Доступність посилання

ТОП новини

Липецька фабрика «Roshen»: між можливістю закриття і продажем


Фабрика «Рошен» Липецьку

У 2014-му виробництво ЛКФ «Roshen» впало на 40 відсотків. Тим часом тривають переговори щодо її продажу

Ірина Яковенко

Росіяни звинувачують їх у виплаті дивідендів, на які нібито проводиться антитерористична каральна операція в Україні. Мешканці ж сусідньої держави незадоволені тим, що податки від цього виробництва, потрапляючи до казни Росії, нібито йдуть на озброєння ополченців Донбасу. Такими – не чужими і не своїми – опинилися в один момент співробітники Липецької кондитерської фабрики «Roshen».

Підприємство було засноване ще в 60-ті роки минулого століття. Останні 14 років воно належить українській корпорації «Roshen», більшою часткою активів якої розпоряджається Центрально-європейська кондитерська компанія. Все нічого, якби одним з її акціонерів не був нинішній президент України Петро Порошенко – активний прихильник євроінтеграції.

Проблеми почалися влітку 2013 року. Тоді в липні Росспоживнагляд заборонив ввезення на територію Росії кондитерської продукції «Roshen» з України, посилаючись на виявлений у складі шоколаду бензопірен. До слова, документи, що підтверджують наявність цієї речовини, керівництву компанії в Києві побачити так і не вдалося. Тож заяви на адресу якості українських цукерок «Roshen» можна вважати досить спірними. У Росспоживнагляді Липецької області аналогічних претензій до місцевої продукції не виявилося, однак фабрику ретельно перевірили абсолютно всі контрольні органи.

Цукерки «Рошен» в Липецьку
Цукерки «Рошен» в Липецьку

Заборона на постачання українських шоколадних цукерок «Roshen» до Росії сильно вдарила по становищу липецьких колег. Справа в тому, що фабрики по обидва боки російсько-українського кордону мають різні спеціалізації. Наприклад, на території Липецька і поблизу нього випускаються молочна та льодяникова карамель, а також нуга, помадні і желейні цукерки. Українські підприємства, у свою чергу, надають шоколадні вироби. Таким чином, різна продукція фабрик двох країн взаємодоповнювала одна одну, розширюючи асортимент. Як тільки цей процес зупинився, бажання покупців співпрацювати з ВАТ ЛКФ «Roshen» значно знизилося. Воно й зрозуміло – інтерес тим вищий, чим більший вибір. В результаті обсяги виробництва цукерок на липецкій фабриці довелося зменшити. А разом з ними скоротити штат співробітників приблизно на 500 осіб.

Фабрика «Рошен» в Липецьку
Фабрика «Рошен» в Липецьку

Сьогодні Липецька кондитерська фабрика «Roshen» функціонує, як кажуть, «з перемінним успіхом». Там випускається рівно стільки продукції, скільки вдається продати. Останні дні березня на підприємстві буде тихо. А вже 1 і 6 квітня лінії запрацюють знову. Зайнятість працівників на заводі в перші два місяці становила 80 – 90 відсотків. У березні ще нижче (60-70 відсотків). Трохи краще буде в квітні. За відпрацьований час заробітна плата видається в повному обсязі, за простій – традиційно 2/3 від заробітку.

Фабрика «Рошен» в Липецьку
Фабрика «Рошен» в Липецьку

У порівнянні з 2013 роком у 2014-му виробництво впало на 40 відсотків. Цього року воно впаде ще десь на 30 відсотків, але це скоріше у зв'язку із загальною економічною нестабільністю.

Олег Казаков
Олег Казаков

Ситуацію прокоментував заступник директора ВАТ ЛКФ «Roshen» Олег Казаков: «Наш споживач позбувся реально класного шоколаду. На мій погляд, він анітрохи не поступається швейцарському і перевершує переважну більшість того, що робиться тут. Але головне – завдано серйозної шкоди інвестиційному іміджу Росії. Після того, що сталося з українським «Roshen» дуже багато закордонних інвесторів десять разів подумають, чи варто взагалі сюди заявлятися. Що ж стосується липецької фабрики, то ми вважаємо, що певні сили в рідній державі чітко дали зрозуміти – наша праця та інвестиції тут нікому не потрібні. Однак, наразі на підприємстві сформувалася команда однодумців, які пишаються своєю продукцією. Ніхто нікуди не пішов навіть, коли було особливо важко. Я пишаюся своїм колективом».

За словами Олега Казакова, продаж Липецької кондитерської фабрики «Roshen», про який ширяться чутки, дійсно можливий. Певні переговори в Києві ведуться. Підприємство вже відвідали представники низки зацікавлених сторін, але поки все тільки на стадії попередніх домовленостей, росіяни і, зокрема, липеччани ще можуть насолодитися відмінними цукерками. Ось що говорять про них жителі Липецька:

– Цукерки «Roshen» їм постійно. Полюбила їх давно. Політична ситуація абсолютно ніяк не впливає на мої смакові пристрасті.

– Буде прикро, якщо через політику з прилавків зникнуть цукерки такої марки, як «Roshen».

– Мені не важливо які цукерки їсти. Головне, щоб вони були смачні! А цукерки «Roshen» саме такі, та ще й завжди свіжі.

– Їм цукерки виробництва «Roshen», навіть не замислюючись про те, кому належить контрольний пакет акцій цього підприємства. Я не розумію, від цього смак змінюється чи що? Якісний продукт же! Якщо ми продовжуємо слухати українських музичних виконавців, так чому ж не їсти українські цукерки? Навряд чи, якщо я відмовлюся від їхнього вживання, на Донбасі відновиться мир.

Три роки тому в селі Косирівка Липецької області було запущено будівництво розподільчого центру для продукції російської та українських фабрик, а також нового кондитерського підприємства з вироблення шоколаду і шоколадних цукерок. Влітку 2013 року складський комплекс було запущено в експлуатацію. Однак судова тяганина сумнівного характеру з «Об'єднаними кондитерами» через використання двох уже існуючих назв цукерок в одній привела до арешту 1,5 млрд рублів і подальшого заморожування процесу зведення фабрики. Таким чином Липецька область позбулася нового великого виробничого підприємства, понад 2 тисяч додаткових робочих місць і багатомільйонних податкових надходжень.

28.03.2015
Російський бізнес Порошенка: продати не можна лишити

Власність Порошенка: що переважить – політична відповідальність чи бізнес-інтереси? далі

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG