Доступність посилання

ТОП новини

Розпочинається весняний призов: підуть на службу ті, кому від 20 до 27


Військове керівництво гарантує: на фронт призовники не потраплять в жодному разі

В Україні цього року відновили призов на строкову службу. Призовний вік громадян змінено – тепер мова йде про юнаків від 20 до 27 років, а не від 18 до 25, як було раніше. І вже з 1 квітня чоловіків запрошуватимуть у військові комісаріати. Хто саме підлягає призову?

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:05 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Призиватимуть строковиків до лав Збройних сил, Нацгвардії, інших військових формувань, які перебувають у підпорядкуванні Міноборони чи МВС.

Весняний призов триватиме впродовж квітня і травня. 1 квітня – початок, а вже 14 квітня перша група юнаків буде відправлена у військові частини, які розташовані на території того регіону, де призовник проживає. Ті, хто має вищу освіту, служитимуть рік і два місяці, решта – півтора року.

Президент, міністр оборони обіцяють і навіть гарантують, що призовники служитимуть у військових частинах, забезпечуючи їх життєдіяльність, але не будуть відправлені у зону бойових дій. На фронт зможуть поїхати лише ті, хто погодиться на контрактну службу.

Юнаки, яким виповнилось 25 років, були зняті, згідно зі старим законодавством, з військового обліку. Як ми розуміємо, закон зворотньої сили не має
Олександр Тищенко

«Юнаки, яким виповнилось 25 років, були зняті, згідно зі старим законодавством, з військового обліку. Як ми розуміємо, закон зворотньої сили не має. Громадяни віком від 25 до 27 років, які виявлять бажання служити строкову службу, можуть прийти у військкомати і написати заяву з проханням відновитися на обліку призовників, і ця людина піде служити як строковик і не буде відправлена у зону АТО», – наголосив військовий комісар Львівської області Олександр Тищенко.

Сколіоз і плоскостопість – не причина ухилятись від призову

Військовий комісар нагадав, що надалі ставати на облік у військкоматі мають юнаки у 18 років, але на строкову службу призиватимуть вже від 20 років. Змінені норми щодо стану здоров’я призовників. Якщо раніше на службу не брали юнаків зі сколіозом чи плоскостопістю, іншими нехронічними захворюваннями, відтепер всі вони мають служити. Покличуть у військо і сиріт. Непридатними до строкової служби вважаються лише чоловіки з групами інвалідності чи певними хронічними хворобами. Також ті, які, згідно з судовим рішенням, визнані опікунами (бо багато громадян зробили «липові» довідки про опікунство).

«Така епідемія поширилась – поява немічних, яким потрібні опікуни. Ці питання вивчаються відповідними органами. Цю схему закрутили ті, які зацікавлені у зриві мобілізації», – зауважив Юрій Підлісний, заступник голови ЛОДА.

Строковики перебуватимуть на повному державному забезпеченні. У місяць солдат отримуватиме 353 гривні.

«Заробітна платня, думаю, буде дещо змінена. Форма на них буде нова, харчування вестиметься приватними фірмами. Повне забезпечення держави. Хто має двоє дітей, мають відстрочку від призову», – каже Підлісний.

На строкову службу на Львівщині мають набрати понад півтори тисячі юнаків. Майже половина з них уже зголосилась, переважно ті, які не зможуть працевлаштуватись без проходження військової служби. Для когось мотивацією є те, що призовників не відправлятимуть на Донбас. А за рік, сподіваються, війна закінчиться.

Думка про службу лякає

Радіо Свобода поцікавилось думкою львів’ян призовного віку, чи готові вони служити строковиками.

– Хотів би навчитись воювати. Поїхав би просто служити.

Це не по мені. Це не моє, я вчусь на архітектурі

– Це не по мені. Це не моє, я вчусь на архітектурі.

– Якщо йдеться про країну, загалом про реформи, якщо б так було, як у швейцарській армії: всі чоловіки мають служити, має формуватись армія, щоб усі мали певні навички. Якби це увійшло в культуру, щоб поважалось, щоб можна було краще працевлаштуватись, то так. А зараз це втрачений час, досвід і знання. За цей час можна більше користі зробити.

Молоді чоловіки говорять про те, що їх відштовхує строкова служба тим, що їх не вчитимуть фахової військової справи: півтора року вони проведуть у військовій частині з віником чи пензлем у руках. До того ж, багато хто каже, що годує свою родину. Адже батьки, які ще не на пенсії, втратили роботу і через вік не можуть працевлаштуватись. Тому не знають, як батьки дадуть собі раду при зростанні цін на продукти, на комунальні послуги, ліки, якщо син піде до війська при зарплаті 353 гривні. Частина юнаків призовного віку переконана, що їх після служби одразу мобілізують. Як приклад, строковики, які були призвані у 2013 році, по кілька разів були у зоні бойових дій.

Міністерство оборони до середини квітня сподівається збільшити чисельність Збройних сил до 250 тисяч осіб. У травні розпочнеться вже наступна, п’ята, хвиля мобілізації, яка за чисельністю буде меншою від попередньої.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG