Доступність посилання

ТОП новини

Кризу на Донбасі вирішить дипломатія, але Україні повинні дати зброю – Моцик


Екс-посол України в США Олександр Моцик, архівне фото

«Україні потрібна летальна зброя, а саме оборонна зброя, перш за все протитанкові ракети і протиповітряна зброя»

Цього тижня свою майже п’ятирічну каденцію у Вашингтоні завершив посол України у США Олександр Моцик. Перед від’їздом до Києва він поділився своєю оцінкою стану українсько-американських відносин. Крім того, посол розповів, чи отримає Україна американську зброю і як, на його думку, Захід та США можуть зупинити агресора Росію.

– Ви потрапили в такий турбулентний час для української історії. Що змінилося в роботі посольства і взагалі у відносинах між Україною і США після Революції гідності?

– Сьогодні наші зв’язки і відносини з Америкою, мабуть, найбільш інтенсивні за весь період незалежності України. Це і фінансово-економічна допомога досить значна, більша за допомогу будь-якою іншої окремої країни світу і її можна порівняти хіба що з допомогою Європейського Союзу. Це військово-технічна допомога, теж найбільша, якщо порівняти з будь-якою іншою країною. І, звичайно, це політична підтримка: тиск на Росію, як на агресора, санкціями, політичною ізоляцією. Завдання полягає в тому, щоб ця підтримка Америки була постійною і щоб вона тільки збільшувалася, щоб вона допомогла нам вирішити основне питання – зупинити агресора і відновити територіальну цілісність України.

– Чому, на Вашу думку, не спрацювали угоди, які були підписані у Будапешті, коли Україна відмовилася від ядерної зброї?

– Тому що одна з ядерних країн вирішила грати за тими правилами, які вона сама хоче встановлювати, про що я вже говорив, грубо порушивши всі основоположні норми і принципи міжнародного права. Так, Будапештський меморандум не є юридичним договором, але це є, однозначно, зобов’язанням. Зобов’язанням, яке мали б виконувати усі сторони цього меморандуму.

– На тлі такої, можна сказати, навіть поразки демократії, відвертого порушення Росією норм міжнародного права, недотримання Будапештського меморандуму, фактично паралічу Ради безпеки ООН у цьому питанні, чи вірите Ви, як дипломат, в те, що дипломатичними методами цей конфлікт можна вирішити?

Я абсолютно переконаний, що посилення санкцій призведе до зміни позицій Росії
Олександр Моцик

– Я вірю, що його можна вирішити дипломатичним методами, але для цього має бути дуже сильна воля США і ЄС. В Америки і в Європи є достатньо ресурсів мирних засобів, якими можна змусити переконати Москву грати за тими правилами, які були створені всім міжнародним співтовариством , включаючи саму Москву. Це ми говоримо про санкції, це ми говоримо про подальшу політичну ізоляцію. Я абсолютно переконаний, що посилення санкцій призведе до зміни позицій Росії. Росія не є у світі ізольованою країною. Світ дуже взаємопов’язаний. Вона залежить і від світової економіки, і від банківської системи, від торгівлі, від багатьох інших речей. Тому хочеш жити нормально – живи за правилами.

– При цьому у Вашингтоні Ви закликаєте і неодноразово закликали Сполучені Штати надати Україні захисну летальну зброю.

Нам потрібна летальна зброя, а саме оборонна зброя, перш за все протитанкові ракети і протиповітряна зброя
Олександр Моцик

– Так. Ми не збираємося воювати на чужій території, але ми маємо право і зобов’язані захищати свою землю, і тому нам потрібна летальна зброя, а саме оборонна зброя, перш за все протитанкові ракети і протиповітряна зброя.

– Чому, на Вашу думку, президент Обама, попри такий великий тиск всередині країни, всередині кола експертів, його партії, Конгресу, не погоджується на такий крок і не надає Україні летальну зброю?

– Тут неодноразово говорили, що питання далі розглядається і наголошували на тому, що рішення не ухвалене. Тобто ніхто не говорив про те, що рішення позитивним не буде.

Олександра Моцика на посаді посла у США може замінити Олександр Чалий, дипломат, заступник голови Адміністрації президента України

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG