Доступність посилання

ТОП новини
Події

Навіщо Україні статус космічної держави?


ПРЯМИЙ ЕФІР о 15:40

«Південмаш» – без зарплат, без електрики, без ракет. Головне космічне підприємство України за крок до банкрутства. Чи є майбутнє за таких умов у космічної галузі України? Про це говоримо у програмі «Ваша Свобода» 6 серпня о 15:40.

Гості: Олег Уруський, голова Державного космічного агентства України, та Сергій Згурець, військовий експерт, керівник агенції Defence Express.

Ведучий: Олександр Лащенко.


Олександр Лащенко: Головне підприємство ракетно-космічної галузі України «Південмаш» у Дніпропетровську – затримки зарплат, відключення електрики, без ракет, без супутників і навіть без тролейбусів. Якщо вірити даним критиків… Коли держава є жертвою військової агресії, коли економічне становище, м’яко кажучи, дуже складне, чи можна взагалі дозволити собі таку розкіш – статус космічної держави? Чи це насправді жодна не розкіш, а шлях до поглиблення співпраці зі світом, співпраці, що підніме, зрештою, Україну?

Ваша Свобода
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:20:00 0:00

Перед початком нашої розмови надам слово продюсеру програми «Ваша Свобода» Андрію Кузнецову, який розкаже про те, що ж відбувається на цьому підприємстві зараз.

Що відбувається на «Південмаші» зараз
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:37 0:00


– Зараз на прямому зв’язку зі студією Радіо Свобода по «Скайпу» є голова незалежної профспілки на підприємстві «Півдемаш» у Дніпропетровську Євген Деркач.

Пане Деркач, яка ситуація на сьогодні? Зарплати працівникам «Південмашу» платять? Електрику відключають чи ні?

Євген Деркач
Євген Деркач
Відключення електроенергії почалося ще з минулого тижня. Заплатили 50% за квітень. Заборгованість 3,5 місяця
Євген Деркач

Євген Деркач (переклад): Буквально вчора (я не тільки є головою, я є працівником заводу, станочником) у нас було відключення електроенергії в нашому корпусі після обіду, у деяких – до обіду відключалося. Це почалося ще з минулого тижня. Періодично у деяких підрозділах відключають світло.

З зарплатою? Заплатили тільки 50% за квітень. Травень, червень, липень – на даний час заборгованість 3,5 місяця.

– Яким має бути вихід з цієї кризи, на Ваш погляд? Що можна зробити? Перейти на випуск іншої продукції, тих же, можливо, гранатометів? Чи все ж таки розвивати те, що розвивали десятиліттями?

Тільки 5-6 країн, які випускають ракети. Ми є однією з. Фінансування держави – буде ракета
Євген Деркач

Євген Деркач: Ні-ні. Тільки ракета. Ракета за собою несе великий пласт і освіти, і науки, і всього. Всього тільки 5-6 країн, які випускають ракети. І ми є однією з цих країн. Якщо ми зараз відмовимося від цього – я не бачу сенсу, якщо все є: база є, спеціалісти є. Тільки потрібне фінансування з боку держави – буде ракета.

– Профспілка на «Південмаші» готує якісь акції протесту чи ні?

З вересня почнемо проводити акції протесту
Євген Деркач

Євген Деркач: Так. Наша незалежна профспілка. Ми зараз проводимо консультації з працівниками. І я думаю, що вже цього, наступного місяця. Я думаю, що з осені. Зараз літо – багато у відпустках. Я думаю, що з вересня ми почнемо проводити акції протесту.

– Пане Уруський, справді така складна ситуація? Відключення тривають. Адже віце-прем’єр Валерій Вощевський ще 24 липня нинішнього року зауважував, що треба припинити цю ситуацію. Адже це не просто відключення підприємства від електрики. Там є склади палива. Вони потребують для зберігання певного температурного режиму, який забезпечується тільки електрикою, наприклад.

Олег Уруський
Олег Уруський
На лютий місяць заборгованість по зарплаті була починаючи з липня минулого року
Олег Уруський

Олег Уруський: Абсолютно. Я хотів би підкреслити перш за все те, що ситуація на підприємстві «Південмаш», безперечно, є непростою. І я не зовсім згоден з деякими оцінками незалежної профспілки стосовно ситуації з зарплатою. Тому що достатньо сказати, що, якщо би ми взяли цю ситуацію на лютий місяць нинішнього року, тоді заборгованість по зарплаті була, починаючи з липня минулого року. І тільки завдяки діям уряду України ми змогли, максимально сконцентрувавши наші зусилля з того ресурсу, який ми могли виділити, вживши певних заходів, уряд прийняв необхідне рішення – заборгованість була погашена у березні. Ми прекрасно розуміли, що це не є кінцевим порятунком, але перерозподіливши кошти саме на виробництво і розробку ракетоносія «Циклон-4»…

– Тобто розробка триває зараз на «Південмаші»?

Олег Уруський: Так, КБ «Південне» і разом з «Південмашем». Ми змогли суттєво покращити соціальне становище на підприємстві. На превеликий жаль, цих заходів явно недостатньо. І тому і Державне космічне агентство в першу чергу як орган управління стурбоване нею і не сидить, склавши руки. Ми розробили цілий ряд заходів для того, щоб цю ситуацію змінити.

– А саме?

Олег Уруський: «Південмаш», на превеликий жаль, залишається підприємством, яке ми отримали у спадок фактично від СРСР. Якщо його порівняти з 1991 роком, то мало що змінилося. І, зрозуміло, ті замовлення, які були ще наприкінці 1980-х років…

– … тодішня знаменита ракета «Сатана», за західною класифікацією – найпотужніша тоді міжконтинентальна балістична ракета…

Олег Уруський: …коли ми дійсно виходили на обсяги виробництва близько 100 міжконтинентальних балістичних ракет, то таких обсягів виробництва ракет у нас вже не було на початку 1990-х років. А до середини 1990-х стало зрозуміло, тобто у 1995 році, у 1996 році, що їх вже й не буде. І вже тоді ми, якщо можна так сказати, затрималися на старті з реорганізацією підприємства. Треба було це починати робити ще в середині 1990-х років.

– Коли ще президентом України був Леонід Кучма, той самий керівник «Південмашу» свого часу…

Олег Уруський: Можливо, у Леоніда Кучми серце болить і по сьогоднішній день за підприємство. А тут, я думаю, менеджмент середнього рівня своєчасно не дав сигналів.

– Але ж були «Наземний старт», ракета «Зеніт», ракета-носій «Дніпро»…

Олег Уруський: Вони є і на сьогодні. «Наземний старт» і «Морський старт».

– Хіба це не заміна військової продукції?

«Морський старт» розроблений за часів незалежності, вдихнув нове життя у ракетну тематику
Олег Уруський

Олег Уруський: Це одне з наших серйозних надбань, нашої держави Україна. Тому що проект «Морський старт» був розроблений вже за часів незалежності України, який вдихнув нове життя у ракетну тематику.

– Він розвивається?

На превеликий жаль заморожений. Власником компанії оператора «Морський старт» є Російська Федерація
Олег Уруський

Олег Уруський: На сьогодні, на превеликий жаль, він заморожений. Тому що власником компанії оператора «Морський старт» є Російська Федерація. Вони не зовсім, м’яко кажучи, зацікавлені у тому, щоб цей проект розвивався.

– Наскільки взагалі «Південмаш» до останніх подій, до Майдану залежав від співпраці з Росією?

Підприємство залежне від замовлень від Російської Федерації на 70%. Диверсифікація, пошук нових ринків збуту, партнерів
Олег Уруський
Зазначено у Стратегії західний вектор розвитку. Вступ України до Європейського космічного агентства. Стратегічна співпраця зі США
Олег Уруський

Олег Уруський: На превеликий жаль, я повторюся, підприємство залежне від замовлень від Російської Федерації на 70%. Тому диверсифікація, пошук нових ринків збуту, пошук нових партнерів – це є одним з наших найпринциповіших завдань.

І тут ми також поставили перед собою мету. І це зазначено у новій Стратегії космічної діяльності України до 2022 року, яку ми розробили і затвердили в травні місяці. Це західний вектор нашого розвитку. Це вступ України до Європейського космічного агентства. А також стратегічна співпраця зі США.

– Пане Згурець, за таких умов війни, того, що ми перелічували, Україна може потягнути статус космічної держави? Чи взагалі від такого статусу варто відмовитися? Якщо вже так різко поставити запитання.

Сергій Згурець
Сергій Згурець
Треба розвивати співпрацю з лідерами світу, за виключенням Росії. Це США і Китай
Сергій Згурець

Сергій Згурець: Питання щодо статусу – це, скоріше, є журналістське питання, аніж питання реальності. Україна має промислові потужності, має науковий потенціал, має КБ і кооперацію. Це забезпечує статус держави незалежно від того, які труднощі ми переживаємо на поточний момент.

На сьогодні я готовий підтримати голову Національного космічного агентства щодо того, що треба розвивати співпрацю з лідерами світу, за виключенням Росії. Це зокрема США і Китай. Тому що потенціал цих двох країн насправді певним чином може компенсувати ті втрати, але не завтра.

– З боку США і Китаю є готовність до такої співпраці з Україною?

КБ «Південне» бере участь у тендері. Постачання двигунів до американських ракет Atlas V взамін російських РД-170. Вартість контракту – 180 мільйонів
Сергій Згурець

Сергій Згурець: Наприклад, КБ «Південне» бере участь у достатньо цікавому тендері. Це постачання двигунів до американських ракет Atlas V взамін російських двигунів РД-170. Вартість контракту – 180 мільйонів, якщо українська сторона цей контракт виграє.

– А результати цього тендеру коли можуть бути відомі?

Через два найближчі місяці будуть результати
Сергій Згурець

Сергій Згурець: Я думаю, що через два найближчі місяці (будуть результати – ред.). І це достатньо складний контракт, і виклики великі, але він цікавий.

Американці такі великі шматки на сторону не віддають. Це, можливо, буде політично-економічне рішення, може враховувати інтереси української сторони. А може і не враховувати
Сергій Згурець

Але ми розуміємо, що американці просто так такі великі шматки на сторону не віддають. І розуміючи, що це, можливо, буде певне політично-економічне рішення, яке може враховувати інтереси української сторони. А може і не враховувати.

Так що у будь-якому разі ми розуміємо, що ринок космічних послуг, космічних напрямків достатньо складний. Конкуренція є. І фактично витіснення будь-якого конкурента є на користь іншої сторони. Але ми розуміємо, що в умовах агресії російська сторона вже не може бути партнером саме через свою політичну, військову поведінку.

– І, втративши такого партнера у ракетно-космічній галузі, Україна здатна тільки за допомогою західних партнерів цю галузь розвивати?

Сергій Згурець: Ця галузь буде розвиватися з урахуванням і інших напрямків, у тому числі і військових напрямків, які реалізуються у тому числі й з іншими партнерами закордонними. Це не лише країни першого рівня. І цей потенціал дозволяє зберігати нам наукову школу і її розвивати. Це те, що найбільш важливо на поточному етапі.

Також і КБ «Південне», і «Південмаш» та Національне космічне агентство вирішують низку військових завдань, які на сьогодні вкрай потрібні для зміцнення обороноздатності держави.

– Пане Деркач, яка Ваша думка стосовно усього вище сказаного?

Євген Деркач: Коли сказали щодо заборгованості, що там нагорі намагалися зробити все, що могли, то поки працівники не вийшли, поки незалежна профспілка не організувала акції протесту, то ані в Києві, ані в адміністрації заводу ніхто навіть не ворушився щодо погашення заборгованості по зарплаті. Після того, як було проведено 10 акцій протесту, навіть у Києві були проведені, тоді борги по зарплаті у березні були закриті. А зараз накопичилися нові борги по зарплаті.

Тому незалежна профспілка буде і дальше свої вимоги висувати як адміністрації, так і космічному агентству, Кабміну і президенту.

– Пане Уруський, Ви сказали, що розробляється стратегія – розвиток, західні партнери, інші питання... Це на декілька років вперед. А найближчим часом, щоб і «Південмаш» встав на ноги, і інші питання, – що варто зробити вашій агенції та уряду?

Олег Уруський: Найближчим часом… Зараз Державним космічним агентством України розроблено проект розпорядження уряду стосовно реорганізації ВО «Південний машинобудівний завод імені Макарова». Цей проект зараз проходить погодження з зацікавленими міністерствами і відомствами. Я сподіваюся, що найближчим часом він буде винесений на розгляд урядом.

– Найближчим часом – це тижні, місяці?

До кінця цього місяця повинні все зробити
Олег Уруський

Олег Уруський: Я думаю, що тижні. Максимум, до місяця. Максимум. Я думаю, що до кінця цього місяця ми повинні все зробити. І в залежності від того, яке рішення вже прийме уряд, ми будемо виходити з наших подальших подій.

– Дійсно, все ж таки тільки ракетна продукція, чи це ті ж самі тролейбуси, можливо, будуть випускати?

Ні тролейбуси, ані гранатомети не можуть врятувати ситуацію на «Південмаші»
Олег Уруський

Олег Уруський: Ми плануємо таким чином. Жодним чином (тут я абсолютно погоджуюся з представником профспілки) ані тролейбуси, ані гранатомети не можуть врятувати ситуацію, яка є на сьогоднішній момент на «Південмаші».

Тільки виробництво космічно-ракетної техніки, пов’язаної з забезпеченням національної безпеки і оборони
Олег Уруський

Ми виходимо з того, що це може бути тільки виробництво космічно-ракетної техніки, а також техніки, пов’язаної з забезпеченням національної безпеки і оборони нашої. Тим більше у нинішніх умовах.

Буде інвентаризація майна. Виділення непрофільних активів. Дальше формування єдиної компанії «Ракетно-космічний центр «Південний»
Олег Уруський

У процесі цієї реорганізації ми плануємо здійснити аудит і КБ «Південне», і самого заводу. Це не стосується тільки заводу, бо реструктуризація, реформування будуть проходити на одному майданчику. Це торкнеться і, звичайно, КБ, і завод. Проведена буде інвентаризація всього майна. Виділення непрофільних активів. І дальше формування єдиної компанії, як це фактично у всьому світі є. Тому що всі прекрасно знають Boeing, всі прекрасно знають Lockheed Martin, але ніхто не знає, що таке завод Boeing, що таке КБ Boeing. Є компанія Boeing.

І дальше, у разі підтримки того, що запропонувало космічне агентство щодо цього реформування, ми повинні прийти до єдиної компанії «Ракетно-космічний центр «Південний» вже з новим цілісно-майнових комплексом, з виділенням того, що нам потрібно мінімально саме під нинішні умови існування наші, з новим менеджментом.

Цех Виробничого об'єднання «Південний машинобудівний завод імені А.М. Макарова». Дніпропетровськ, 2006 рік
Цех Виробничого об'єднання «Південний машинобудівний завод імені А.М. Макарова». Дніпропетровськ, 2006 рік

– А така компанія взагалі коли почне працювати, якщо буде все втілюватися?

Впродовж півроку повинні вже прийти до нового статусу
Олег Уруський

Олег Уруський: Якщо все так буде йти, то впродовж півроку ми повинні вже прийти до нового статусу.

– Фактично до кінця 2015 року вже на шлях втілення?

Олег Уруський: Так. Можливо, плюс-мінус місяць. Все ж таки реформування такого гіганта – це не такий простий процес. Просто на це ми ніяк не могли заспонукатися, як кажуть, розпочати.

– А що, до речі, заважало?

Політична воля заважала
Олег Уруський

Олег Уруський: Мабуть, політична воля заважала.

– Тобто Ви маєте на увазі те, що було до Майдану, так?

Олег Уруський: Так.

– А зараз Ви стверджуєте, що є вже політична воля?

Олег Уруський: Так. Єдине, що я хотів би зауважити, що не тільки спонукали акції протесту до прийняття такого рішення уряду. Тому що відповідна нарада по ситуації на «Південмаші» відбулася тільки за два тижні після мого призначення. Єдине, що була ситуація…

– Ви були призначені у січні цього року, так?

Олег Уруський: Наприкінці січня я приступив до виконання своїх обов’язків.

– Пане Згурець, це все реально, про що говорив пан Уруський?

І космічна галузь, і літакобудівна – завеликі і заскладні для України. Потрібні партнери, партнери вкладуть гроші коли будуть розуміти структуру компанії, прозорі процедури вкладання коштів і виведення прибутків
Сергій Згурець

Сергій Згурець: Це той шлях, яким треба було йти раніше. Тому що фактично і космічна галузь, і літакобудівна галузі – завеликі і заскладні для України. І нам потрібні партнери у цих галузях. А партнери вкладуть гроші лише тоді, коли вони будуть розуміти структуру компанії, з якою вони співпрацюють, прозорі процедури вкладання коштів і процедури виведення прибутків. Якщо ми забезпечимо ці ринкові механізми, то ми насправді знайдемо і американських, і китайських партнерів.

– Як забезпечити в нинішніх умовах ці ринкові механізми в Україні, в умовах війни і складного економічного становища?

Вирішуємо і ринкові завдання одночасно, і військові. Такі речі вирішувати надзвичайно складно. Але Україна це робить
Сергій Згурець

Сергій Згурець: Насправді ми зараз вирішуємо і ринкові завдання одночасно, і військові завдання. Такі речі вирішувати одночасно надзвичайно складно. Але Україна на сьогодні це робить.

І коли Космічне агентство пропонує забезпечити реструктуризацію компанії «Південмаш», створення нового відомого бренду, під які завести нові прозорі процедури, то я думаю, що це насправді перший крок, який є ринковий. Іншого варіанту, тобто за рахунок просто викачування грошей з бюджету, ми ані космос, ані авіацію не піднімемо.

– До речі, приклад в Америці. Відомий винахідник, виходець з ПАР, конструктор Ілон Маск. В Америці розвиток космічної галузі – це ж у тому числі приватна ініціатива. Так? Це може бути прикладом для України? Не лише за допомогою держави розвивати...

Ілон Маск стане одним із наших партнерів у майбутньому
Олег Уруський

Олег Уруський: Я сподіваюся, не виключно, що Ілон Маск стане одним із наших партнерів у майбутньому.

– Це серйозно?

Олег Уруський: Чому б і ні?

– З ним ведуться переговори?

Олег Уруський: Скажемо так, ми на початковій стадії знаходимося.

Національне космічне агентство пропонувало три проекти, які американську сторону зацікавили
Сергій Згурець

Сергій Згурець: Недавно був українсько-американський бізнес-форму, де Національне космічне агентство пропонувало щонайменше три надзвичайно цікаві космічні проекти, які американську сторону певним чином зацікавили.

– А саме?

Заміни двигунів РД-170, ракетоносії «Циклон»
Сергій Згурець

Сергій Згурець: Окрім заміни двигунів РД-170, скажемо так,йшлося про ракетоносії типу «Циклон», якщо я не помиляюся.

Олег Уруський: «Циклон-4» ми пропонували.

Сергій Згурець: І третій я зараз чітко не пам’ятаю…

Олег Уруський: Третій – це «Повітряний старт».

«Повітряний старт». Запуск ракети або з АН-124 «Руслан» або з «Мрії»
Сергій Згурець

Сергій Згурець: «Повітряний старт». Три цікаві проекти, у які можна вкладати гроші. Але за умов прозорої процедури.

– Уточніть, будь ласка, «Повітряний старт» – це що? Це ж не «Наземний старт».

Олег Уруський: «Повітряний старт» – це запуск ракети або з АН-124 «Руслан» або з «Мрії».

– Це реально?

Олег Уруський: Це реально.

– Тим більше підприємство Антонова зараз теж намагаються відновити.

Олег Уруський: Так. І я думаю, що «Укроборонпромом» знайдемо спільну мову для того, щоб залучити інвесторів до такого цікавого проекту.

Сергій Згурець: Нам потрібні абсолютно прозорі бізнесові процедури. Це той першочерговий крок, який має забезпечити і космічне агентство, і «Укроборонпром».

– Їх зараз бракує?

Сергій Згурець: Як я, як закордонний партнер, буду вкладати гроші в Україну, якщо я не розумію, як ці гроші потім поверну?

– Пане Уруський, а більше не повториться це відключення електрики на «Південмаші»? Адже, справді, склади – це ж дуже небезпечна річ.

Не один раз були розмови з Демчишиним. Пообіцяв домовитися з компанією ДТЕК, щоб мінімальний рівень завантаженості електроенергією на «Південмаші» зберігався, щоб не допустили надзвичайної ситуації
Олег Уруський

Олег Уруський: Справа в тому, що у мене не один раз були розмови з міністром енергетики, з паном Демчишиним. І він пообіцяв домовитися з компанією ДТЕК, яка є приватною компанією…

– … Ріната Ахметова…

Олег Уруський: …абсолютно правильно. Щоб мінімальний рівень завантаженості електроенергією на «Південмаші», безперечно, зберігався, щоб ми не допустили надзвичайної ситуації.

XS
SM
MD
LG