Доступність посилання

ТОП новини
13 грудня 2019, Київ 07:51

Про примхи погоди – «з перших рук» директора Українського гідрометцентру


©Shutterstock

«За останні 25 років середня температура літнього періоду в Україні виросла більш ніж на півтора градуси»

Таке відчуття знайоме напевно кожному: ви йдете на роботу «навесні», протягом дня раптом стає «літо», потім зривається осінній дощ із вітром, потім знову сонце, потім сипе град, а коли повертаєтесь додому – вже «зима», ховаєте голову від снігу. І все це протягом одного квітневого дня! Примхи погоди зараз обговорюють майже так само часто, як політику.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Що ж відбувається з кліматом і чого чекати? Про це Радіо Свобода запитало директора Українського гідрометеорологічного центру Миколу Кульбіду.

Микола Кульбіда
Микола Кульбіда

– Якщо ознайомитися з висновками міжурядової групи експертів по змінах клімату, то можна звідти зробити певні свої висновки, які говорять про те, що в умовах кліматичних змін, які відбуваються, зростає, по-перше, швидкість зміни атмосферних процесів; по-друге, збільшується кількість небезпечних природних явищ; по-третє, збільшується контрастність температурного режиму (тобто, перепади від високих температур до низьких і навпаки стають все більшими); і по-четверте – що абсолютно не виключається на тлі загального глобального потепління – наявність дуже низьких температур, хоча вони вже можуть тривати не так довго, як це могло бути раніше, ну і, звичайно, високі температури в літній період. Таким чином, загальні кліматичні зміни як раз і спричинюють зміну конкретних погодних умов на конкретній території.

– Чи Ви можете спрогнозувати – яким буде літо і коли буде найкраща пора для відпочинку?

– Звичайно таких достатньо точних прогнозів на такий дуже віддалений період – їх не існує ні в якій метеорологічній службі світу. Є приблизні оцінки, якісь моделі, які рахують ці речі, але це все воно дуже не надійно.

Скоріше за все треба орієнтуватися на загальні тенденції в перебігу температурного режиму, які мають місце на тій чи іншій території.

Протягом найближчих 10 років у нас як мінімум у 9 роках будуть спекотливі літа з температурою суттєво вищою за норму

Що стосується України в регіональному аспекті – то це те, що строки приходу весни в Україну – вони суттєво не змінилися на тлі загальних кліматичних змін. Тобто перехід до літнього періоду – він відбувається набагато швидше. Весняний період дуже скорочений. І таким чином можна говорити про те, що літо в Україну приходить вже в травні. А стосовно загалом літнього періоду – то за останні 25 років середня температура літнього періоду в Україні виросла більш ніж на півтора градуси. Це говорить про те, що кількість спекотливих днів зросла мінімум на 30%. З температурою повітря 25-30 і вище градусів. Таким чином я можу не складати прогнозів, а говорити про, скажімо, оцінку на найближчий період, що протягом найближчих 10 років у нас як мінімум у 9 роках будуть спекотливі літа з температурою суттєво вищою за норму і з великою кількістю днів з високою температурою повітря.

До Великодня в Україні суттєвих змін в погоді не відбудеться. Буде утримуватися достатньо прохолодна погода, з випаданням опадів переважно в вигляді мокрого снігу і дощу, особливо це буде стосуватися південних, центральних і північно-східних регіонів України

– А най-найближчий період – Великодні свята? Якої погоди треба чекати?

– Так ось як раз до Великодня в Україні суттєвих змін в погоді не відбудеться. Буде утримуватися достатньо прохолодна погода, з випаданням опадів переважно в вигляді мокрого снігу і дощу, звичайно. Цих опадів буде дуже багато, особливо це буде стосуватися південних, центральних і північно-східних регіонів України. Значно менше опадів буде на Заході і Сході України. Думаю, до середини квітня суттєвого зростання температурного режиму в Україні не відбудеться і очікувати на нього слід у другій половині місяця.

  • 16x9 Image

    Людмила Ваннек

    На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможець міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редактор і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні», «Свобода за тиждень», випусків новин. Багато працює над рекламою передач.

Дивитись коментарі (1)

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG