Доступність посилання

21 Вересень 2017, Київ 05:13

Організатори вибухів в Одесі не досягли своєї мети – волонтер


©Shutterstock

Одесити схиляються до думки, що жити безпечніше в місті, яке є частиною єдиної України

Одеса – В Одесі за останні півроку зросла кількість людей з проукраїнськими настроями, констатують соціологи. Більше половини одеситів вважали б повторення Росією «кримського сценарію» для Одеси окупацією. Водночас близько третини городян досі не визначилися зі своєю позицією щодо підтримки або засудження сепаратизму. На думку експертів, саме люди з такої «сірої зони» і є найбільш вразливою категорією, яку намагаються залякати організатори періодичніх вибухів в Одесі.

Нещодавній вибух у бізнес-центрі «Адміральський», від якого постраждав офіс партії «Самопоміч», став черговою ланкою у низці вибухів, що розгойдують Одесу останні кілька місяців. Ця будівля вже вдруге стала об’єктом для зловмисників – у грудні минулого року від вибуху постраждав волонтерський офіс Далії Северин, який допомагає українським військовим на Донбасі. На думку волонтерки, вибухи біля осередків патріотичних сил спрямовані перш за все на залякування: шириться думка, що жити поряд з такими офісами небезпечно для життя. Та зараз головною загрозою для волонтерських центрів стають фінансові проблеми городян у зв’язку з економічною кризою в Україні.

Ці вибухи розізлили патріотичну Одесу. Після теракту до нас приходило ще більше людей, активність зросла

«Ці вибухи розізлили патріотичну Одесу. Після теракту до нас приходило ще більше людей, активність зросла. Я переживала, що люди зникнуть. Однак, насправді, все сталося навпаки», – пояснює Далія Северин.

Європейський інститут соціальних комунікацій наприкінці лютого провів соціологічне дослідження щодо ставлення одеситів до Російської Федерації та можливої окупації Одеси російськими військами. За результатами дослідження, 12,4% респондентів розцінили би це як звільнення, у той час як більше половини городян (57,3%) вважали б введення російських військ окупацією. Серед останніх майже кожний другий готовий відстоювати своє місто зі зброєю в руках або ж активно допомагати українській армії.

«Одеса – досить прагматичне місто»

Порівнюючи результати цього соцопитування з цифрами, отриманими після аналогічного дослідження у серпні минулого року, директор Європейського інституту соціальних комунікацій Олександр Доброєр відзначає радикалізацію настроїв одеситів за останні півроку.

Одеса – досить прагматичне місто. Люди розуміють, що якщо війна продовжиться, то відсутність туристичного сезону боляче позначиться на одеситах. Тому люди схиляються до думки, що жити безпечніше в місті, яке є частиною єдиної України

«Ми спостерігаємо загальну тенденцію. На настрої впливають не лише вибухи в місті, але й загальне розуміння ситуації в країні. Зменшилася кількість людей, які мають невизначену позицію. Більшість із них визначилися, що події на сході країни є нічим іншим як агресією з боку РФ. Одеса – досить прагматичне місто. Люди розуміють, що якщо війна триватиме, то відсутність туристичного сезону боляче позначиться на одеситах. Тому люди схиляються до думки, що жити безпечніше в місті, яке є частиною єдиної України», – коментує Олександр Доброєр.

Радикалізація спостерігається як серед проросійськи налаштованих респондентів, так і серед проукраїнських. Однак частка людей з проукраїнськими настроями зросла майже на 10% за останні півроку (з майже 47% до 57%).

В той же час дослідження демонструє, що ще близько третини одеситів досі не визначилися зі своєю позицією. На думку аналітика Одеського філіалу Національного інституту стратегічних досліджень Ганни Шелест, саме люди з такої «сірої зони» і є найбільш вразливою категорією, якою можна легко маніпулювати і залякувати вибухами.

Набагато простіше в середовище, яке просякнуте страхом, закинути потрібну інформацію, яка б надалі провокувала певні настрої у частини населення з так званої «cірої зони»

«Коли люди бояться, ними легше маніпулювати. Набагато простіше в середовище, яке просякнуте страхом, закинути потрібну інформацію, яка б надалі провокувала певні настрої у частини населення з так званої «cірої зони», – переконана Ганна Шелест.

Напередодні річниці подій 2 травня

Дослідниця вважає, що ключовою датою цієї весни для Одеси стане 2 травня – річниця подій у Будинку профспілок, де загинули десятки прихильників «антимайдану». У цей день можливі масові заворушення. На думку Ганни Шелест, Одесу і надалі будуть намагатися дестабілізувати диверсіями та економічними проблемами. Усі вибухи типові – перш за все, щоб завдати шкоди майну, а не домогтися жертв серед населення. Теракти створюють картинку у ЗМІ, що ставить під загрозу туристичний сезон у місті.

Днями співробітники СБУ затримали 5 підозрюваних у підготовці диверсій в Одесі. У затриманих вилучили вибухівку, ідентична якій використовувалася у двох нещодавніх терактах. Загалом за останні кілька місяців в Одесі сталося 14 вибухів.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG