Доступність посилання

20 Листопад 2017, Київ 06:48

Як Україні наслідувати грузинський досвід реформ?


Президент України Петро Порошенко і голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі в Одесі, 30 травня 2015 року

Успіх грузинських реформ зумовило те, що люди їх хотіли – Режис Женте

Галина Дашкевич

Досвід грузинських реформ корисний для України, яка зараз стикнулася з тими ж проблемами, що й Грузія колись. Однак українці мають бути готові до того, що успішні зміни можливі завдяки різким і болючим крокам: звільненню сотень посадовців, збільшенню кількості ув’язнених за підозрою у державних злочинах. Але результати того варті. Про це розповів французький журналіст Режис Женте, який досліджує проблеми Кавказу.

Україна уже понад рік намагається реформувати усі сфери державного життя. Чиновники, запевняючи у необхідності й ефективності перетворень, часто згадують Грузію. Адже саме політика жорстких змін зробила з неї країну європейського зразка.

Французький журналіст із грузинським громадянством Режис Женте, який є автором книг «Путін і Кавказ» та «Подорож в Абхазію» вважає: порівнювати Грузію і Україну не завжди доцільно. Бо перша змінилась у результаті мирної революції, а друга – кривавої. Проте досвід реформування, яке провела Грузія, допоможе й Україні. Мешкаючи в Грузії, Режис запевняє: реформи справді працюють і він сам у цьому не раз переконався.

«Я прийняв грузинське громадянство, як і моя дочка. Їй було два роки, тож у мене виникли деякі запитання щодо цього. Я вирішив звернутися до громадських службовців через веб-сторінку в інтернеті. І трапилося те, що ніколи не трапляється навіть у Франції. Наприкінці спілкування зі службовцем у чаті я міг зберегти нашу переписку, і якщо в мене виникнуть проблеми, використати її проти адміністрації», – каже він.

Бажання людей як запорука змін

Журналіст впевнений: у Грузії вдалося провести необхідні реформи через те, що люди хотіли змін, а головне – були до них готові. Та попри плюси реформування, Режис Женте наголошує: навіть після проведення реформ у Грузії не все відразу змінилося на краще.

У багатьох сферах усе було не настільки по-демократичному, як про це кажуть: не було вільних медіа, незалежних судів. І, напевно, трагедією Саакашвілі стала відсутність опозиції
Режис Женте

«У багатьох сферах усе було не настільки по-демократичному, як про це кажуть: не було вільних медіа, незалежних судів. І, напевно, трагедією Саакашвілі стала відсутність опозиції», – наголошує дослідник.

На розвиток Грузії, як і України, суттєво вплинула й політика Росії. На запитання журналіста Радіо Свобода про те, чи однаково розвивалися воєнні конфлікти в Україні та Грузії Женте відповів, що сепаратисти Донбасу, так само як в Абхазії чи Осетії, діють у межах певних регіонів.

Коли чекати результатів реформ?

Міхеїл Саакашвілі
Міхеїл Саакашвілі

Екс-президент Грузії, а тепер очільник Одещини Міхеїл Саакашвілі неодноразово наголошував: в Україні необхідно провести реформи, як це було зроблено в Грузії. Тільки тоді вона позбудеться залишків старого режиму.

Україні потрібні чотири «Д»: дерегуляція, дебюрократизація, деолігархізація, децентралізація
Міхеїл Саакашвілі

«Перше, що потрібно зробити, приватизувати держпідприємства. Щоб ті держпідприємства, які сьогодні збиткові, не дають прибутку, почали платити податки для наших дитсадків, для шкіл. Україні потрібні чотири «Д»: дерегуляція, дебюрократизація, деолігархізація, децентралізація», – стверджує Саакашвілі.

Проте не всі погоджуються з тим, що реформувати Україну слід точно за грузинським зразком.

На відміну від Грузії, українські інститути влади частково розвивалися за міжнародними принципами, і тому грузинський варіант ліквідації багатьох інституцій є важко прийнятним
Тарас Качка

«Проблема полягає в тому, що на відміну від Грузії, українські інститути влади частково розвивалися за європейськими, міжнародними принципами, і тому грузинський варіант ліквідації фактично багатьох інституцій, а потім їх нове відтворення для України, є важко прийнятним», – вважає керівник Українського медіа-центру реформ Тарас Качка.

Проте він впевнений: реформи потрібні, а їхні позитивні наслідки стануть очевидними не відразу. За його словами, «нові підходи перестають бути екзотикою через три-чотири роки».

Як зазначають експерти, реформи проводити необхідно, але важливо те, хто це робитиме. Найкращі кандидати – нові люди, а не чиновники, що працювали при корупційних режимах.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG