Доступність посилання

ТОП новини

Студентів України вчитимуть воювати зі зброєю в руках


Курсанти військової академії Національної гвардії під час їх навчання недалеко від Харкова. Березень 2015 року. Ілюстраційне фото

Міністерство оборони пропонує запровадити обов’язкову військову підготовку

Юрій Примачук

Про військову підготовку студентів вкотре згадали, коли нещодавно Верховна Рада провела оптимізацію військових кафедр в українських вишах. У деяких із них кафедри з’явилися, в інших – були перепрофільовані у кафедри військової медицини. З огляду на війну на Донбасі лунають вимоги зробити таку військову підготовку обов’язковою. Однак і критика військових кафедр лунає нерідко

«Чого там навчали раніше – велике питання, нам просто читали зі слайдів чи з підручників якусь інформацію, – розповідає студент КНУ Володимир, який закінчив військову кафедру позаминулого року. – Складалося враження, що найважливіше їм було, щоб ти був правильно виголений і підстрижений та гарно марширував. Викладання було нецікаве, стріляли ми всього двічі. Устаткування старе, техніка – стара. Багато студентів просто відбували номер. Єдиний позитив – збори у військовій частині. Там нас вводили у військові умови, ми ходили на полігон, знайомилися з технікою».

У Міністерстві оборони у відповідь на запит Радіо Свобода повідомили, що зміни у плани і програми підготовки вже вносяться, для цього у відомстві вивчають досвід АТО на Донбасі та подій у Криму.

Ми перевіряли військові кафедри і виявили недоліки, схожу ревізію проводила і Адміністрація президента. До 1 вересня пройде перевірка викладачів
Олександр Судніков

«Певна кількість викладачів залучалася до занять з військовими, а тепер вони передаватимуть свій досвід студентам. Ми перевіряли військові кафедри і виявили недоліки, схожу ревізію проводила і Адміністрація президента. До 1 вересня пройде перевірка викладачів, і тих, хто не відповідає вимогам, замінять військові з досвідом», – розповів Радіо Свобода начальник відділу організації освітньої діяльності департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони Олександр Судніков.

Як кажуть у міністерстві, проблема полягала у тому, що підготовка офіцерів велася без державного замовлення, тож викладацький склад утримувався за штатним розкладом ректорів. Деякі з викладачі були військовиками, звільненими в запас 15-20 років тому, і їхній досвід застарів. Зараз же завдяки перевірці викладачів та запровадженню державного замовлення ситуація має виправитися.

Треба бачити, якою має бути чисельність і структура збройних сил, і на базі цього планувати підготовку
Олександр Мусієнко

На думку керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, перш ніж реформувати щось, треба виробити стратегію національної безпеки. «На її базі, а також базі нової воєнної доктрини уже розробляти подальші плани. Нам поки бракує концептуального бачення, що робити далі, адже нинішня доктрина базується ще на програмі Януковича. Треба бачити, якою має бути чисельність і структура збройних сил, і на базі цього планувати підготовку», – каже він.

Втім, за словами експерта, військові кафедри у теперішньому вигляді взагалі не потрібні. Вони забирають надто багато з виділених на підготовку військ коштів, а тому краще вкладати їх одразу у підготовку професійних військовослужбовців.

Запит на військові уміння є експерт

На військово-практичні знання, медицину і виживання в умовах війни зараз є великий попит
Олександр Мусієнко

Ідея ж загальної військової підготовки для студентів справді популярна. «На військово-практичні знання, медицину і виживання в умовах війни зараз є великий попит. Недарма зараз такими популярними стали різні курси», – каже Олександр Мусієнко.

Та теперішні військові кафедри мають іншу специфіку «Я за спеціальністю зв’язківець, тому нас не готували до бою з ворогом, – розповів Радіо Свобода випускник військової кафедри Житомирського національного університету Сергій. – Як наслідок – майже ніяких навичок медичної допомоги і мінімальне володіння стрілецькою зброєю: догляд і на гачок тиснути можу». У Міноборони пояснюють: такі кафедри готують саме профільних офіцерів на замовлення родів військ.

Іншу систему підготовки, хоч і на волонтерських засадах, уже використовує «Студентська гвардія» при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Тут поставили за мету не готувати офіцерів-спеціалістів, а давати знання із медицини, виживання та володіння зброєю.

Проходимо тренування з людьми, що повернулися із зони АТО з реальним бойовим досвідом
Олександр Рудик

«Крім занять у військовому інституті, де нам дають певні базові знання, ми ще проходимо тренування з людьми, що повернулися із зони АТО з реальним бойовим досвідом, – каже один із керівників Студентської гвардії Олександр Рудик. – У нас 99% занять – це практична підготовка. Ми співпрацюємо з організаціями, що займаються тренуванням і підготовкою молоді. Мета – дати знання, які дозволять вижити у реальній бойовій ситуації».

Окрім власне воєнних знань, потрібне і патріотичне виховання, вважають тут. «Ми бачимо, що на хвилі патріотизму люди готові тренуватися, але багато хто не уявляє, для чого це і як бути далі. Тож ми проводимо історичні клуби, патріотичні заходи, аби якось зорієнтувати людей», – кажуть в організації.

Готувати пропонують усіх

«Є сенс замість військових кафедр зберегти підготовчі курси, щоб розвинути елементарні воєнні навики. – вважає Олександр Мусієнко. – Аби студенти знали, як поводитися зі зброєю, їздили на стрільбища. Це буде цікаво, просто треба давати не лише суху теорію, а й практичні заняття.

Готувати усіх офіцерами запасу немає сенсу, погоджується Олександр Судніков. За його словами, теперішньої їхньої кількості вистачає для потреб армії, а залучення всіх студентів є профанацією. Натомість у Міністерстві оборони пропонують запровадити нову обов’язкову дисципліну – професійну військову підготовку. Упродовж неї (це може бути 60 чи 90 годин) студенти будуть отримувати базові знання з військової підготовки. Таку пропозицію надіслали у Міністерство освіти, наразі чекають опрацювання пропозицій і відповіді.

Натомість у «Студентській гвардії» пропонують зробити військову підготовку доступною усім, але добровільною. «Забезпечити масову військову і медичну підготовку студентів вишів зараз реально важко. Це треба робити для людей, які цього хочуть і бачать у цьому сенс. Якщо людина не хоче, це не принесе користі і лише викличе у неї негатив. Хоча згодом впроваджувати таку систему – це правильно, каже Олександр Рудик.

Натомість військовим кафедрам потрібне і матеріальне оновлення. «Всі засоби у нас були застарілі, 80-90-х років минулого сторіччя, – каже Сергій. – Азбука Морзе і все інше, коли технічний прогрес пішов далеко вперед. Побутові умови подекуди просто жахливі». Зношеність матеріальної бази і транспорту визнають і в Міністерстві оборони. Тому вважають за потрібне не збільшувати кількість військових кафедр і студентів, а зосередитися на забезпеченні вже наявних.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG