Доступність посилання

ТОП новини

ОБСЄ можна робити зауваження, але їхня присутність на Донбасі є безальтернативною – МЗС України


Члени ОБСЄ в Донецькій області, 19 липня 2015 року
Члени ОБСЄ в Донецькій області, 19 липня 2015 року

«Місія ОБСЄ своєю роботою в Україні повністю дискредитувала себе» – боєць «Правого сектору»

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні повідомила, що її спостерігачі потрапили напередодні під обстріл біля міста Щастя на Луганщині. Заступник голови місії Александр Гуґ в інтерв’ю Радіо Свобода не став приписувати цей обстріл жодній зі сторін протистояння на Донбасі. Загалом діяльність спостерігачів ОБСЄ на Донбасі зазнає критики як із боку деяких українських вояків, так і від сепаратистів. Претензії висловлюють передусім щодо об’єктивності звітів спостерігачів. Водночас українські вояки стверджують: тільки-но співробітники ОБСЄ покидають прифронтові позиції, обстріли з боку противника починаються з новою силою. У самій ОБСЄ категорично відкидають такі закиди і підкреслюють, що місія публікує винятково перевірену інформацію і вона є незаангажованою.

ЗАВАНТАЖИТИ

На сайті Lugansk News Today опубліковали інформацію про те, що факт обстрілу міста Врубівка на Луганщині з реактивної системи залпового вогню «Град», забороненої мінськими домовленостями, ОБСЄ не занесло до свого щоденного звіту. Це при тому, що самі спостерігачі зафіксували обстріл. В ОБСЄ таку ситуацію обстрілу аргументували лімітованістю обсягу щоденного звіту. Тому про факт обстрілу Врубівки інформували через інші джерела – щотижневий звіт країнам-учасницям ОБСЄ та прес-брифінг у Києві в Українському кризовому медіа-центрі 9 липня.

Александр Гуґ
Александр Гуґ

«СММ збирає велику кількість інформації, і ми публікуємо лише основні витяги з неї. Потрібно розуміти, що 2–3 сторінки зі звіту недостатньо для публікації всієї інформації, яку ми збираємо щодня. Її кількість сягає більш ніж 100 сторінок щодня. Вся інформація, яку ми публікуємо, – це та інформація, стосовно якої ми впевнені. Вона є відкритою для всіх», – повідомив в ексклюзивному коментарі Радіо Свобода заступник голови місії Александр Гуґ.

На сьогодні робота місії ОБСЄ на Донбасі зосереджена на дотриманні мінських домовленостей з обох сторін конфлікту. Вся інформація збирається спостерігачами та ретельно аналізується для подальшого її оприлюднення. За словами Александра Гуґа, інформація не зазнає цензури, тобто йдеться про все, що бачать спостерігачі. Дані не оприлюднюють лише у випадку, якщо вона була отримана від третіх осіб і неможливо встановити її першоджерело.

Тим не менше, деякі українські бійці із зони АТО стверджують, що місія ОБСЄ є упередженою і вона інколи навіть наражає українських військових на ризик. Таку позицію вояки аргументують наявністю у місії російських спостерігачів, які є, на їхню думку, заангажованими, або навіть працюють в інтересах Кремля.

Андрій Шараскін
Андрій Шараскін

«Місія ОБСЄ своєю роботою в Україні повністю дискредитувала себе як місія спостерігачів. Є численні докази того, що там працюють або колишні, або теперішні співробітники ФСБ Росії, або ті люди, які працюють на Росію. Вони передають їм інформацію та місця дислокації», – сказав Андрій Шараскін, речник Добровольчого українського корпусу «Правий сектор».

Микола Тихонов
Микола Тихонов

«Зараз будь-яка світова організація, у якій є вплив Російської Федерації, по суті, нашого ворога, не може вважатись об’єктивною. Спочатку ОБСЄ демонструвала свою неспроможність та імпотентність. А зараз вони вже абсолютно відкрито показують свою заангажованість Росією. Якщо раніше у нас до них було привітне ставлення, то тепер ми навіть остерігаємось, коли вони до нас приїжджають. Ми взагалі не хочемо їх бачити на наших позиціях» – сказав Микола Тихонов, боєць штурмової роти «Карпатська Січ», яка входить до складу 93-ї бригади.

Натомість у самій місії наголошують, що всі без винятку її працівники керуються кодексом ОБСЄ, за яким спроба викривлення інформації негайно карається звільненням. До того ж серед 516 працівників СММ лише 26 (тобто 5%) є громадянами Росії, тоді як українців – 216.

«Коли приїжджають представники ОБСЄ, ми точно знаємо, що обстрілів не буде» – боєць «Правого сектору»

Неодноразово українські бійці скаржились на те, що як тільки представники ОБСЄ покидають військові позиції, обстріли з боку сепаратистів починаються знову і з новою силою. У те, що це просто збіг, бійці не вірять.

«Коли приїжджають представники ОБСЄ, ми точно знаємо, що обстрілів не буде. Ми можемо ходити без бронежилетів та касок. Але як тільки вони від’їжджають, то відразу починається обстріли», – сказав Микола Тихонов.

А в ОБСЄ вважають такі закиди помилковими припущеннями.

«Мої колеги та я особисто потрапляли під обстріли під час роботи у точках, де введено режим припинення вогню. Через питання безпеки ми, наприклад, не можемо моніторити позиції вночі, коли можуть відбуватися обстріли. Але навіть під час нашої присутності обстріли продовжуються», – повідомив Александр Гуґ.

На додаток, своє невдоволення роботою ОБСЄ висловили жителі окупованого Донецька на мітингу 23 липня цього року. Близько 300 донеччан зібрались біля будівлі, де мешкають спостерігачі ОБСЄ, вимагаючи бути об'єктивними у висвітленні інформації. За твердженням мітингувальників, ОБСЄ не є об’єктивним у фіксації дій українських силовиків біля Донецька.

Написами «Люди за мир» мітингувальники розмалювали машини ОБСЄ, що стояли на парковці під будівлею. Таку поведінку в ОБСЄ назвали актом вандалізму та перешкоджанням роботі місії. Більш того, на думку Александра Гуґа, цю акцію, учасниками якої були переважно жінки середнього віку, влаштував самозваний «мер» окупованого Донецька Ігор Мартинов для своїх політичних цілей.

«Ми знаємо, що нинішній «мер» Донецька Мартинов грав ключову роль в організації цього мітингу. Його охоронці слідкували за нашими спостерігачами. Ми засуджуємо організацію таких протестів та залучення до них мирних жителів. ОБСЄ відкриті до діалогу з мирними жителями та до конструктивної критики. Але для нас неприйнятним є використання мирних жителів як інструменту для досягнення своїх власних політичних цілей», – зазначив Александр Гуґ.

«ОБСЄ – очі й вуха міжнародного співтовариства» – Кулеба

Якою б не була робота ОБСЄ, присутність місії на сході України є безальтернативною, вважають у МЗС.

Дмитро Кулеба
Дмитро Кулеба

«Зараз присутність ОБСЄ є безальтернативною. Можна робити їм зауваження, але їхнє перебування на окремих територіях Донецької та Луганської областей в інтересах України. Це – очі й вуха міжнародного співтовариства. Тому ми з ними ведемо роботу в такому ключі: виправляємо ті помилки, які з’являються, допомагаємо їм утримуватися там і ефективно виконувати свої функції», – сказав Дмитро Кулеба, посол з особливих доручень МЗС України.

У МЗС зацікавлені в збільшенні кількості спостерігачів ОБСЄ, у той час як інтересам Росії і сепаратистів відповідала б відсутність спостерігачів ОБСЄ, зауважив Дмитро Кулеба.

В ОБСЄ підтвердили плани збільшення кількості робітників місії. За словами Александра Гуґа, до кінця серпня цього року в СММ ОБСЄ планують збільшити кількість працівників до 600 з можливістю подальшого розширення місії.

На закиди стосовно упередженості спостерігачів ОБСЄ та упущення деяких фактів у МЗС зауважують, що спостерігачі не можуть фізично прозвітувати про все, але загалом вони залишаються збалансованими. Більш того, за відсутності спостерігачів ОБСЄ на сході України ситуація буде повністю контролюватися росіянами та сепаратистами, вважають в МЗС.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG