Доступність посилання

ТОП новини

Перша лінія оборони: бійці обурюються, Генштаб заспокоює


Бійці полку «Азов» у траншеї поблизо Широкино. Квітень 2015 року
Бійці полку «Азов» у траншеї поблизо Широкино. Квітень 2015 року

«Джексон»: «Президентові всі ці так звані генерали просто не доносять інформацію, яка є насправді, щоб у них не полетіли погони»

Як ведеться зведення оборонних рубежів на Донбасі? Днями з Генштабу ЗСУ повідомили, що рівень готовності першої лінії оборонних споруд складає 95 відсотків.

На цю інформацію у соцмережах відреагували деякі військові, які вирішили перевірити стан справ. Один із них, Євген Терехов, колишній військовий, якого більше знають на прізвисько «Джексон» (він нагороджений за відважність Орденом мужності третього ступеня), побував на «першій лінії» і розповів Радіо Свобода, чому ця інформація викликала в нього обурення.

Євген Терехов, позивний «Джексон»
Євген Терехов, позивний «Джексон»

– Я, коли там був, проїхався з Авдіївки до Пісків і бачив аеропорт. Він був від мене метрів за 800. Я бачив, що там діється. Які бої йдуть. Там немає стрілянини. Там ідуть насправді руйнівні вибухи. І лінія оборони, окопи, які там є, побудовані самими хлопцями для себе, щоб хоч якось сховатися. Якщо пряме потрапляння міни, воно розриває. А під вистрілами ти не зможеш перебувати. І коли Міністерство оборони розповідає про те, що перша лінія оборони зроблена, це брехня і провокація. Оскільки якраз на тому місці повинно бути 22 об’єкти оборони. Їх немає.

– Тобто, Ви говорите, скільки приблизно відсотків виконано?

– Нуль.

– Ви посилаєтесь на свої власні спостереження, на свої враження після цієї поїздки?

Друга лінія оборони робиться. Третя лінія оборони робиться. А там, де сидять хлопці і тримають оборону, у них лінії оборони немає

– Я це все бачив на власні очі, звичайно. Нуль. Можливо десь на околиці Маріуполя, можливо, вони там щось зробили, може, на околиці Луганська, але там, де був я, це нуль. Друга лінія оборони робиться. Третя лінія оборони робиться. А там, де сидять хлопці і тримають оборону, у них лінії оборони немає.

(Маріупольський напрямок. 72-а бригада)

– Що таке перша лінія оборони, що таке друга, що таке третя лінія оборони?

– Перша лінія оборони – це там, де ведуться прямі бойові дії. Прямий контакт із ворогом. Друга лінія оборони – це допоміжна лінія. Якщо ворог піде у повномасштабний наступ, вони обстрілюють якраз із мінометів, градів, ураганів, це відбувається досі, ніякого перемир’я немає, гинуть хлопці. Тобто вони відходять у такому випадку до другої лінії і там далі тримають оборону. Піхота на першій лінії, артилерія на другій. І батальйони територіальної оборони повинні бути на третій лінії. Ось так це повинно було бути зроблено.

Турчинов випробував витривалість оборонних споруд
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00

– За чиї кошти будуються (чи мають будуватися) ці фортифікаційні лінії?

У них був наказ до 15 травня здати першу лінію оборони

– Друга та третя лінії за кошти області, за кожною областю закріплені певні точки, які повинні бути збудовані, а перша передова – це Міністерство оборони. Чому це не виконано? Гроші видані, люди отримали на це все гроші. Моя особиста думка: це все розікрали. Те, що даються якісь погані вказівки, це нижчий рівень, це людина, яка не цінує своє військо. На сьогодні я не задоволений нашим командуванням.

Я не побачив нічого. Розумієте, я вам скажу ось що. Спочатку вони все закріпили за областю. Область бере і привозить туди цивільних осіб, цивільні машини, все цивільне. Для того, щоб ті почали копати окопи, будувати траншеї, все інше. Але по цих людях почали стріляти. Слава Богу, ніхто не загинув. Люди пішли геть. Тоді перша лінія оборони перейшла на відповідальність Міністерства оборони, «повернулася». Тому що цим повинні займатися інженерні війська.

У них був наказ до 15 травня здати першу лінію оборони. Це вийде, – як ото Яценюк, коли приїхав у Харків, там де побудовано 30 метрів, і на цьому все закінчилося. Те саме сьогодні відбувається і там. Вони, щоб прикрити одне своє місце, кажуть, що все, майже все зроблено, а 25 травня вони повинні здати лінію оборони цілком. Першу, другу і третю. Знаєте, прикро, що за цей рік обіцянок багато, а виконання взагалі немає.

– Як Ви гадаєте, до кого потрібно звернутися, щоб він почув те, що Ви говорите? Хто має це почути?

Усі сьогодні змучилися від війни. Але позиції ніхто здавати не буде

– Люди все це прекрасно знають. Президентові всі ці так звані генерали, які навколо нього, вони просто не доносять до нього цю інформацію, яка є насправді, заради того, щоб у них не полетіли погони.

Генеральний штаб – те ж саме. Муженко… Знаєте, я можу лише припускати. Одному Богу відомо, що у них на думці і що з ними коїться. Єдине, що я можу сказати, і навіть звернуся до усіх вищих органів: досить продавати країну. Усі сьогодні змучилися від війни, усі змучилися від того, що діється. Усі хочуть мирного неба над головою. Але позиції ніхто здавати не буде.

– Але ж президент їздить на всі ці лінії. Він відвідує військових. Тобто Ви маєте на увазі, що це «потьомкінські села» – те, що йому показують?

Кожний із нас знає ціну країни. Багато поранених, багато хлопців, які пішли з цього життя. Слава і честь їм! Тому вистачить розпродувати країну, втрачати людей

– Ну куди (він їздить)? Ну в Краматорськ. Краматорськ не обстрілюють. Ну в Артемівськ приїде. Артемівськ не обстрілюється. А нехай поїде в Піски, Авдіївку, в Мар’янку, Широкине, Лисичанськ, Станицю Луганську, Трьохізбенку, Щастя. Тоді я зрозумію, що він з’їздив. А все інше я не називаю, що він побував. Я напевно звернуся ще раз до всього уряду, і просто скажу елементарну річ, що якщо наш уряд не хоче чути, ну будемо працювати на те, щоб справді міняти країну.

Кожний із нас знає насправді ціну країни. Багато поранених, багато хлопців, які пішли з цього життя. Слава і честь їм, Герої не вмирають! Але скажу одне, кожний з нас знає дійсну ціну цієї країни, вона живе в кожному із нас. Тому досить розпродувати країну, національність, втрачати людей. Кожна людина повинна бути дорожчою за мільйон людей. Як один дорожчий, так усі мають бути дорожчими. Хлопцям виплачувати заробітну плату достойну на передовій, а не півтори-дві тисячі гривень. Це передня лінія оборони. Прикро, що так ось все відбувається. І як говорить мій друг: «Не для цього уряду мама генерала зростила». Ось і все. Кожен стоїть там за свій дім. На сьогоднішній день є депутати, є громадські організації, є прості військові, усі кричать. І сподіваюся, що рано чи пізно їх почують.

Владислав Селезньов
Владислав Селезньов

Радіо Свобода звернулось за коментарем з приводу фортифікаційних споруд на першій лінії до речника Генерального штабу ЗСУ Владислава Селезньова.​

Цей план-схема є грифованим. Не завжди ті військовослужбовці, які інформують вас, можуть бути обізнані – про які саме лінії, рубежі та споруди йде мова

– Є визначений план-схема розміщення першої лінії рубежів. У зв’язку з тим, що цей план-схема є грифованим, тому що координати розміщення цих ліній укриттів мають бути схованими від противника, тому й роботи відбуваються приховано. Не завжди ті військовослужбовці, які інформують вас, можуть бути обізнані – про які саме лінії, рубежі та споруди йде мова. Треба чітко усвідомлювати, де саме розташовані об’єкти першої лінії оборонних рубежів, тому що на сьогоднішній день ми маємо певні проблеми, пов’язані з тим, що є певний витік інформації, коли у нашого противника з’являються дані щодо геолокації, стосовно об’єктів споруд та інших інженерних комунікацій, пов’язаних із першою лінією оборони.

– Але військові стверджують, що по них стріляють і що вони абсолютно незахищені, і там – от, зокрема, біля Пісків, біля Авдіївки – що вони там абсолютно відкриті для противника.

– За будь-яких умов комунікація на рівні інженерного облаштування позицій взводних, ротних, або спостережних пунктів – це питання відповідальності тих підрозділів, які виконують завдання. Ці завдання виконуються спільно з інженерними підрозділами, але якщо ми мову ведемо про першу лінію оборони, то для цих заходів визначені сили та підрозділи, і саме з них складається завдання облаштувати першу лінію оборони. Я так припускаю, що мова йде про різні об’єкти, про різні рубежі, тому що та інформація, яка надходить від безпосередніх виконавців цих робіт, вона є офіційною, підтвердженою, і саме вона звучить наступним чином: 95 відсотків земляних робіт на першій лінії оборони виконані.

Раніше незадоволення тим темпом, яким зараз зводяться фортифікаційні споруди в зоні проведення антитерористичної операції, висловлював секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов.

  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG