Доступність посилання

ТОП новини

Дітям Донбасу безпечніше відпочивати на заході і півдні України – Кулеба


Небезпечне літо для дітей Донбасу
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:20:50 0:00

Україна втратила багато дитячих закладів відпочинку на окупованих територіях, каже уповноважений президента України з прав дитини

Цього року в Україні оздоровлять тільки 50% школярів за державний кошт, проте додатково 25 тисяч дітей-переселенців із Донбасу зможуть відпочити на заході і півдні країни. По це в ефірі програми «Донбас.Реалії» розповів уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба.

– За офіційною інформацією, зі 159 тисяч дітей шкільного віку, що проживають на території Луганської та Донецької областей, цього року буде оздоровлена тільки половина – близько 81 тисячі. Які категорії школярів будуть направлятися в табори відпочинку в першу чергу?

Микола Кулеба
Микола Кулеба

– Критерії відбору дуже прості. Це сироти, в тому числі, позбавлені батьківського піклування, це діти з інвалідністю та діти з багатодітних сімей. Завжди таким дітям держава забезпечувала безкоштовний відпочинок, проводилися відповідні тендери по областях. Цього року, на жаль, ми зможемо забезпечити відпочинок тільки 50% дітей. Це пов'язано, в першу чергу, з економічною ситуацією в країні.

– Мова йде про дітей на звільненій території. А як бути тим, хто залишився на території, окупованій «ДНР» і «ЛНР»?

25 тисяч дітей з Донецької та Луганської областей зможуть відпочити у таборах

Якщо сім'я переїде на нашу територію і зареєструє дитину, то ця дитина має право бути включеною в список категорій, що претендують на пільговий літній відпочинок

– Мене запевнили в Мінсоцполітики, що додатково до цієї квоти 25 тисяч дітей з Донецької та Луганської областей зможуть відпочити у таборах на території України. Так, на окупованій території не діють органи влади, а значить і процедури переміщення дітей звідти бути не може. Але якщо сім'я переїде на нашу територію і зареєструє дитину, то ця дитина має право бути включеною в список категорій, що претендують на пільговий літній відпочинок.

– Тобто це теж додатковий мотив, щоб стати на облік переселенців?

– Так, це мотив, щоб переїхати, зареєструватися і дати дитині можливість оздоровитися. У цій ситуації інших механізмів бути не може. З окупованій території приїжджають родини, які потім отримують можливість навіть відправити дітей за кордон за підтримки міжнародних благодійних організацій. До слова, багато жителів тих територій бояться розповідати про те, що оздоровили дітей, розуміючи, що у них потім можуть бути певні проблеми.

– А є інформація, скільки дітей з окупованої зони поїдуть на відпочинок в Росію або в Крим?

У нас велика проблема, що багато українських оздоровчих закладів залишилися на території Криму

Буде зроблено все можливе, щоб діти зі Східної України могли їздити на ту ж Західну за державний рахунок. Хай дивляться, як живе Україна

– Ні. У нас велика проблема, що багато українських оздоровчих закладів залишилися на території Криму. Є у нас, звичайно, в Одеській, Херсонській області установи, але загальна кількість їх сильно зменшилася. У тому числі, ми втратили оздоровчі табори в Донецькій і Луганській області, які залишилися на окупованій території.

Тим не менш, ми говорили з профільним міністерством, що буде зроблено все можливе, щоб діти зі Східної України могли їздити на ту ж Західну за державний рахунок. Хай дивляться, як живе Україна.

– Чи існує в Україні система моніторингу, що дозволяє батькам відстежити, куди і на яких умовах відправляється дитина?

Позавчора був випадок, коли в Луганській області батько з двома дітьми йшов біля залізниці і підірвався на розтяжці

– Є спеціальний департамент у Міністерстві соціальної політики, який відповідає за систему оздоровлення. Вони моніторять готовність таборів до прийому школярів. А ось на окупованій території ситуація з дозвіллям дітей дуже важка. І справа навіть не в тому, що вони будуть змушені все літо просидіти вдома. Буквально позавчора був випадок, коли в Луганській області батько з двома дітьми йшов біля залізниці і підірвався на розтяжці. Одна дитина загинула, інша у важкому стані. Скільки таких розтяжок і мін зараз на Донбасі? Це основна проблема там – можна відійти буквально на 100 метрів від будинку і підірватися на розтяжці.

– Значить, що безпечніше програму оздоровлення дітей на Донбасі призупинити, а дітей вивозити на літо в західні і центральні регіони?

– Так, це доцільно. І ці 25 тисяч дітей переселенців з Донбасу будуть виїжджати в оздоровчі заклади Західної та Південної України. І, на мій погляд, фінансування таких програм потрібно збільшувати. Взагалі, у Донецькій і Луганській областях зараз дуже бракує соціальних працівників. Є райони, де соціальні служби взагалі не працюють, там немає жодної людини, яка вела б роботу з дітьми... Потрібно думати, як терміново вирішувати і цю проблему.

  • Зображення 16x9

    Олексій Мацука

    Олексій Мацука – український журналіст. У квітні 2014 року увійшов до списку «100 героїв інформації», вперше опублікованого організацією «Репортери без кордонів». У жовтні 2014 року Олексію Мацуці присуджено міжнародну премію International Press Freedom Award організацією «Канадські журналісти за свободу висловлювань» (англійською: Canadian Journalists for Free Expression).

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG