Доступність посилання

ТОП новини
13 Грудень 2018, Київ 15:07

Децентралізація влади: в чому вона полягатиме


Децентралізація влади: в чому вона полягатиме
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:26 0:00

Децентралізація влади: в чому вона полягатиме

Чи не стануть обрані в 2015 році представники місцевих еліт гальмом для конституційної реформи, яка позбавляє їх влади і жене на нові вибори?

«Повне перезавантаження влади в Україні», «нова глава в історії країни» – учасники організованого ОБСЄ обговорення конституційної реформи, що запускає процес децентралізації, не скупилися на аванси під час дискусії, що відбулася напередодні пленарного засідання Верховної Ради, на якому народні депутати розглядають зміни до Конституцію України.

Відповідно до пропонованого законопроекту, джерелом влади повинні стати місцеві громади, які самі будуть збирати податки і розподіляти бюджети. Обласні та районні адміністрації – ліквідують. Держава буде представлена на місцях інститутом префектів. По суті, говорять розробники законопроекту, дієве місцеве самоврядування з'явиться в країні тільки в результаті цієї конституційної реформи.

Сергій Головатий
Сергій Головатий

За словами екс-міністра юстиції України Сергія Головатого, система влади всі роки незалежності наслідувала стару радянську схему, коли місцеві органи влади були, в першу чергу, намісниками центральної: «Чия земля? Куди бюджет? У Конституції записано: «місцеве самоврядування», а в житті немає!» – каже Головатий.

Відповідно до реформи, громади будуть не тільки організаціями громадян, а й перетворяться на адміністративно-територіальні одиниці. Паралельно зі зміною владної вертикалі в країні буде проходити процес об'єднання громад в «спроможні» – тобто, фінансово самодостатні. Експерти розуміють, що таке об'єднання затягнеться на роки, але влада сповнена оптимізму.

Ця система призвела і до узурпації, і до колапсу. Зміна цієї системи запустить зовсім інший механізм
Володимир Гройсман
Володимир Гройсман
Володимир Гройсман

«Ми з вами, хто б чим не займався в реальному жітті, є громадянами України, в першу чергу, і є членами тієї чи іншої громади, чи в селі, чи в місті, – каже Володимир Гройсман, спікер Верховної Ради. – Ми сплачуємо податки, держава забирає всі ці податки наверх, там сидить якийсь чиновник. І у нас з ним немає зв'язку – він сам вірішує, що робити з грошима. Тому ця система призвела і до узурпації, і до колапсу. Зміна цієї системи запустить зовсім інший механізм системи влади».

Однак, механізм буде запущений далеко не на всій території країни. Система управління в «ОРДіЛОЗОСах» – окремих районах Донецької і Луганської областей з особливим статусом – буде регламентуватися окремими законами.

Ані слова в тексті реформи і про конституційні права вимушених переселенців. 1,5 мільйона тільки офіційно зареєстрованих переміщених осіб не наділяються правами брати участь у житті громад.

Конституція – це бла-бла-бла для міжнародного співтовариства чи фундамент для забезпечення прав громадян?
Олександр Ворожко

«Як буде реалізоване базове конституційне право цих жителів Донбасу? – Запитує громадський діяч Олександр Ворожко, координатор «СОС-Краматорськ». – Вважаю, що голосування в Раді буде гарним лакмусовим папірцем: Конституція – це бла-бла-бла для міжнародного співтовариства чи фундамент для забезпечення прав громадян?»

У жовтні 2015-го в Україні пройдуть місцеві вибори, коли в кожній області, в кожному районі, місті та селі виберуть своїх мерів, голів та депутатів. Паралельно почнеться перехідний період, а потім, за новим законом – знову призначаються місцеві вибори в 2017 році, вже в нових об'єднаних громадах.

«Там (в об’єднаній громаді – ред.) буде своя рада, у цієї ради свій виконком. Туди будуть входити сільські чи міські ради, і кожна вирішуватиме свої питання», – розповідає Сергій Головатий.

Але чи не стануть обрані в 2015 році представники місцевих еліт гальмом для конституційної реформи, яка фактично позбавляє їх влади і жене на нові місцеві вибори? Відповіді немає. Та й сама задача зі створення нових базових одиниць місцевого самоврядування «спущена згори» на чиновників районних та обласних адміністрацій – тобто на тих, хто в результаті децентралізації втратить роботу.

Децентралізація і конституційна реформа. Донбас «за бортом»?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:16:56 0:00

На цю ж тему:

16.07.2015
Порошенко подав до парламенту зміни до Конституції щодо сходу України

«Здійснюється шалений тиск на народних депутатів з боку міжнародної спільноти для того, щоб «ДНР» і «ЛНР» отримали особливий статус» – віце-спікер Сироїд далі

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG