Доступність посилання

ТОП новини

Рефат Чубаров: влада окупованого Криму оберігає Путіна, який зробив ставку на Сталіна


Рефат Чубаров
Рефат Чубаров

Голова Меджлісу про 18 травня і деокупацію Криму

Київ – На материковій частині України та в Криму відбулися заходи, присвячені річниці депортації кримськотатарського народу. На материку 18 травня відзначали на державному рівні, і тисячі людей вийшли на мітинги та інші акції. У Сімферополі демонстрація була заборонена, відбулися чергові затримання. Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров в інтерв'ю для Крим.Реалії дав оцінку минулим заходам і розповів, яких кроків його співвітчизники найближчим часом чекають від влади України та світової спільноти.

– Жителі материкової України і влада країни взяли активну участь у пам'ятних заходах 18 травня. Чи можна говорити про те, що підтримка кримських татар на континенті вийшла на новий рівень?

– У нас ще немає повного моніторингу, але вже є інформація з тих міст, де раніше подібні заходи не проводилися. Те, що в багатьох областях і містах України були проведені меморіальні заходи пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу, свідчить про те, що в українському суспільстві відбулась кардинальна зміна у ставленні до кримськотатарського народу. Вона відбулася не лише через усвідомлення трагедії кримськотатарського народу в двадцятому столітті, а й ролі кримськотатарського народу в Україні.

Важливо, що всі ці заходи ще раз актуалізували проблему окупації Криму і його повернення до складу України.

– Як вам мітинг, який відбувся в Києві на Майдані? Ви очікували, що прийде так багато людей чи, можливо, розраховували, що прийде ще більше?

– Ми й розраховували на те, що буде близько 4-5 тисяч осіб. Я підписував заявку і, якщо не помиляюся, вказав до 5 тисяч осіб. Ми виходили з того, що багато людей не з числа кримських татар також будуть на цьому мітингу – і ті, хто був змушений виїхати з Криму після окупації півострова Російською Федерацією, і жителі Києва: українці, росіяни, люди інших національностей.

Можливо, я не уявляв, що багато хто прийде під прапорами своїх діаспор. Ви бачили, вчора там були прапори Азербайджану, Чечні, були турецькі прапори. Я потім спеціально після мітингу поцікавився у тих, хто їх тримав, хто вони. Вони сказали, що працюють у Києві, в Україні. Це підприємці та студенти, вони вирішили таким чином продемонструвати свою єдність з кримськими татарами.

– 18 травня і президент Петро Порошенко, і прем'єр Арсеній Яценюк у своїх виступах дали гарантії, що надалі підтримуватимуть кримських татар. Порошенко навіть пообіцяв, що буде розроблена якась дорожня карта повернення Криму Україні. Найближчим часом яких саме конкретних дій ви очікуєте від керівництва країни щодо забезпечення прав кримських татар?

Ми маємо розробити міжнародну дорожню карту щодо деокупації Криму

– Я думаю, що ми маємо якнайшвидше розробити дорожню карту, але дорожню карту не просто дій української влади, громадськості, Меджлісу. Ми маємо розробити міжнародну дорожню карту щодо деокупації Криму.

Я про всяк випадок, щоб ніхто цього не міг трактувати по-іншому, виключаю, що в цій дорожній карті будуть зафіксовані дії військового характеру. Але для мене очевидно, що міжнародне співтовариство має вже безпосередньо включати питання про деокупацію Криму до будь-яких форм і видів діалогів із Російською Федерацією. Для мене це безперечно. Така дорожня карта має бути, і вона має включати і міжнародні заходи.

– Рефат-ага, а як ви оцінюєте жалобні заходи, які відбулися вчора в Криму?

У Криму було продемонстроване справжнє обличчя російського режиму

– Тут важко намагатися це оцінити з точки зору здорового глузду. Власне саме в Криму було продемонстроване справжнє обличчя російського режиму. Режиму, який вирішив все більше вводити в суспільну свідомість ті принципи і цінності, які сприяють перетворенню авторитарного режиму в тоталітарний.

Зрозуміло, режим, який заохочує відродження сталінізму в Росії, не може дозволити існування іншої точки зору. Кримська влада підтримала відродження сталінізму, культу Сталіна в Криму через встановлення пам'ятних дощок у Сімферополі, через встановлення пам'ятника Сталіну в Лівадії. Було б дивно, якби вони дозволили проводити меморіальні заходи в пам'ять жертв кримськотатарського народу, під час яких ішлось би про відповідальних за скоєний злочин. І йшлось би про найголовнішого злочинця всіх часів і народів – Сталіна. Відповідно, вони оберігали Путіна, який зробив ставку на померлого Сталіна.

Оригінал матеріалу – на сайті «Крим.Реалії»

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG