Доступність посилання

ТОП новини

Джемілєв: ми поки що не вважаємо кримський Муфтіят колабораціоністами


Мустафа Джемілєв
Мустафа Джемілєв

Лідер кримськотатарського народу про позицію Муфтіяту, Хадж за російською квотою і духовні орієнтири для кримських татар

Київ – За останній рік в позиціях Меджлісу кримськотатарського народу і Духовного управління мусульман Криму намітилася значна різниця в оцінках політичної ситуації на півострові. Якщо представницький орган кримських татар перебуває в гострій конфронтації з фактичним «керівництвом» Криму, то Муфтій Еміралі Аблаєв тісно співпрацює з «владою» і нещодавно сказав про те, що з боку чиновників вже 200 років не було такого позитивного ставлення до Муфтіяту, як зараз. Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв в інтерв'ю для «Крим.Реалії» дав оцінку діям керівництва Духовного управління мусульман Криму і розповів, чи може різниця в позиціях Меджлісу і Муфтіяту викликати розкол серед кримських татар.

– Мустафа-ага, чи можна говорити про суперечність у позиціях Меджлісу і Духовного управління мусульман Криму?

Духовне управління зараз опинилося в умовах окупації. І для того щоб вижити, воно змушене йти на якісь компроміси

– Суперечностей немає. Але Духовне управління зараз опинилося в умовах окупації. І для того, щоб вижити, воно змушене йти на якісь компроміси, причому – суттєві компроміси. Адже окупанти створили там паралельне Таврійське духовне управління. Вони постійно шантажують тим, що, якщо Духовне управління не буде поводитися так, як це потрібно окупантам, якщо вони не зареєструються відповідно до російських законів, то всі мечеті, які належать Духовному управлінню, будуть передані ось цьому маріонетковому Таврійському духовному управлінню. Тому їхні дії та заяви, звичайно, багато в чому суперечать думці Меджлісу, але ми з розумінням ставимося до їхньої ситуації і колабораціоністами поки не називаємо.

– В умовах, коли позиції Меджлісу і Муфтіяту відрізняються, наскільки можливий розкол кримських татар на тих, хто орієнтується на релігійний центр, і тих, хто підтримує політичний представницький орган?

Я думаю, дев'яносто з гаком відсотків орієнтуються на Меджліс кримськотатарського народу і розуміють, чому голова Духовного управління робить такі заяви

– Ні. Я думаю, що переважна більшість, дев'яносто з гаком відсотків орієнтуються на Меджліс кримськотатарського народу і розуміють, чому голова Духовного управління робить такі заяви. Зустрічається з «нерукопожатими» людьми, каже їм якісь люб'язності. Далеко не всі, звичайно, це схвалюють, але розуміють, що така в нього ситуація.

Сам голова Духовного управління у приватній бесіді теж так само пояснює, що інакше вони можуть зробити значно більше шкоди для нашого народу, що можуть внести великий розкол. Хоча цю точку зору ми не підтримуємо, але у нього така точка зору.

– Цього року так вийшло, що для кримських татар паралельно організовується два Хаджі. Перший організовує ДУМК за підтримки Російської Федерації. На другий виділяє гроші Саудівська Аравія, і він організовується під вашим патронатом...

Зараз ми твердо домовилися про те, що Хадж мусульман з території Криму має бути тільки за українськими паспортами і лише з території України і за квотою для України

– Судячи з повідомлень у пресі, 300 квот для мусульман Криму, вони внесли в список частину квоти, яку вони виділяють Росії. Це незаконно. Ми про це говорили з послом Саудівської Аравії, він це донесе до свого керівництва, бо це порушення нашого суверенітету. Можливо, в міністерстві у справах Хаджу не надто розбираються в цих тонкощах. Але зараз ми твердо домовилися про те, що Хадж мусульман з території Криму має бути тільки за українськими паспортами і лише з території України і за квотою для України.

Кримські мусульмани прямують на Хадж, вересень 2014 року
Кримські мусульмани прямують на Хадж, вересень 2014 року

Тому ті люди, які будуть за російською квотою виїжджати, – це буде незаконно. І якщо посольство виявить, що вони обманюють, показують якісь інші паспорти, видані в інших частинах Російської Федерації, то це є гріховним явищем, і вони можуть бути вислані з території Саудівської Аравії. Така, у всякому разі, домовленість у нас є.

– Чи надається підтримка мусульманам Криму, які виїжджають на материкову Україну? Можливо, очікується будівництво нових мечетей?

Ми на материковій частині надовго не збираємося залишатися

– Та ні, ми на материковій частині надовго не збираємося залишатися, і думаємо, що буде звільнення. Кожен влаштовує сам себе. Але в регіонах, близьких до Криму, де ще до окупації жили 12 тисяч кримських татар, там є сенс будувати школи і мечеті. І там вже є одна мечеть.

– На кого, на вашу думку, слід орієнтуватися мусульманам, які виїхали на континентальну Україну: на Меджліс, Духовне управління мусульман України або якісь інші духовні центри?

– Ми завжди закликали і закликаємо кримських татар орієнтуватися на Меджліс кримськотатарського народу.

Оригінал матеріалу – на сайті «Крим.Реалії»

XS
SM
MD
LG