Доступність посилання

ТОП новини

Кому був вигідний скандал із доцентом Львівського університету?


Ольга Загульська
Ольга Загульська

Викладач університету за висловлені погляди у соцмережах може залишитись без роботи

Львів – Доцент Львівського університету Франка, колишня прихильниця Віктора Януковича, Ольга Загульська, якій студенти і активісти недавно влаштували «коридор ганьби» за підтримку так званих «ЛНР» і «ДНР», перебуває на лікуванні в одному зі львівських шпиталів. При цьому викладачка з’їздила до Москви, щоб висловитися в ефірі одного з російських телеканалів. Тим часом у Львівській облдержадміністрації констатують: Росія роздмухує цей скандал для дестабілізації регіону.

«Ви мене не пам’ятаєте, ви моя викладачка. Мені дуже соромно за вас. Можете гніватись чи ні» – ці слова почула від своєї колишньої студентки Ольга Загульська під час коментаря для Радіо Свобода. Зізналась, що їй боляче таке чути і неприємно.

Викладач географічного факультету Ольга Загульська, родом зі Львівщини, кілька років веде блоги на LiveJournal і дописує у Facebook. Пояснює, що писала про політичну ситуацію в Україні і про владу для себе, бо друзів у соцмережах було обмаль, її оцінки подій на Донбасі розходяться з усталеною думкою серед більшості львів’ян. Викладач звинувачує українську владу у розв’язанні війни на Донбасі, з розумінням ставиться до самопроголошених територій, так званих «ЛНР» і «ДНР».

Два тижні після написання одного з різких блогів не було ніякої реакції і раптом усе вилилось у скандал, організований «коридор ганьби», де доцента звинуватили у підтримці сепаратистів, що вона агент Кремля, такі закиди Ольга Загульська заперечує. Працівники СБУ проаналізували зміст написаного і не виявили там нічого «кримінального». За їхніми оцінками, Конституція України гарантує кожному громадянину держави право на свободу думки і слова, на вільне висловлення своїх поглядів і переконань.

Це хтось цілеспрямовано взявся за мене, щоб мене якимсь чином покарати, що моя лінія розходиться зі владою... Я бачу, що українська влада хоче продовжувати військові дії, зачистити цю територію, а я це не підтримую
Ольга Загульська

«Це хтось цілеспрямовано взявся за мене, щоб мене якимось чином покарати, що моя лінія розходиться зі владою. По всіх питаннях у мене розходження. Але такі розходження були і з попередньою владою, коли вона робила щось зле у плані свободи слова чи порушенні виборчого законодавства. Моя підтримка не тому, що я хотіла відокремлення якоїсь території, це сталось природнім шляхом, тому що поведінка влади на Майдані і кожен крок влади призводив до того, що ці люди відчували неможливість жити у тому середовищі. Я їх розуміла. Чому вживала, пишучи «ЛНР» і «ДНР», бо це ввійшло у вжиток, вони себе так називають. Я за те, щоб всі конфлікти вирішувались політичним шляхом. Я не кажу, не писала, що українська сторона має припинити військові дії, а друга сторона має продовжувати. Я бачу, що українська влада хоче продовжувати військові дії, зачистити цю територію, а я це не підтримую, я на боці тих людей, співчуваю тим простим людям, які не мають пенсій і засобів для життя», – пояснює свою позицію Ольга Загульська.

Російські ЗМІ підхопили тему

Російські медіа широко висвітлювали влаштований у Львові «коридор ганьби», демонструючи, що у місті переслідують людей через їхні погляди. Ольгу Загульську один із російських каналів запросив на прямий ефір. Її поїздка у Москву на передачу спричинила ще більш негативне до неї ставлення. Чому вона погодилась на участь у програмі, розуміючи, на які ризики себе наражає?

«Мене українські журналісти намагались увесь час перевиховати, вони не вірили, що це не студенти організували цей «коридор ганьби». Я хотіла про це сказати. А ще хотіла сказати, що на факультеті мені не переслідували, знали про мої інші погляди. Але це не встигла сказати», – каже викладач.

У 2004 році Ольга Загульська відкрито підтримувала на президентських виборах не Віктора Ющенка, а Віктора Януковича. І тоді її позиція спричинила протест, організований тодішньою партією «Пора».

До слова, у 2010 році за Віктора Януковича свої голоси віддали близько 9% виборців Львівщини. Найвищий показник – у Франківському районі Львова. Саме там проживає найбільше російськомовних городян, туди поселялись після Другої Світової війни багато радянських визволителів.

Це звичайна жінка, яка має свої своєрідні політичні погляди. У неї було дуже мало читачів у мережах. Цим її поглядам надали вагу журналісти. Відповідно російські ЗМІ скористались
Сергій Круглов

«Це звичайна жінка, яка має свої своєрідні політичні погляди, у Львові таких людей небагато, але вони є. Чому з цього зробили резонанс, мені це не зрозуміло, одразу підхопили медіа і певні громадські активісти. У неї було дуже мало читачів у мережах. Цим її поглядам надали вагу журналісти. Відповідно російські ЗМІ скористались. Це була для них потрібна картинка, що у Львові жінка висловила підтримку так званим «ЛНР» і «ДНР» і запросили до себе у студію, щоб висвітлити, що у Львові з такими поглядами переслідують. Думаю цю ситуацію використали, як і «коридор ганьби», – говорить громадський активіст Сергій Круглов.

Дестабілізувати ситуацію на Львівщині вигідно Росії

Скандал зі львівським доцентом – це елемент одного дестабілізаційного сценарію на Львівщині, вважає заступник голови Львівської обладміністрації з гуманітарних питань Юрій Підлісний. І цей сценарій пишеться в Москві.

Росії буде вигідно розкачувати глибокий тил, зокрема Львівщину, зробити тут дестабілізацію необхідно для ворога. Львівщина чутлива на такі питання як церква, освіта, соціально-економічні проблеми
Юрій Підлісний

«Росії буде вигідно розкачувати глибокий тил, зокрема Львівщину, зробити тут дестабілізацію необхідно для ворога. Львівщина чутлива на такі питання як церква, освіта, соціально-економічні проблеми. Роздмухування антиосвітніх і антицерковних проблем і матимемо гримучу ситуацію, мета якої дискредитувати місцеву і центральну влади, паралізувати координацію зусиль влади для протистояння ворогові. А львівський викладач – це лише ланка при роздмухуванні ситуації в регіоні», – наголосив Юрій Підлісний.

Також за його словами, було намагання розсварити галичан довкола імені митрополита Андрея Шептицького, зокрема щодо встановлення пам’ятника, вкотре темою для розпалювання конфлікту поміж українцями і поляками буде Волинська трагедія (1944 рік).

У червні в Ольги Загульської завершується контракт на посаді в університеті. Вона розуміє, що з нею його не продовжать – не проголосує вчена рада факультету, побоюючись чергового скандалу.

Я свої погляди студентам не нав’язую. Я не зробила нічого такого, щоб мене позбавляли роботи
Ольга Загульська

«Я вважаю, що так не повинно бути. Бо якщо ми хочемо після Майдану, який я не підтримувала, але підтримую європейські цінності, дотримуватись тих цінностей, не вважаю цю ситуацію справедливою. Може, я у чомусь не права, але в принципі мої погляди не такі, за які треба карати. Я свої погляди студентам не нав’язую. Я не зробила нічого такого, щоб мене позбавляли роботи. 30 років викладаю і до мене не було претензій», – зауважила викладач.

Натомість у деяких львівських громадських діячів є побоювання, щоб проти викладача не було вчинено якихось провокацій задля створення чергової картинки для російських медіа.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG