Доступність посилання

ТОП новини

Україна – почесний гість фестивалю «Місяць авторських читань»


(©Shutterstock)
(©Shutterstock)

Львів у рамках фестивалю вперше відвідають 62 східноєвропейських інтелектуала

Львівські літературні фани зможуть 6 липня відвідати авторські читання одразу трьох українських поетів – Остапа Сливинського, Олександра Фразе-Фразенка та Юрія Кучерявого у рамках 16-го міжнародного фестивалю «Місяць авторських читань», чиїм почесним гостем цього року вперше є Україна. Крім того, Львів є першим українським містом, яке бере участь у фестивалі. Організатори заходу сподіваються, що у майбутньому Україна стане постійним господарем фестивалю на рівні з Чехією, Словаччиною та Польщею.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:28 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Мешканці та гості Львова мають змогу долучитися до «Місяця авторських читань», який проходить у культурно-мистецькому центрі «Дзиґа» протягом місяця. Шостого липня відвідувачі познайомляться з трьома українським поетами, зокрема відомим літературознавцем і перекладачем Остапом Сливинським.


До заходу мав долучитися також поляк Кшиштоф Варґа, але він так і не зміг прибути до Львова. Натомість, свої читання проведуть українські поети Олександр Фразе-Фразенко та Юрій Кучерявий.

Щодня у рамках фестивалю о 19:00 у «Дзизі» будуть читання іноземного гостя з перекладом на українську, а о 20:30 – читання українських авторів.

Вперше місяць авторських читань як фестиваль розпочався у чеському місті Брно 16 років тому. Пізніше він розрісся, і сьогодні цей фестиваль приймають також чеське місто Острава, словацьке Кошице, польський Вроцлав і – вперше цього року – українське місто Львів.

«Ну і нарешті Львів зміг доєднатися до такої чудової компанії міст. Ми сподіваємося, від нині кожного року ми будемо приймати цей фестиваль», – сказав у коментарі для Радіо Свобода організатор львівської частини фестивалю Григорій Семенчук.

Директор фестивалю «Місяць авторських читань» Павел Ржегоржик також сказав, що був би радий, якщо б Львів щороку приймав у себе фестиваль.

«Звичайно, це залежатиме від різних обставин, зокрема, напевно, фінансування, чи вдасться це… У цьому напрямку, мені здається, нічого не заважає, щоб цей фестиваль проходив там і в наступних роках. І я вірю, що так і буде», – сказав він.

Ржегоржик додав, що міста-учасники пов’язані зі Львовом спільною історією. Крім того, за його словами, Львів має надзвичайно харизматичну атмосферу, до якої фестиваль авторських читань дуже пасує.

Культурний обмін

Ржегоржик розповів Радіо Свобода, що ідея залучити Україну до фестивалю з’явилася ще декілька років тому, коли організатори «Місяця авторських читань», які мають невелике видавництво, опублікували у 2012 році у Чехії антологію українських оповідань. Вже тоді команда фестивалю почала розмірковувати над тим, щоб запросити Україну в ролі почесного гостя заходу.

Україна це держава, яка нас цікавить. І не лише нас. Я думаю, що українська культура та література є дуже цікавою
Павел Ржегоржик

«Те, що наразі відбувається в Україні, не має прямого зв’язку з тим, що почесним гостем фестивалю є Україна. Це є держава, яка нас цікавить. І не лише нас. Я думаю, що українська культура та література є дуже цікавою», – сказав він.

Крім того, Ржегоржик пояснив, що у чеському суспільстві проявляється такий собі парадокс, що громадськість дуже мало знає про те, що відбувається поруч із ними, а Україна є майже сусідом Чехії.

​Для самої України бути почесним гостем фестивалю має величезне значення, вважає організатор львівської частини фестивалю Григорій Семенчук.

Для України це можливість презентувати добре свою літературу українську за кордоном
Григорій Семенчук

«По-перше, для України це можливість презентувати добре свою літературу українську за кордоном у таких близьких нам країнах, як Чехія, Польща і Словаччина. А для, власне, відвідувачів «Місяця авторського читання» у Львові, то це дуже гарна нагода познайомитися з найкращими представниками цих трьох національних літератур – польської, словацької і чеської – дізнатися про них трошки більше», – сказав він.

62 інтелектуали, 5 міст

«Місяць авторських читань» триває з 1 липня по 4 серпня. Кожне місто-учасник має щоденні читання, спочатку від домашніх поетів і письменників, потім – від митців із країни-почесного гостя, в ролі якої цього року виступає Україна. Загалом, до події долучилися 62 інтелектуали, які протягом п’яти днів подорожують п’ятьма містами-господарями фестивалю.

​Серед українських митців, які беруть участь у фестивалі, Софія Андрухович, Оксана Забужко, Юрій Андрухович, Андрій Бондар, Сергій Жадан, Юрій Винничук, Андрій Кокотюха, Любко Дереш, Наталка Сняданко, Тарас Прохасько й інші.

Серед іноземних митців Семенчук виділив Міхала Айваса, якого назвав найпопулярнішим серед живих чеських письменників, а також Павла Ранкова зі Словаччини та Павла Смоленського з Польщі.

«Однією такою цікавою родзинкою фестивалю стане концерт такого проекту, який називається Kafka Band, учасником якого є відомий чеський письменник Ярослав Рудіш. Це буде у Львові 16 липня у театрі імені Леся Курбаса. Я думаю, що це буде чудова додаткова музично-літературна атракція фестивалю», – сказав Семенчук.


На сайті «Місяця авторських читань» можна наживо стежити за виступами митців у різноманітних містах фестивалю.

  • Зображення 16x9

    Анна Шаманська

    Працюю на телеканалі «Настоящее время», створеному Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», з 2015 року. Відіграла важливу роль у трансформації каналу у впізнаваний онлайн-бренд в пострадянських країнах. Стала однією із перших авторів коротких експлейнерів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG