Доступність посилання

ТОП новини

Без деолігархізації Україна не проведе успішних реформ – Малосс


Президент Європейського економічного і соціального комітетів ЄС Анрі Малосс у Києві. Січень 2014 року
Президент Європейського економічного і соціального комітетів ЄС Анрі Малосс у Києві. Січень 2014 року

«Українська влада під контролем громадськості повинна розділити бізнес і політику»

Київ відвідав президент Європейського економічного і соціального комітетів ЄС Анрі Малосс (Henri Malosse), щоб побачити «з середмістя Києва» процес реформування української державної машини й економічні зміни. Маючи картину реформ «зсередини», європейська спільнота може визначити найбільш актуальні напрями підтримки українців, зазначив Малосс на брифінгу у кризовому медіа-центрі. Після спілкування з київськими журналістами Анрі Малосс відповів на запитання Радіо Свобода стосовно можливості перемоги українців – як над російським агресором, так і над вітчизняним корупціонером-бюрократом.

Анрі Малосс
Анрі Малосс

– Я вважаю, що Україна переможе внутрішніх і зовнішніх ворогів тільки у разі проведення серйозних реформ усіх сфер державного життя. Пріоритетом України – влади і суспільства – мають бути покращення соціально-економічної ситуації у країні, налагодження системи захисту засадничих прав українців, тобто, я знову повертаюсь до теми реформ. І на відміну від країн Центрально-Східної Європи, які свого часу провели часто болючі, але радикальні і продуктивні реформи, Україні з цим завданням впоратися значно складніше.

– Чому? Що заважає українцям успішно реформувати державу?

Україні не обійтись лише «шоковою терапією», або просто люстрацією старих чиновників і політиків. В Україні необхідно ще і деолігархізацію провести

– Україні не обійтись лише «шоковою терапією», або просто люстрацією старих чиновників і політиків, як це понад 20 років тому відбувалось у колишніх державах «соціалістичного табору». В Україні необхідно ще і деолігархізацію провести, розділити політику і бізнес. Ділове життя, бізнес мають певні правила функціонування, а політика має свій спектр дії. Змішувати і поєднувати ці сфери небезпечно: у результаті маємо корупцію, лобіювання інтересів певних олігархів і корпорацій і на діловому, і на політичному рівнях.

Українська влада під контролем громадськості повинна розділити бізнес і політику. Без деолігархізації Україна не проведе успішних реформ

Наразі українська влада під контролем громадськості повинна розділити бізнес і політику. Без деолігархізації Україна не проведе успішних реформ, не подолає соціально-економічну кризу. До того ж, і це я кажу – як європейський політик з досвідом роботи в економічному комітеті – без всього цього «затягти» західних інвесторів в Україну вельми складно. А Україні європейські інвестиції конче потрібні.

– Європейський економічний і соціальний комітет ще взимку 2014 року пропонував Євросоюзові запровадити санкції проти тодішнього президента України Віктора Януковича та його команди. Пізніше санкції таки було введено. Як це відбувалось?

Наш Комітет – перша європейська інституція, яка почала вимагати персональних санкцій проти Януковича і його оточення

– Насправді, наш Комітет – перша європейська інституція, яка почала вимагати персональних санкцій проти Януковича і його оточення. Ми аналізували ситуацію в Україні, я особисто відвідував Київ і перебував на Майдані.

Я готував аналітичні записки, писав листи депутатам Європейського парламенту і чиновникам Єврокомісії, разом з колегами ми підготували низку проектів резолюцій щодо персональних санкцій проти Януковича і його оточення. Нашу роботу парламентарі оцінили належним чином, санкції були введені, але якщо українські слідчі не дадуть своїх доказів, то їх можуть зняти. Це буде несправедливо.

– Яким Ви запам’ятали Майдан?

Уперше потрапив на Майдан у грудні 2013 року, мене вразили ці сотні, тисячі людей, готові іти на смерть за свої принципи і за майбутнє своєї держави

– Уперше потрапив на Майдан у грудні 2013 року, мене вразили ці сотні, тисячі людей, готові іти на смерть за свої принципи і за майбутнє своєї держави. Тож я добре знаю, яку ціну українці заплатили за повалення режиму Януковича. Наразі це і сотні вбитих майданівців, і анексія Криму Росією, і розпалювання тим таки Кремлем сепаратизму на сході України, що скінчилось окупацією частини територій на Донбасі. Я вже розповідав журналістам, що зі сцени Майдану виступав, разом з українською співачкою Русланою Лижичко, і вона пізніше виступала перед європейськими парламентарями.

– Ви говорили про санкції проти Януковича, а чи доцільні санкції проти Росії?

– Моя особиста точка зору, яку я оголосив і політикам, і журналістам у Києві, наступна: персональні санкції проти осіб, які причетні до порушення прав людини (із соціальними правами включно) повністю й абсолютно легітимні. Але я виступаю проти того, щоб санкції ухвалювали «пакетом», такі санкції можуть зашкодити усім громадянам Росії. Населення країни не має страждати через те, що влада робить помилки, тим більше, що люди обирали владу на виборах, які складно вважати чесними і прозорими.

– Ваша позицію російська влада «оцінила», чи не так?

– Так, я потрапив до «чорного списку», мені заборонено в’їзд до Росії, нас таких 89 осіб. Щоправда, я хочу наголосити, що маю друзів серед росіян. Я не проти громадян Росії, я проти влади у Москві.

– Насамкінець, розкажіть про Європейський економічний і соціальний комітет.

– Європейський економічний і соціальний комітет – одна з інституцій Європарламенту з функцією дорадчого органу Євросоюзу. Ми називаємо себе «містком» між інституціями ЄС і пересічними громадянами Євросоюзу.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG