Доступність посилання

ТОП новини

«Російські німці» воюють на Донбасі


У Німеччині розслідують участь громадян цієї держави у бойових діях на сході України

У бойових діях на сході України беруть участь лише одиниці громадян Німеччини. Такими є дані співробітника Міністерства внутрішніх справ Німеччини Ґюнтера Крінґса, які наводить газета Mitteldeutsche Zeitung. Раніше інше видання цієї держави – Welt am Sonntag – навело іншу статистику, посилаючись на джерела у правоохоронних органах ФРН, що на Донбасі воює більше сотні німецьких громадян. Тим часом правоохоронці Німеччини проводять розслідування з цього приводу.

Здебільшого йдеться про пізніх переселенців, «російських німців» – вихідців із республік колишнього Радянського Союзу. Деякі з них служили в Бундесвері. Нині за даними газети Welt am Sonntag, воюють як на боці проросійських бойовиків, так і в українських батальйонах. Офіційний Берлін, як і представники України не підтвердили їхню участь у складі підрозділів українських силовиків.

Андрій Мельник
Андрій Мельник

Посол України у ФРН Андрій Мельник закликав німецький уряд з’ясувати кількість громадян цієї держави у війні на сході України.

Німецька сторона залучить усі можливі ресурси і з’ясує, чи справді масштаби цієї участі, є такими великими
Андрій Мельник

«Адже завербовані беруть участь у тому, що відбувається на сході України: терористи вбивають не лише українських вояків, а й розстрілюють цілі села, як наслідок – гинуть цивільні. Саме тому цьому питанню має бути приділена найпильніша увага з боку німецької держави. Воно було також у центрі уваги під час офіційного візиту президента Петра Порошенка до Берліна, зокрема у розмові з головою Бундестагу паном Ламертом. Було досягнуто домовленості, що німецька сторона залучить усі можливі ресурси і з’ясує, чи справді масштаби цієї участі, є такими великими, як про це повідомляли німецькі ЗМІ», – сказав він.

«Ми, політики, маємо, звичайно, реагувати»

Міністерство внутрішніх справ ФРН заявило, що Берлін не ігноруватиме злочинів, якщо їх чинять громадяни Німеччини за кордоном і розгляне можливість вжиття відповідних заходів. Хоча така процедура, на думку Гернота Ерлера, політика від Соціал-демократичної партії, є складною. Свою думку він висловив телерадіоканалу Mitteldeutsche Rundfunk.

Буде складно формально заборонити чи знайти можливість притягнути до відповідальності осіб за участь у військових діях за кордоном у цьому разі
Гернот Ерлер

«Буде складно формально заборонити чи знайти можливість притягнути до відповідальності осіб за участь у військових діях за кордоном у цьому разі. Але, ми, політики, на оприлюднення цього факту, маємо, звичайно, реагувати», – запевнив Гернот Ерлер.

Згідно з Кримінальним кодексом ФРН участь німецьких громадян у збройних конфліктах за кордоном не є злочином, якщо їхні учасники не визнані терористичними організаціями, як, наприклад, угруповання «Ісламська держава». Як зазначив посол України у Німеччині Андрій Мельник, якщо євроспільнота визнає так звані «ДНР» і «ЛНР» терористичними організаціями, то участь німецьких громадян на боці сепаратистів на сході України матиме зовсім інше забарвлення: вони однозначно підпадатимуть під дію кримінального законодавства.

Перші результати розслідування не забарилися і були оприлюднені в ЗМІ. Газета Mitteldeutsche Zeitung, з посиланням на державного секретаря міністерства внутрішніх справ Німеччини Ґюнтера Крінґса, повідомила, що кількість громадян Німеччини, які беруть участь у бойових діях на сході України, становить не сотні осіб, а лише одиниці.

Яке буде покарання?

Також це питання обговорювалося на засіданні комітету із внутрішніх справ Бундестагу. Його голова Вольфґанґ Босбах заявив – якщо виявиться, що громадяни Німеччини проходять військову службу в українській армії, то «автоматично позбавляються німецького громадянства». Але з тими, хто воює на боці проросійських сепаратистів, – справа інша. «Тоді ми маємо ситуацію, подібну до участі у бойових діях на боці організації «Ісламська держава», яка визнана терористичним угрупованням», – вважає політик. За його словами, такі випадки підпадають під дію кримінального законодавства.

Водночас Генеральна прокуратура Німеччини перевіряє дані на наявність складу злочину у діях найманців. Речник Міністерства внутрішніх справ підтвердив, що вже відомо про такі «окремі випадки». Утім, про відкриття кримінального провадження поки що не йдеться, зазначає інформагенція ДПА. Адже правову оцінку цьому дати важче, ніж, наприклад, у разі, коли йдеться про участь німців у боях на боці угруповання «Ісламська держава» – через злочини, скоєні ними у Сирії та Іраку. Що може стати порушенням статті 89 Кримінального кодексу ФРН. Тобто, ці дії можуть розцінюватися як «тяжкий злочин проти держави» та каратися ув’язненням терміном до десяти років. Однак статус бойовиків на сході України не відповідає цій статті. Тому громадяни Німеччини не можуть бути покарані за участь у конфлікті, а лише за конкретні злочини, які вони могли скоїти на Донбасі.

Але, на думку експерта фракції ХДС/ХСС у Бундестазі Штефана Майера, німецькі громадяни, які воюють в Україні, можуть бути притягнуті до відповідальності за «створення терористичного об'єднання». На його переконання, «осіб із подвійним громадянством потрібно принаймні позбавляти німецьких паспортів за участь у громадянській війні».

Також правоохоронні органи порушують питання притягнення до кримінальної відповідальності посередників, які вербували бійців для участі у конфлікті на сході України на боці проросійських сепаратистів. Максимальне покарання за цей злочин – ув’язнення терміном до п’яти років. Тож розcлідування стосовно участі громадян Німеччини у бойових діях на Донбасі тривають.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG