Доступність посилання

ТОП новини

Хто і чому не спатиме після відставки Блаттера?


Йозеф Блаттер після прес-конференції в Цюріху 2 червня 2015 року

«Греґ Дайк сказав: «Я сподіваюся, що після відставки Блаттера вони не будуть спати!» Вони – це організатори чемпіонату в Катарі» – Франков

«ФІФА-ґейтом» вже почали називати скандал довкола корупції у керівництві Міжнародної федерації футбольних асоціацій. Напередодні ввечері щойно переобраний на посаду голови Йозеф Блаттер оголосив про свою відставку. Дуже багато коментують цю подію (як і подальший розвиток довкола неї). Радіо Свобода запросило до розмови головного редактора журналу «Футбол» Артема Франкова.

– Якась така дивна комбінація. Чому це сталося через 4 дні після того, як Блаттера у п’ятницю щойно знову обрали?

– Так, для мене це велика та певна несподіванка, тому що Блаттер відомий, як боєць, і він ішов на цю посаду президента. Він уп’яте переміг, переміг у дуже складних умовах, коли йшла (ну я не буду називати це війною), коли звинувачення щодо корупції вищих посадових осіб ФІФА вже були настільки значні, що не звертати на це увагу неможливо було. І ось Блаттер переміг, але після цього через 4 дні він подає у відставку. Що трапилося? Я думаю, що ми повинні розглядати декілька версій того, що сталося.

Артем Франков
Артем Франков

Перша: це, безумовно, корупційне розслідування, яке веде ФБР і генпрокуратура США. Лоретта Лінч – генеральний прокурор, я нагадую, вона 27 квітня стала генеральним прокурором, і після цього задіяла всю силу цієї організації для розслідування корупції у ФІФА. Можливо, за ці 4 дні з’явився якийсь новий компромат вже безпосередньо на самого Блаттера. Можливо… Більш того – ця версія виглядає найбільш імовірною, найбільш істотною, може бути, і найменш штучною. Що то за компромат – ніхто не знає.

– Можливо, йдеться про його заступників? Про генерального секретаря федерації Жерома Вальке, чи колишнього віце-президента ФІФА Джека Ворнера…

– Передусім, я думаю, про Вальке треба говорити. Можливо… Але це невідомо точно. Але я запропонував би ще версії, які, на мій погляд, мають право на існування. Одна з них – це перемовини зі спонсорами. Це не секрет, що «Кока-Кола», «Макдональдс» та інші компанії були дуже занепокоєні цим шквалом звинувачень у корупції. Їм такі плями на репутації зовсім не потрібні. А VISA-MasterCard казали, що «ми думаємо, чи йти, чи розривати нам відносини з ФІФА вже зараз»?

– Але усі ці заяви були і до виборів. Від «Кока-коли», від VISA-MasterCard. Чому тоді Блаттер не зробив цього кроку раніше?

Йозеф Блаттер, 1985 рік
Йозеф Блаттер, 1985 рік

​– Тому що вони, мабуть, сподівалися на добровільну відставку Блаттера та на відмову від виборів. Але Блаттер показав себе бійцем. Він пішов на ці вибори і переміг. І вже після цього, можливо, спонсори вже шукали інші методи тиску на Блаттера. Можливо це був якийсь ультиматум: «Пане Блаттер, Ваша організація, Ваша ФІФА не отримає грошей!» А без грошей ФІФА не існує.

– Пане Франков, ось серед припущень, які лунають про причини цієї відставки, можна почути й такі, що це міг бути, наприклад, «такий собі хід», щоб «не розізлити Путіна», умовно кажучи, з Чемпіонатом-2018. Мовляв, «ми його обираємо, Путін розкриває свої карти, показує, як він зацікавлений у Блаттері, а потім ось так він сам іде у відставку» – що Ви на такі версії скажете?

На мій погляд, куди більше заплямована репутація ФІФА з Чемпіонатом світу у 2022 році. І більша частина звинувачень торкається саме Катару. Ось там корупція

– Мені здається, що ми дуже багато говоримо про Чемпіонат світу 2018 року, хоча, на мій погляд, куди більше заплямована репутація ФІФА з Чемпіонатом світу у 2022 році. І більша частина звинувачень торкається саме Катару. Ось там корупція. Тому що ніхто не міг досі показати фактичного підтвердження, доказів корупції з боку Росії, що Росія когось підкупала для того, щоб за неї голосували – як хазяйку наступного Чемпіонату світу.

А ось по Катару – саме коли глава футбольної асоціації Англії Греґ Дайк зараз сказав: «Я сподіваюся, що після відставки Блаттера вони не будуть спати!» – вони – це організатори Чемпіонату світу в Катарі. Тому що імовірність того, що не буде Чемпіонат світу саме в Катарі, на мій погляд, зараз дуже висока. А ймовірність того, що Чемпіонат світу перенесуть із Росії – достатньо низька, на мій погляд. Тому що потрібні реальні докази. Якщо у найближчий час не будуть знайдені докази якоїсь корупції з боку росіян, то вже буде пізно переносити Чемпіонат світу.

Якщо рішення відібрати Чемпіонат світу у Росії не буде вмотивоване саме з юридичної точки зору, а буде вмотивоване або чисто політично, чи зовсім не буде вмотивоване – то Росія виграє суд

Ну і ще є така обставина – дуже неприємна. Якщо рішення відібрати Чемпіонат світу у Росії не буде вмотивоване саме з юридичної точки зору, а буде вмотивоване або чисто політично, чи зовсім не буде вмотивоване – то Росія виграє суд, і Росії треба буде повертати гроші, які вона витратила на підготовку до Чемпіонату світу. Є в цьому така економічна сторона.

– Ще 4 місяці Блаттер залишиться на посаді. Що він буде робити? Керувати ФІФА? Якою є процедура?

– Так, він залишається президентом ФІФА аж доки не буде організований чи екстрений, чи черговий конгрес ФІФА. Черговий конгрес ФІФА був призначений на травень наступного року. Зараз його будуть просувати ближче до цього часу, але за статутом ФІФА потрібно щонайменше 4 місяці, за які потрібно попередити делегатів майбутнього конгресу. Але потрібен ще час, щоб майбутні кандидати на посаду президента підготували свої програми та мали час, щоб з ними виступити, якось провести кампанію та інше. Мій фаворит – Мішель Платіні, це безумовно! І всі букмекери роблять зараз ставки на нього.

– Ви припускаєте, що він може податися на цю посаду і може виграти?

– Так. Якщо Мішель Платіні, коли він ознайомився з станом речей у ФІФА, не передумав. Тому що у нього були такі амбіції – це факт. І було заплановано, що Блаттер, який казав, що «ти мій друг, ти мій учень», «Мішель Платіні повинен мене замінити», Блаттер же казав, що він не буде балотуватися у цьому році на посаду президента, що вистачить з нього 4 каденцій на цій посаді, але він чомусь передумав.

Це ще велика загадка – чому він передумав? Можливо, він таким маніяком влади вже став, що він без неї не міг. І саме це робить його відставку – таку добровільну відставку – дуже загадковою і примушує нас шукати, чому це сталося. Чому мені не подобається ця версія, що там «знайшли якийсь компромат на Блаттера, і тому він повинен був піти з посади». Це ж не повинно залежати від того, на якій посаді він перебував.

Якщо є компромат – розшукуйте, та нехай сидить у тюрмі. Якщо він брав чи давав – нехай сидить. А якщо це якась комбінація – «якщо ти підеш з посади, а ми за це припинимо це розслідування щодо тебе» – оце мені дуже не подобається.

  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG