Доступність посилання

ТОП новини
17 Жовтень 2018, Київ 03:30

До кінця року 20% держпослуг будуть надаватись «онлайн» – Дубілет


(©Shutterstock)

Усі державні установи поки що не готові приймати документи в електронному вигляді – Держагентство з електронного урядування

Київ – Ухвалений три роки тому закон України «Про адміністративні послуги», яким передбачено створити так званий «електронний уряд», нарешті відкрив-таки свої електронні «віконця». Це, так би мовити, перші мегабайти, але вони допомагають знизити рівень корупції у державних органах і мінімізувати втручання чиновників у процедури надання різних послуг громадянам України. Унікальність українського «електронного уряду» у тому, що його створили (на волонтерських засадах) ІТ-спеціалісти, громадські активісти і бізнесмени, а використовує цей ресурс держава в інтересах громадян.

Мешканцям Дніпропетровська поталанило стати першими, хто може скористатись послугами урядових електронних послуг – з 16 червня цього року відповідний портал був представлений його розробниками – представниками влади, бізнесу і громадськості. На сьогодні online діють 9 сервісів, повідомив один з ініціаторів запровадження електронного сервісу, керівник ІТ-напрямку в одному з українських комерційних банків Дмитро Дубілет.

Жителі Дніпропетровська відтепер можуть замовити online таку послугу, як отримання довідки про несудимість
Дмитро Дубілет

«Жителі Дніпропетровська відтепер можуть замовити online таку послугу, як отримання довідки про несудимість. Тобто заміть того, щоб ходити двічі до управління МВС, а потім ще до відповідної установи, що вимагає цю довідку, достатньо у пошуковій базі порталу знайти цю послугу та заповнити бланк он-лайн. Інакше ви маєте три рази ходити по установах, а кожен контакт з чиновником – це корупційний ризик, саме через це ми й запроваджуємо цю систему», – розповів Дубілет.

Також вже доступні деякі послуги в Державному агентстві будівництва та Міністерстві екології України, має бути запущена реєстрацію автомобіля у МРЕВ, зазначив фахівець.

До кінця цього року ми поставили собі за мету 20 відсотків державних послуг перевести на електронні рейки
Дмитро Дубілет

«Ця послуга посіла перше місце в голосуванні щодо бажаних послуг online для запровадження у першу чергу. І протягом одного-двох тижнів ми запускаємо пілотний проект у Києві та Дніпропетровську. До кінця цього року ми поставили собі за мету 20 відсотків державних послуг перевести на електронні рейки, наприклад, запровадити online послугу з отримання закордонного паспорту тощо», – зазначив Дубілет.

Заступник голови Адміністрації президента Дмитро Шимків назвав портал спільною працею громадянського суспільства і бізнесу, які поєднали зусилля для розбудови online послуг і створення відповідних електронних ресурсів.

«Наша модель наступна: громадяни долучаються до створення інформаційних ресурсів, а держава бере зобов’язання їх використовувати, не витрачаючи на це державні кошти. Такий розподіл є класичним прикладом приватно-державного партнерства, і сьогодні ця модель ефективно працює і швидко приносить результат», – наголосив Шимків.

Застаріла технічна база і «совкове» мислення чиновників гальмують створення «е-уряду» – експерти

Строк запровадження електронних послуг залежить від готовності самих установ та регіонів до впровадження новітніх технологій, попередили фахівці. Не всі державні установи, як і органи місцевого самоврядування, мають належну технічну базу (доступ до електронних комунікацій, комп’ютерну мережу, інтернет, Wi-Fi) – ба більше, не всі чиновники вміють сучасні технології використовувати! Старе «совкове» мислення можна вважати гальмом для переходу владних інституцій на надання громадянам послуг у режимі online, визнав голова Державного агентства з питань електронного урядування Олександр Риженко.

На сьогодні впроваджено перші два етапи розвитку електронних послуг: доступ до інформації щодо порядку надання послуг, а також можливість доступу до електронних форм документів. А ось із запровадженням наступних двох етапів є проблеми, визнав чиновник.

Коли є мільйон папірців, які носять з кабінету в кабінет, неможливо автоматизувати систему в електронному вигляді
Олександр Риженко

«Усі державні установи поки що не готові приймати документи в електронному вигляді. І слід налаштувати повну автоматизацію всіх процедур: інформування, результат, оплата. Те, що вже існує – це реєстраційний портал, кабінет адміністративних послуг, електронний кабінет платника податків, а також електронні дозволи у будівництві. Дуже важливо враховувати і готовність працівників надавати такі послуги, наявність чи відсутність координації усередині. Адже, коли є мільйон папірців, які носять з кабінету в кабінет, неможливо автоматизувати систему в електронному вигляді», – пояснив Олександр Риженко.

Представники міжнародної спільноти «Кібер-щит України» вважають, що одночасно із впровадженням державних електронних послуг необхідно впровадити люстрацію і налагоджувати координацію поміж державними установами й усередині цих установ.

ProZorro зробила прозорими закупівлі – Шимків

Портал електронних державних послуг – не перший проект, який створила «збірна команда» ІТ-фахівців і представників бізнесу й громадськості. Раніше цього року запрацювала система електронних торгів – «платформа ProZorro», першими до неї долучились Міністерства оборони та юстиції України, адмініструють її експерти з міжнародної організації боротьби з корупцією Transparency International.

На сьогодні, як зазначив Дмитро Шимків, електронні торги і тендери зекономили державному бюджетові 36 мільйонів гривень і у кілька разів збільшили кількість учасників торгів. І цю online послугу також створили волонтери, а держава її використовує, зазначив представник президентської адміністрації.

Дмитро Шимків
Дмитро Шимків

«На тендерах, які на сьогодні закриті контрактами, маємо 36 мільйонів гривень економії. А якщо подивитись на кількість тендерів, які нині відкриті, то лише за 1 місяць вони збільшилися втричі: від 200 тендерів у травні до трохи більше, ніж 600, у червні. Система електронних тендерів залишається у громадськості, її адмініструє організація Transparency International, зроблена вона волонтерами, державні органи її використовують», – поінформував Шимків журналістів.

Ще раніше – 19 серпня 2014 року – online новаціям дивувались чиновники з Адміністрації президента України, де скасували паперовий документообіг і почали перехід на електронний. Власне, працівники президентського апарату виконали доручення його керівника Бориса Ложкіна, каже Шимків.

«Припиняємо паперовий документообіг і переходимо на електронну обробку документів. Це стосується розпоряджень з питань основної діяльності, доручень керівництва адміністрації президента України, службових, доповідних записок, заявок різних структурних підрозділів, інших документів, якими обмінюються підрозділи», – повідомив Шимків.

Він зазначив, що мова йде про перехід на активне використання електронної пошти, оскільки більшість питань можна вирішити саме з її допомогою.

Завдяки підвищеному захисту документів співробітники АП матимуть не тільки постійний і оперативний доступ до службової кореспонденції через мобільні пристрої зв'язку, а також до інформації про всіх посадових осіб, пообіцяв Шимків.

Також, за його словами, скасовується функція контролю за виконанням доручень як така, візування документів. Департамент контролю, реєстрації кореспонденції та відстеження виконання залишається лише в частині вхідної кореспонденції, прийому звернення громадян.

Київ online

Після президентської команди на електронний документообіг почали переходити міністерства і органи місцевого самоврядування, і цей процес триває. Найбільш активно, судячи з інформації інтернет-ресурсів, у формат електронного документообігу і спілкування з мешканцями переходять органи місцевого самоврядування і міські громади. Наприклад, Київ.

Київська система «е-місто»
Київська система «е-місто»

​Але якщо раніше online ресурси формували й адміністрували, здебільшого, міські активісти і громадські організації – нарешті і місцева влада продемонструвала, що є «активним юзером». 5 червня цього року київський міський голова Віталій Кличко презентував перший в Україні «електронний бюджет міста».

Відтепер усі надходження та витрати бюджету можна побачити в online режимі
Віталій Кличко

«Відтепер усі надходження та витрати бюджету можна побачити в online режимі. Електронний бюджет – один з перших етапів реалізації в Києві технологічної системи «Розумне місто» (Smart City)», – пояснив Кличко.

За даними КМДА, на сьогодні у Києві в системі електронного документообігу працюють понад 90 відсотків співробітників Київської міської державної адміністрації, міської ради, районних держадміністрацій. Мешканці Києва у режимі online спостерігають за картами ремонту доріг та аваріями, можуть викликати лікаря і дізнатись, коли в їхньому домі відключать гарячу воду або ж чи є місця у дитсадках району.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG