поблизу Дебальцева, 9 вересня 2014 року
Блокпост української армії поблизу Дебальцева, 9 вересня 2014 року

Паперові перепустки на перетин лінії розмежування незабаром виведуть з обігу – Держприкордонслужба

Київ – Паперові перепустки для виїзду із підконтрольних сепаратистам територій у зоні АТО вже до кінця березня замінять на електронні. Про це заявив голова Державної прикордонної служби України Віктор Назаренко, анонсувавши, окрім того, посилення контролю за переміщенням людей і вантажів на цих територіях.

Паперові перепустки для перетину зони розмежування підконтрольних Україні та підконтрольних сепаратистам територій поступово виходять із обігу, заявив голова Державної прикордонної служби Віктор Назаренко. Натомість, за його словами, людей будуть вносити до електронної бази даних, яку Держприкодонслужба вестиме спільно з СБУ.

Український блокпост біля міста Курахове, 21 січня 2015 року
Український блокпост біля міста Курахове, 21 січня 2015 року

Наразі до бази внесли дані про всіх отримувачів паперових перепусток, це близько 90 тисяч осіб, їхня кількість зростає, сказав Назаренко. На його сподівання, впровадження електронної бази зменшить кількість підробних документів і корупційних схем, пов’язаних із отриманням справжніх.

Люди зможуть, не звертаючись безпосередньо до центрів і не стоячи в черзі, заходити на відповідний портал і отримувати там за достатньо короткий час дозвіл
Віктор Назаренко

«Зараз ми спільно виходимо на електронну форму отримання цих перепусток. Зараз ця технологія опрацьовується, і я думаю, найближчим часом вона з боку Служби безпеки буде доведена до ладу, і люди зможуть, не звертаючись безпосередньо до центрів і не стоячи в черзі видачі перепусток, заходити на відповідний портал і отримувати там за достатньо короткий час відповідний дозвіл», – зауважує голова Держприкордонслужби.

Але поки що правила видачі перепусток зберігаються, зазначив він. Також Віктор Назаренко анонсував посилення режимних заходів під час перетину блокпостів. По-перше, за його словами, зросте сама кількість блокпостів, по-друге, ймовірно, в’їзд на підконтрольну сепаратистам територію обмежать незареєстрованим там громадянам. Однак поки що рішення з цього приводу не ухвалили.

«Один пропустить, інший не пропустить – на кого натрапиш»

Співрозмовник Радіо Свобода, який просив себе не називати, змушений перетинати зону розмежування у Донецькій області доволі часто: сам живе на підконтрольній сепаратистам території, тоді як його родичі – на «українському» боці. Окрім того, їздити туди-сюди треба і для вирішення різних побутових питань: гроші зняти з рахунку, продукти купити. Каже: здав документи і чекав на оформлення перепустки близько місяця, потім зрозумів, що простіше дати хабаря.

«Просто підвернулась така можливість за невеликі гроші, скажімо так, тому що суми різні. За 200 гривень. Я просто їхав з людьми, і їм терміново потрібно було на потяг: вони їхали в Одесу до лікарні на операцію. Але то було до лампочки – не пустили, вже почали говорити: ну давайте хоч якось, може, за гроші, тому що потяг не буде чекати. Сказали нам: їдьте ось туди, підійдете до ось цієї людини», – розповідає він.

Перепустку в результаті зробили за кілька днів, її забрали на зворотній дорозі. За словами чоловіка, іноді проблемою стає навіть шлях до блокпоста, де можна здати документи.

Один пропустить, інший не пропустить – на кого потрапиш. Цей процес породив корупцію і ненависть серед населення до організаторів видачі цих перепусток

«Один пропустить, інший не пропустить – на кого натрапиш, – каже він. – Люди дуже незадоволені цим процесом, бо він породив корупцію і ненависть серед населення до організаторів видачі цих перепусток».

Як зазначив днями начальник управління організації соціального захисту постраждалих внаслідок надзвичайних ситуацій Мінсоцполітики Сергій Марущенко, упродовж останнього місяця щоденно із зони АТО виїжджає до 4 тисяч людей. Загалом, за даними міністерства, як вимушені переселенці в Україні зареєструвалося вже більше мільйона людей.

Про посилення контролю за переміщенням людей всередині України говорять і правозахисники. Зокрема, вони розкритикували постанову уряду від 4 березня, яка зобов’язує переселенців підтверджувати місце свого проживання.

  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG