Доступність посилання

ТОП новини

Українські студенти їдуть навчатися у Польщу


©Shutterstock
©Shutterstock

Половина всіх іноземних студентів, які навчаються у Польщі – це громадяни України

Варшава – Понад 46 тисяч студентів-іноземців навчається у польських вишах. Половина з них – громадяни України. Стрімке зростання кількості українських студентів у польських вищих школах відбулося минулого року. В 2014-му їх стало більше на 8 тисяч. За даними освітнього фонду «Перспективи», такий стрибок – це результат десятирічної рекламної кампанії польських університетів в Україні. Натомість, драматичні події на сході української держави тільки посилили тенденцію, помітну вже не перший рік. Про те, чому молодь з України дедалі частіше їде навчатися в Польщі, Радіо Свобода запитало студентів варшавських вишів.

ЗАВАНТАЖИТИ

Киянка Олена Грушевська у Варшаві вивчає журналістику. Своє рішення навчатися у Польщі вона пояснює тим, що в Україні сьогодні нестабільна ситуація, тож молодим людям бракує впевненості у завтрашньому дні. Крім цього, каже вона, у Польщі студент з України отримує диплом, який визнається в країнах ЄС, а також у багатьох інших державах світу. А до того ж, каже Олена, польська освіта відносно недорога. Студентка наголошує, що в Україні документ про закінчення університету сам по собі мало чого вартий, працедавці хочуть мати практичне підтвердження тих знань, які зазначені в дипломі.

Якщо ти в своїй спеціальності не маєш практики, твій диплом тобі ніяк не допоможе. В Польщі трохи інакше, є шанс, що твої знання будуть потрібні
Олена Грушевська

Грушевська розповідає: «У мене багато однолітків залишилось в Україні, вони зараз навчаються і в Шевченка, і в Драгоманова, і в Богомольця, і в інших університетах. І всі вони кажуть те саме, тобто без якоїсь практики твої знання нічого не варті. Тобто якщо ти в своїй спеціальності не маєш практики, твій диплом тобі ніяк не допоможе. В Польщі це трохи інакше, є шанс, що твої знання, які ти тут набуваєш, будуть котируватися і будуть потрібні».

На думку Грушевської, у студента, який здобуває освіту в Польщі, більше шансів отримати роботу не тільки за кордоном, але й в Україні. Дівчина пояснює, які переваги закордонної освіти: «У них більш стійка система самої освіти, у них більше зрозуміло, що до чого, і що з цього далі вийде. Наша система більш така безладна. Тобто студенти в Україні вивчають дуже багато всього непротрібного їм за спеціальністю. У Польщі є так, що впродовж першого року всі студенти можуть вивчати якісь більш загальні предмети, а в Україні це може тривати до останнього року навчання. А в Польщі інакше, якщо ти навчаєшся за якоюсь спеціальністю, то ти можеш бути впевненим, що ти будеш спеціалістом у цій галузі».

Приїжджають з усіх регіонів України, навіть з Криму

Вінничанка Олена Соломко вивчає міжнародні відносини в Університеті імені Лазарського. Крім цього, у своєму університеті вона працює в приймальній комісії, де займається питаннями вступників з України. Університет ім. Лазарського – це один із лідерів серед польських вищих шкіл, де навчаються українці. Як розповіла Соломко, в англомовних групах цього університету 70 відсотків студентів – це молодь з України. Причому, каже вона, навчатися до Польщі приїжджають жителі різних регіонів України, є навіть вступники із Криму.

Олена Соломко пояснює, якими мотивами керуються ці молоді люди: «Вони керуються тим, що рівень навчання, я думаю, кращий буде в Польщі, ніж в Україні, ну і перспективи з працевлаштуванням будуть набагато кращі. Польський диплом має доступ до ринку праці, це вже не буде обмежене лише Україною, або лише Польщею, можна також старатися знайти роботу і в Європейському союзі».

Дуже мало хто хоче повертатися в Україну, і мене це дуже засмучує. Я твердо переконана, що це треба міняти
Леся Бебешко

Леся Бебешко з Івано-Франківська вивчає у Варшаві психологію. Їй подобається навчання у Польщі, вона цікавиться польською культурою, але для себе твердо вирішила після отримання польського диплому повертатися в Україну. Вона говорить, що саме за кордоном почала відчувати глибший зв’язок з Батьківщиною. Студентка ділиться спостереженнями: «Дуже мало хто хоче повертатися в Україну, і мене це дуже засмучує, бо знаєте, як це сприймається: «Ох, нам вдалося звідти вирватися, нам вдалося звідти втекти, треба їхати ще далі, можливо, в Європу, в Америку». Я не знаю, звідки це взялося. Можливо, з нашої історії, що у нас склалося, що десь добре, тут погано, треба кудись їхати, кудись геть. Мені це дуже не подобається, я твердо переконана, що це треба міняти. І поки що, мені здається, є якийсь шанс це все змінити, якщо ми будемо хотіти. Мабуть, я не могла б цього зрозуміти, якби не поїхала сюди і не була б тут у цей момент».

За 10 років кількість студентів з України зросла у 12 разів – соціолог

Йоанна Конєчна-Саламатін, соціолог із Варшавського університету, дослідила ситуацію з висококваліфікованими імігрантами на польському ринку праці. Один із напрямків цього дослідження – закордонні студенти. Вона розповідає: «За офіційним даними, тобто це дані, які збирає головне статистичне управління, кількість студентів з України постійно зростає, зрештою, саме їх найбільше серед студентів-іноземців у Польщі. Якщо у 2005 році їх було менше, ніж 2 тисячі, то потім ця кількість поступово зростала. З 2010 року цей процес став динамічнішим. В 2012 році цих студентів було вже майже 10 тисяч, а вже наприкінці вересня 2014 року таких студентів було 23392, це у 12 разів більше, ніж у 2005 році».

Конєчна-Саламатін каже, що впродовж кількох останніх років у Польщі виникли так звані мережі українських студентів, тобто молодіжні середовища, які орієнтуються в особливостях польської освіти та проживання в країні. Ці молоді люди розповідають своїм друзям в Україні, як потрапити на навчання у Польщу, як організувати свій побут у чужій країні. Інакше кажучи, українські студенти, які вже навчаються у Польщі – це дієва реклама польських вузів.

Конєчна-Саламатін розповідає, як студенти-іноземці, зокрема, українці, пояснюють своє рішення навчатися в Польщі: «Найчастіше вони говорять про те, що чули позитивні відгуки про Польщу, потім вони говорять про те, що здобуття освіти у Польщі – це кращі шанси для того, щоб знайти роботу. Важливий чинник – це інформація, яку вони від когось чули про високий рівень навчання у конкретних вишах».

Крім цього, додає польський соціолог, студенти, які приїжджають навчатися до Польщі, нерідко звертають увагу на проблему корупції в українських вишах. Ці молоді люди, каже Конєчна-Саламатін, не хочуть мати нічого спільного з корупційними схемами, тому польські виші для них досить привабливі.

Мені доводилося чути від студентів, які тут навчаються на міжнародних відносинах, що вони в Україні не поступили б на такий факультет. Вони казали, що в них нема таких грошей, щоб давати хабарі
Йоанна Конєчна-Саламатін

«Думаю, дуже важливим є питання корупції. У Польщі у вишах нема корупції, натомість, в Україні, я не знаю, чи вона є дотепер, але була досить висока. Молоді люди не хотіли встрявати у корупційні схеми. Тут, якщо навіть навчання платне, то відомо, кому і за що платиш, підписуєш угоду, і платиш на підставі угоди, тобто не так, як це бувало в Україні, де діяли корупційні схеми. Взагалі, якщо йдеться про корупцію, то студенти з України дуже часто про це говорять, що вони приїжджають сюди, бо не хочуть мати нічого спільного з корупцією. Мені доводилося чути від студентів, які тут навчаються на міжнародних відносинах, що вони в Україні не поступили б на такий факультет. Вони казали, що в них нема таких грошей, щоб давати хабарі. Набагато простішим, на їхню думку, є вивчити польську мову і навчатися в Польщі».

Конєчна-Саламатін зазначає, що до Польщі, особливо, у приватні недешеві виші, приїжджають навчатися добре мотивовані студенти. Це їхній свідомий вибір, каже соціолог, тож вони є добрими студентами, а в майбутньому й добрими спеціалістами.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG