Доступність посилання

ТОП новини

Мегабайти замість корупції: влада переходить на електронний документообіг


(©Shutterstock)

Без підтримки з боку громадськості та бізнесу «оцифрувати» діяльність органів влади було би неможливо – експерт

Київ – Стоси паперів, «марш-кидки» з одного чиновницького кабінету до іншого, черги відвідувачів під цими кабінетами – типова картина середньостатистичної управлінської установи в Україні. У рамках реформування сектору державного управління команди президента Петра Порошенка і прем’єр-міністра Арсенія Яценюка запропонували чиновникам змінити тонни паперів на мегабайти. Адже паперове діловодство не лише відбирає час і нерви, але й сприяє поширенню корупції, зазначають у Києві.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:05:52 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Створення електронного уряду – один із пріоритетів реформи системи державного управління, а з деталями переходу з паперового документообігу на електронний можна ознайомитись на офіційному інтернет-ресурсі «Реформи в Україні».

Дмитро Шимків
Дмитро Шимків

Про це повідомив на брифінгу у Кризовому медіа-центрі заступник голови адміністрації президента України Дмитро Шимків. Колишній Генеральний директор «Майкрософт Україна» також зазначив, що саме президентська адміністрація першою розпочала перехід на електронний документообіг минулого літа. Але процес триває, оскільки наразі постали проблеми із захистом електронних комунікаційних мереж, пояснив Шимків.

На сьогоднішній момент ми в адміністрації використовуємо паперові носії лише документів, які мають гриф «для службового користування»
Дмитро Шимків

«Якщо говорити про органи влади, які у тій чи іншій мірі використовують електронний обіг документів, то я б назвав Адміністрацію президента, Міністерство економіки, частково електронний документообіг використовує секретаріат Кабінету міністрів. На сьогоднішній момент ми в адміністрації використовуємо паперові носії лише документів, які мають гриф «для службового користування», і документи конфіденційного характеру, які становлять державну таємницю. Для всього іншого ми використовуємо електронний документообіг, в якому всі документи присутні в електронному вигляді», – поінформував Шимків.

В електронний обіг в Адміністрації президента і секретаріаті Кабінету міністрів України переведена документація, яка стосується розпоряджень з питань основної діяльності, службових записок, заявок різних структурних підрозділів, пояснив Шимків.

З ініціативи влади в Україні започаткували електронні торги. Перші закупівлі провели Міністерства оборони та юстиції, Державне управління справами і НАЕК «Енергоатом», повідомила прес-служба президента.

Як зазначили фахівці, система електронних закупівель забезпечує прозорість процесу закупівель і дозволяє зекономити кілька мільйонів бюджетних гривень на рік, а також сприяє створенню конкурентоспроможного середовища у сфері закупівель товарів і послуг.

Верховна Рада України 5 березня зробила свій внесок у перехід системи державного управління у «віртуальну реальність», ухваливши законопроект щодо доступу до інформації про діяльність держорганів. Також народні обранці «відкрили» урядові дані для суспільства. Після ухвалення закону і підписання його президентом усі органи влади будуть зобов’язані вносити інформацію, яка накопичувалась роками, у всеукраїнську базу даних, відкриту для громадськості (портал data.gov.ua), зазначив голова Державного агентства з питань електронного управління Олександр Риженко.

Виступаючи на Першій міжнародній конференції з відкритих державних даних, він визнав, що без підтримки з боку громадськості та бізнесу «оцифрувати» діяльність органів влади було б неможливо. Ці сили і створили умови для переходу влади на електронне врядування і сучасні комунікації, зазначив Риженко. Також «айтішники», об’єднавшись через соціальні мережі, допомагають створювати інформаційні мережі для місцевих громад, неурядових організацій, надають технічну допомогу силам АТО, які воюють на Сході України, пояснив чиновник.

Перша міжнародна коференція з відкритих державних даних відбулась у Києві 30 березня
Перша міжнародна коференція з відкритих державних даних відбулась у Києві 30 березня

«Саме громадянське суспільство і саме бізнес будуть основними рушійними силами у цьому процесі. Громадянське суспільство – як рушійна сила, яка буде змушувати, у тому числі, уряд, робити відповідні зрушення, а бізнес буде це використовувати, і від цього всім буде користь», – пояснив Риженко.

ІТ-галузь – частина економіки, і вона потребує змін – експерти

«Айтішники» ставляться доволі стримано до звітів і обіцянок політиків і чиновників. Голова представництва «Microsoft – Україна» Михайло Шмельов запровадження електронного самоврядування пов’язує із системним реформуванням економіки та управління. Наприклад, без реформування податкової системи неможливий розвиток ІТ-галузі. А без нього – створення електронного уряду.

Це неправильно – казати, що зараз, мовляв, ми в Україні запровадимо «цифру», і буде нам щастя!
Михайло Шмєлєв

«Не варто дивитись на сферу ІТ-технологій як на галузь, що стоїть осторонь процесів, які відбуваються в економіці країни. ІТ – це інструмент, який повинні використовувати всі галузі життєдіяльності нашої країни, щоб стати більш ефективнішими, кориснішими і для власників підприємств, і для громадянського суспільства, і для держави. Це неправильно – казати, що зараз, мовляв, ми в Україні запровадимо «цифру», і буде нам щастя! Ні, перш за все ви свої процеси і документи переведіть в електронний формат, а тоді вже ІТ вам допоможе зробити їх ефективнішими», – пояснив Шмельов у розмові з Радіо Свобода.

Приклади відкритих державних даних, інфографіка організації SocialBoost
Приклади відкритих державних даних, інфографіка організації SocialBoost

Виконавчий директор аналітичного центру «Сase Україна» Дмитро Боярчук вбачає небезпеку корупційної складової у процесі переходу на електронне урядування.

У нас дуже популярна тема створення електронного уряду, і коли це питання віддають на відкуп самому урядові, то це все перетворюється на масштабне освоєння коштів
Дмитро Боярчук

«У нас дуже популярна тема створення електронного уряду, і коли це питання віддають на відкуп самому урядові, то це все перетворюється на масштабне освоєння коштів без будь-яких зрушень. Це питання має просуватись, насамперед, з боку громадськості. Цей процес дотичний до питань оптимізації державних видатків. Є дуже багато органів влади, вони часто дублюють свої функції», – пояснив Боярчук журналістам.

Дмитро Боярчук
Дмитро Боярчук

Особливу увагу фахівці радять приділити безпеці електронних комунікацій, адже так звана «гібридна війна» Росії проти України небезпечна і для електронного урядування. На сьогодні спеціалісти зафіксували десятки атак російських хакерів на інформаційні електронні центри урядів держав Євросоюзу, на сайти українських спецслужб. Убезпечити урядову «цифру» обіцяють «бійці» «Кібервійськ України» і спільноти з назвою «Кібернетичний щит України», але деталей не розголошують, мовляв, фахівці знають, як нейтралізувати загрози

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG