Доступність посилання

ТОП новини

Експеримент з «відкритим небом» над Львовом: добре, але мало – експерт


«Чому український уряд просто не відкрив всі аеропорти для всіх авіакомпаній?»

Те, що українське керівництво пішло на експеримент з відкритим небом для Львова, є дуже позитивним кроком, який свідчить про більшу відкритість влади і бажання дати поштовх розвитку міста і ринку перевезень, вважає старший викладач економіки університету Ньюкасла і співредактор журналу Journal of Air Transport Management Володимир Білоткач. Водночас, він говорить, що не розуміє, що стримувало уряд від відкриття усіх аеропортів України для міжнародних компаній, які могли б не лише створити справжній ринок авіаційних перевезень в Україні, але і зв’язати між собою українські міста та їх –зі світом. Докладніше про це і про те, чого чекати від експерименту з львівським «відкритим небом» та турецькою компанією, яка перша вирішила ним скористатися, ми говорили з Володимиром Білоткачем телефоном зі Стамбула, де він якраз перебував.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:06:31 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

– Відкрите небо фактично означає, що знімається обмеження на кількість рейсів, які може виконувати авіакомпанія в певний аеропорт. Як правило, якщо ми візьмемо перельоти з України в будь-яку іншу країну, вони регулюються двосторонніми угодами між Україною і цією країною, які визначають як часто, куди, скільки авіакомпаній можуть літати.

– Україна ще не підписала угоду про відкрите небо з ЄС. Львів – це лише експеримент. Що він може змінити для окремо взятого міста і для країни в перспективі?

Якщо цей експеримент виявиться вдалим, то цілком можливо, що це підштовхне український уряд на те, щоб підписати нарешті цю угоду про «відкрите небо» з Євросоюзом

– Звичайно, ми можемо сподіватися на те, що у Львів прийдуть нові авіакомпанії, відкриються нові рейси. Це збільшить привабливість Львова для туристів. Наприклад, якщо цей експеримент виявиться вдалим, то цілком можливо, що це підштовхне український уряд на те, щоб більш активно діяти і підписати нарешті цю угоду про «відкрите небо» з Євросоюзом, щоб якомога більше аеропортів, навіть всі аеропорти в Україні, відкрилися для будь-яких авіакомпаній. Тобто, щоб нарешті з’явився нормальний ринок авіаційних перевезень в Україні.

– Що було дивно, що першими затвердили три напрямки рейсів за кордон для туристів, які будуть цього літа відпочивати на березі Чорного і Середземного моря до Болгарії, Хорватії і Чорногорії. Але з тих трьох рейсів, які були оголошені по Україні – це Київ-Одеса, Одеса-Київ, до Харкова і до Львова – про ці рейси не було ніяких повідомлень. Тобто ми досі не знаємо, чи вони були затверджені. Чи Вас не дивує відсутність балансу між внутрішніми перевезеннями і закордонними перевезеннями?

Я сподіваюся, що на цьому тижні чи, принаймні, до кінця цього місяця ми отримаємо більше інформації про відкриття ще інших нових напрямків

– Я б не сказав, що мене це дуже сильно дивує. З одного боку. А з іншого боку – можна сказати, що ще пройшло небагато часу, і я сподіваюся, що на цьому тижні чи, принаймні, до кінця цього місяця ми отримаємо більше інформації про відкриття ще інших нових напрямків.

– Для експерименту такого порядку дуже важливо щоби він був вдалий. Чи матиме успіх компанія Atlasjet в Україні? Якою є репутація цієї компанії? Наскільки вона спроможна стати отим першовідкривачем на українському відкритому небі?

– Авіакомпанія Atlasjet буде здебільшого займатися, фактично, тим самим, чим вона займається тут, у Туреччині. Вона орієнтується на чартерні рейси, також виконує певну кількість рейсів до основних європейських країн. Тобто звідси вони, наприклад, літають до Амстердаму, Лондона, Німеччини і ще мають декілька напрямків.

Наскільки вона матиме успіх – це залежатиме від самої авіакомпанії певним чином. Авіакомпанія буде працювати не в оптимальних умовах, звичайно, попит на авіаційні перевезення в Україні, на авіаподорожі в Україні не дуже великий. Тим більше, він зменшився після нещодавньої девальвації гривні, і авіакомпанії доведеться досить таки серйозно, на мій погляд, попрацювати над тим, щоб заповнити свої рейси. Проте, звичайно, я лише бажаю цій авіакомпанії успіху. Тому що я також сподіваюся дуже на успішність цього експерименту.

– Коли ми з Вами спілкувалися минулого разу – йшлося про те, що WIZZair збиралися покидати Україну. Уряду вдалося якимось чином переконати компанію переглянути своє рішення. Ось з’явилася інша компанія, яка незважаючи на війну, на економічні проблеми в Україні, на девальвацію гривні – все ж таки прийшла на український ринок. Чи ми можемо цього разу похвалити український уряд, чи тут грають роль якісь ще чинники?

Чому український уряд просто не відкрив всі аеропорти для всіх авіакомпаній? На даний момент, коли падає попит, треба для них відкривати ринок якомога більше

– В мене таке неоднозначне ставлення до цього рішення про проведення цього експерименту. З одного боку я, звичайно, вітаю зміни, які спрямовані на створення нормального ринкового середовища в галузі авіаперевезень. Тобто те, що уряд таки спромігся на цей експеримент з відкритим небом – це, звичайно, позитивна річ. З іншого боку, я не зовсім розумію, чому це було зроблено таким обмеженим чином, так би мовити. Чому український уряд просто не відкрив всі аеропорти для всіх авіакомпаній? На даний момент, коли падає попит – я вважаю, що зовсім не варто створювати ще додаткових обмежень для авіакомпаній, навпаки – треба для них відкривати ринок якомога більше.

  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG