Білоруси намагаються протестувати проти закону, що ніби вийшов з радянського минулого. Вже понад 25 тисяч підписів зібрала петиція проти президентського декрету, «Про попередження соціального утриманства», який у народі прозвали «декретом про дармоїдів». Критики цього закону говорять, що він не лише порушує Конституцію, але і каратиме людей, які й так є соціально незахищеними і ледь зводять кінці з кінцями внаслідок економічної кризи.
Віталій Юрченко, донедавна успішний бізнесмен з міста Гомель, що південному сході Білорусі, неподалік українського кордону, був змушений закрити свій бізнес. В іншій країні він би став на облік як безробітний і отримував би допомогу з безробіття. Але в Білорусі це він, хто має сплачувати державі – 245 доларів на рік, бо за новим білоруським законом, якщо він не має роботи, значить він – «дармоїд».
Юрченко каже, що закон нагадує йому комуністичне минуле, де «тунєядство» було кримінальним злочином, і ця стаття кримінального кодексу використовувалася не лише проти так званих «тіньовиків», але і проти політичних дисидентів.
Це просто 1937 рік! Прошу, йдіть працювати! Не хочете? Ми вас змусимо!Віталій Юрченко
«Це просто 1937 рік! Прошу, йдіть працювати! Не хочете? Ми вас змусимо! Я думаю, люди все одно будуть намагатися обурюватися! Я думаю, це правильно, бо ми взагалі-то маємо відстоювати свої інтереси», – говорить Юрченко в інтерв’ю Білоруській службі Радіо Свобода.
Хто не працює – не безробітний, а дармоїд, вважає білоруська влада
Нові правила, які затвердив білоруський президент Олександр Лукашенко на початку цього місяця, має, за офіційною версією, «стимулювати здорових громадян працювати та виконувати свій конституційний обов’язок брати участь у фінансуванні державних витрат». В результаті, дорослі люди, які не сплатили податок на суму, що покриває їхню зайнятість протягом щонайменше 183 днів на рік, будуть оштрафовані. Неспроможність сплатити штраф буде кратися ще більшим штрафом, а потім судовим засудженням до громадських робіт.
Згідно закону, він не поширюється на деякі категорії громадян, тобто дітей, студентів, пенсіонерів та громадян, що піклуються про трьох і більше дітей.
Безробітний Юрченко до жодної з цих категорій не належить, тож він розпочав збір підписів під петицією на популярному американському сайті Change.org, де кожен може заповнити відповідний формуляр.
На думку Юрченка, вирішувати проблему з безробітними і знаходити їм роботу, повинна білоруська держава.
«Є колосальна кількість людей, які отримують державні зарплати. Вони повинні вигадати якийсь механізм, вони за це гроші отримують», – переконаний колишній бізнесмен.
Він вірить у те, що коли його петиція на американському сайті збере досить велику кількість підписів, «цей документ потрапить президенту на стіл, він його вивчить і скасує цей декрет». Тоді, як сподівається Юрченко, «все стане на свої місця». За його словами, про активні форми протесту він «навіть і близько не думає, бо це безглуздо розвалювати той спокій, який є сьогодні в Білорусі».