Доступність посилання

ТОП новини

Ядерна угода з Іраном вигідна США та світу – американські урядовці


Державний секретар США Джон Керрі
Державний секретар США Джон Керрі

На слуханнях у Палаті представників Конгресу США виступили держсекретар Керрі, міністр фінансів Лью та міністр енергетики Моніз, намагаючись переконати законодавців затвердити угоду

Державний секретар США Джон Керрі, міністр фінансів Джейкоб Лью та міністр енергетики Ернест Моніз виступили на слуханнях у Комітеті з закордонних справ Палати представників щодо ядерної угоди між Іраном та шістьма міжнародними посередниками. Спікер Палати представників республіканець Джон Бейнер напередодні заявив, що не бачить підстав погоджуватися на затвердження цієї угоди.

Американські урядовці звітуються перед Конгресом щодо іранської ядерної програми після того, як духовний лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї оприлюднив у Твіттері фото чоловіка, схожого на американського президента Барака Обаму, що приклав дуло пістолета до своєї голови. У тексті твіту Хаменеї йдеться, що Іран не хоче і не буде ініціатором війни, але якщо війна почнеться, програють агресивні та кримінальні Сполучені Штати.

Незважаючи на підписання угоди, з Тегерана не перестають лунати антиамериканські гасла. Утім держсекретар США запевняє Палату представників, що важливі не слова іранців, а їхні дії.

За словами Керрі, якщо Конгрес у відведений законом 60-денний термін до 17 вересня не схвалить угоду з Іраном, це ізолює Сполучені Штати на світовій арені.

«Якщо ми відступимо, ми відступимо наодинці. Наші партнери нас у цьому не підтримають. Натомість вони відмовляться від жорстких багатосторонніх санкцій, які привели Іран за стіл переговорів. І ми втратимо шанс розв’язати цю проблему мирним шляхом. То ж не зробіть помилки», – закликає законодавців держсекретар.

Дебати та голосування у Палаті представників та Сенаті, щодо затвердження або відхилення ядерної угоди з Іраном, очікуються у вересні, коли Конгрес повернеться після серпневих канікул. Президент Барак Обама вже заявив про намір накласти вето на рішення, що суперечать цій угоді. Наразі більшість законодавців ставляться до цієї угоди дуже скептично: не лише республіканська більшість, а й демократи.

«Я серйозно занепокоєний, що через 15 років Іран буде знятий з гачка. Якщо іранські лідери цього захочуть, вони зможуть виробляти високозбагачений уран, придатний для створення зброї без жодних обмежень. Вони зможуть використовувати свої центрифуги, щоб піти далі. Це може призвести до того, що Іран опиниться на порозі створення ядерної зброї в 2030-му році. І моє головне запитання – а що далі?» – каже конгресмен-демократ Еліот Енґель.

Урядовці США наполягають, що саме навпаки, угода – краще за будь-які санкції – втримає Іран від створення ядерної зброї.

«Ми не бачимо фатальних помилок у цій угоді, які б вимагали відхилення цього законопроекту, і ми також ще не бачили вартих уваги альтернатив цій угоді», – зазначив міністр енергетики Ернест Моніз.

І республіканці, і демократи висловили стурбованість тим, що чотири громадяни США досі перебувають в іранських в’язницях. Вони також звертають увагу на підтримку Тегераном бойовиків, які виступають проти США та їхніх партнерів – угруповання Гамас, Гезболла, Гуті. Конгресмени висловлюють сумнів, що угода з Іраном відповідає національним інтересам США.

На думку голови комітету із закордонних справ конгресмена-республіканця Еда Ройса у цьому виграє Росія.

«Санкції на іранських науковців, які причетні до виготовлення бомб, знімаються. Як це робить нашу країну безпечнішою? Мені здається, що переможець тут – Росія, яка вимагала і досягла свого в питанні зняття деяких видів санкцій», – сказав Ройс.

Держсекретар Керрі у відповідь запевнив американських законодавців, що досягнута з Іраном угода не завадить Вашингтону продовжувати тиск на Іран в інших питаннях.

4 липня Іран і «шістка» міжнародних посередників після 10 років переговорів досягли угоди про скорочення ядерної програми в обмін на скорочення міжнародних санкцій.

Іран зобов’язався позбутися 98% збагаченого урану та погодився не збагачувати уран впродовж 15-ти років. Президент США Барак Обама назвав це перемогою та сказав, що ця угода зупинить поширення ядерної зброї в регіоні.

Сторони ухвалили план дій, виконання якого знімає з Ірану введені раніше економічні та фінансові санкції з боку Ради Безпеки ООН, США і Євросоюзу. Між тим підписанти наполягають, що санкції повернуться, якщо Іран порушить умови угоди.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG