Доступність посилання

ТОП новини

Про примхи погоди – «з перших рук» директора Українського гідрометцентру


©Shutterstock

«За останні 25 років середня температура літнього періоду в Україні виросла більш ніж на півтора градуси»

Таке відчуття знайоме напевно кожному: ви йдете на роботу «навесні», протягом дня раптом стає «літо», потім зривається осінній дощ із вітром, потім знову сонце, потім сипе град, а коли повертаєтесь додому – вже «зима», ховаєте голову від снігу. І все це протягом одного квітневого дня! Примхи погоди зараз обговорюють майже так само часто, як політику.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Що ж відбувається з кліматом і чого чекати? Про це Радіо Свобода запитало директора Українського гідрометеорологічного центру Миколу Кульбіду.

Микола Кульбіда
Микола Кульбіда

– Якщо ознайомитися з висновками міжурядової групи експертів по змінах клімату, то можна звідти зробити певні свої висновки, які говорять про те, що в умовах кліматичних змін, які відбуваються, зростає, по-перше, швидкість зміни атмосферних процесів; по-друге, збільшується кількість небезпечних природних явищ; по-третє, збільшується контрастність температурного режиму (тобто, перепади від високих температур до низьких і навпаки стають все більшими); і по-четверте – що абсолютно не виключається на тлі загального глобального потепління – наявність дуже низьких температур, хоча вони вже можуть тривати не так довго, як це могло бути раніше, ну і, звичайно, високі температури в літній період. Таким чином, загальні кліматичні зміни як раз і спричинюють зміну конкретних погодних умов на конкретній території.

– Чи Ви можете спрогнозувати – яким буде літо і коли буде найкраща пора для відпочинку?

– Звичайно таких достатньо точних прогнозів на такий дуже віддалений період – їх не існує ні в якій метеорологічній службі світу. Є приблизні оцінки, якісь моделі, які рахують ці речі, але це все воно дуже не надійно.

Скоріше за все треба орієнтуватися на загальні тенденції в перебігу температурного режиму, які мають місце на тій чи іншій території.

Протягом найближчих 10 років у нас як мінімум у 9 роках будуть спекотливі літа з температурою суттєво вищою за норму

Що стосується України в регіональному аспекті – то це те, що строки приходу весни в Україну – вони суттєво не змінилися на тлі загальних кліматичних змін. Тобто перехід до літнього періоду – він відбувається набагато швидше. Весняний період дуже скорочений. І таким чином можна говорити про те, що літо в Україну приходить вже в травні. А стосовно загалом літнього періоду – то за останні 25 років середня температура літнього періоду в Україні виросла більш ніж на півтора градуси. Це говорить про те, що кількість спекотливих днів зросла мінімум на 30%. З температурою повітря 25-30 і вище градусів. Таким чином я можу не складати прогнозів, а говорити про, скажімо, оцінку на найближчий період, що протягом найближчих 10 років у нас як мінімум у 9 роках будуть спекотливі літа з температурою суттєво вищою за норму і з великою кількістю днів з високою температурою повітря.

До Великодня в Україні суттєвих змін в погоді не відбудеться. Буде утримуватися достатньо прохолодна погода, з випаданням опадів переважно в вигляді мокрого снігу і дощу, особливо це буде стосуватися південних, центральних і північно-східних регіонів України

– А най-найближчий період – Великодні свята? Якої погоди треба чекати?

– Так ось як раз до Великодня в Україні суттєвих змін в погоді не відбудеться. Буде утримуватися достатньо прохолодна погода, з випаданням опадів переважно в вигляді мокрого снігу і дощу, звичайно. Цих опадів буде дуже багато, особливо це буде стосуватися південних, центральних і північно-східних регіонів України. Значно менше опадів буде на Заході і Сході України. Думаю, до середини квітня суттєвого зростання температурного режиму в Україні не відбудеться і очікувати на нього слід у другій половині місяця.

  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG