Доступність посилання

ТОП новини

Уряд України піде на «тимчасовий дефолт до реструктуризації»?


Уряд готовий не платити комерційним кредиторам через їхню незговірливість, і МВФ не проти – міністр фінансів Наталія Яресько

Україна може заморозити повернення частини державного боргу, яка стосується міжнародних комерційних кредиторів, доки ті не погодяться на його реструктуризацію, таку заяву зробила міністр фінансів України Наталія Яресько. Комітет кредиторів, зі свого боку, заявляє, що згоден реструктуризувати ту частину боргу, про яку говорить Україна, однак на своїх умовах. Тим часом експерти кажуть про високий ризик дефолту, який можуть оголосити наприкінці липня. Втім, частина економістів припускає, що Україна скоріше виграє, ніж програє від цього рішення.

Уряд готовий використовувати своє право припинити сплату міжнародним зовнішнім кредиторам, щоб захистити економіку України та зберегти її фінансові ресурси доти, доки не домовиться з кредиторами про реструктуризацію, – заявила міністр фінансів України Наталія Яресько. Про це ідеться в її зверненні до громадян України на сайті Мінфіну.

Наталія Яресько
Наталія Яресько

«Тягар нинішньої економічної та фінансової ситуації в Україні не має лежати виключно на народові України, який вже заплатив дуже високу ціну за своє європейське майбутнє. Це визнає й програма Механізму розширеного фінансування, погоджена між Україною та МВФ», – пояснює свою позицію міністр.

Вона додає, що власники суверенних комерційних зовнішніх зобов’язань України три місяці поспіль відмовляються від «предметних переговорів щодо боргової операції», яка, за очікуваннями Наталії Яресько, мала би полягати в зменшенні боргового навантаження на Україну на 15 мільярдів доларів. Ідеться про списання частини боргу, зменшення відсотків за купоном і відтермінування виплат, уточнюють у Мінфіні.

Невдовзі після заяви Яресько Спеціальний комітет кредиторів зробив заяву про те, що не відмовлявся від допомоги Україні в реструктуризації боргу і просить почати переговори щодо цього якнайшвидше. У комітеті уточнюють, що готові реструктуризувати 16 мільярдів доларів боргу, зокрема, відмовившись отримувати платежі за тілом кредиту до 2019 року, і що український Мінфін вже має цю пропозицію. Раніше урядовці Росії, яка позичала Україні 3 мільярди доларів, заявляли, що на реструктуризацію цієї позики не підуть.

Зустріч українського уряду з комітетом кредиторів планують на 30 червня. Тим часом у четвер Bloomberg із посиланням на висновок інвестиційної компанії Goldman Sachs повідомив, що Україна може оголосити дефолт після 24 липня, коли їй прийде час виплачувати купон за зовнішніми кредитами.

Це вимушений «шантаж»: кредитори отримають борг пізніше, або не отримають нічого – експерти

Заява міністра фінансів України є вимушеною формою тиску на закордонних кредиторів, щоб вони погодилися на реструктуризацію боргів держави, оскільки нинішнє боргове навантаження є непідйомним для українського бюджету, пояснює Радіо Свобода голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Нині весь світ шукає способи допомогти Україні, яка стала фортецею, що захищає від російської агресії та війни західний світ
Андрій Новак
Андрій Новак
Андрій Новак

«Заяву Яресько я розглядаю як передостанню чи останню форму шантажу кредиторів України, для того, щоб вони зрозуміли: якщо не погодяться на реструктуризацію, то не отримають взагалі нічого, – пояснює економіст логіку дій уряду. – Я майже впевнений в тому, що, зрештою, кредитори зрозуміють важливість ситуації, й те, що краще отримати свої гроші, але пізніше. Адже нині весь світ шукає способи допомогти Україні, яка стала фортецею, що захищає від російської агресії та війни західний світ».

Якщо ж Україна не платитиме за своїми боргами та оголосить технічний дефолт, то цінні папери держави та українських підприємств припинять купувати за кордоном, Україні не довірятимуть кредитори, і це триватиме 3-5 років, доки економічна ситуація не стабілізується, вважає економіст та колишній віце-прем’єр Володимир Лановий. За його словами, українські кредитори в результаті можуть подати на український уряд до суду. Однак за його словами, держава могла би піти й іншим шляхом, наприклад, зміцнюючи економіку та стимулюючи зростання ВВП.

Інший економіст, Олександр Жолудь, не вважає що ситуація в Україні суттєво погіршиться, якщо уряд таки піде на дефолт.

«Дефолт не є чимось незвичайним. Кожна держава має право в односторонньому порядку припинити обслуговування боргів. Більшість держав світу колись у своїй історії оголошували дефолт. І МВФ вже повідомив: якщо український уряд припинить виплати за частиною кредитів, то це не означатиме, що МВФ зупинить програму допомоги Україні», – каже аналітик.

Відмова держави повертати борги зазвичай призводить до закриття кредитних ринків для неї, наголошує Олександр Жолудь. Однак додає що ситуація мало зміниться, оскільки ці ринки для України вже закриті з 2013 року, відколи уряд Віктора Януковича втратив змогу отримувати позики під прийнятні відсотки, і був змушений брати кредит в Росії обсягом три мільярди доларів.

Раніше Арсеній Яценюк повідомляв, що за минулий рік державний борг України зменшився на три мільярди доларів, склав менше ніж 70 мільярдів, і цього року він продовжує повільно скорочуватися. За словами очільника уряду, більшість від цієї суми Україна позичила в добу правління Віктора Януковича. Нині ж «Україна бере дешеві кредити, і за їхній рахунок віддає дорогі», пояснює цю тенденцію прем’єр.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG