Доступність посилання

ТОП новини

У Росії допитують батька Ходорковського


Борис Ходорковський

Михайло Ходорковський попросив Слідчий комітет уточнити, чи не є це відповіддю на рішення, за яким Росія повинна виплатити акціонерам ЮКОСа 50 мільярдів доларів

Бориса Ходорковського, батька Михайла Ходорковського, вранці у четвер допитали у Слідчому комітеті Росії у справі про вбивство у 1998 році мера міста Нефтеюганська Володимира Пєтухова. За словами адвоката, на більшість запитань слідчих Борис Ходорковський відповідати відмовився, пославшись на своє конституційне право не свідчити проти себе і своїх близьких родичів. 30 червня Слідчий комітет заявив про відновлення розслідування у справі про вбивство мера Нефтеюганська, пояснивши, що одним із підозрюваних у справі може стати Михайло Ходорковський.

О 10-й ранку 82-річний Борис Ходорковський прибув у супроводі свого адвоката до будівлі Слідчого комітету в Технічному провулку. До початку допиту батько колишнього власника компанії ЮКОС коментувати ситуацію журналістам не став, пояснивши лише: «Написано в повістці з'явитися – я і з'явився». Про те, що Бориса Ходорковського чекають слідчі, стало відомо 5 серпня. 4 серпня вони привезли повістку до підмосковного ліцею «Коралово» для дітей-сиріт та дітей з неблагополучних сімей, заснованого батьками Ходорковського.

Допит Бориса Ходорковського
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

Повідомлялося, що повістка прийшла від слідчого Юрія Буртового, який вів справу начальника відділу економічної безпеки ЮКОСа Олексія Пічугіна, звинуваченого в організації кількох убивств, включаючи і вбивство мера Нефтеюганська Володимира Пєтухова.

Допит Бориса Ходорковського тривав близько двох з половиною годин. Підсумки бесіди зі слідчими підбив адвокат Сергій Бадамшин. Він підтвердив журналістам, що допит був пов'язаний з відновленням розслідування справи про вбивство Володимира Пєтухова. Борису Ходорковському була поставлена «досить велика кількість» питань, на багато з них він відповідати не став, скориставшись 51-ою статтею Конституції – правом не свідчити проти себе і своїх близьких родичів.

Допит відбувався у досить коректній формі. Більшість запитань не відповідали вимогам закону, і в тому числі 51-ій статті Конституції. Ми цим скористалися
Сергій Бадамшин

«Борис Мойсейович – людина у віці, йому 82 роки. Як почувається людина в цьому віці, ви прекрасно розумієте. Це не найкраще заняття для нього – о 10 ранку приїхати на допит до Слідчого комітету. Допит відбувався у досить коректній формі. Більшість запитань не відповідали вимогам закону, і в тому числі 51-ій статті Конституції. Ми цим скористалися», – зазначає захисник батька Ходорковського.

Сергій Бадамшин (праворуч) і Борис Ходорковський
Сергій Бадамшин (праворуч) і Борис Ходорковський

Сергій Бадамшин переконаний: виклик пов'язаний із бажанням влади чинити тиск на сім'ю колишнього власника компанії ЮКОС: «Я вважаю, що це безпардонний тиск на сім'ю Михайла Борисовича Ходорковського. Наступного дня після дня народження, наступного дня після річниці смерті дружини слідчі приносять повістку про виклик до Слідчого комітету. Усім зрозуміло, що це тиск на самого Михайла Борисовича. Усі питання про те, чому, які фантазії у слідства, потрібно ставити безпосередньо Слідчому комітету. Припускати, що відбуватиметься в свідомості цих людей, я не можу. Я вважаю, що в основі стоїть активна громадська діяльність Михайла Ходорковського, от і причина виклику його батька, щоб чинити через батька на нього тиск».

За словами Сергія Бадамшина, Бориса Ходорковського допитували як свідка. Чи будуть його викликати на допити в майбутньому, залежить «від фантазій слідства», вважає адвокат. Відповідаючи на питання про те, чи не збирається Борис Ходорковський покинути Росію, Сергій Бадамшин сказав, що не спілкувався зі своїм клієнтом на цю тему, однак припустив, що Ходорковський навряд чи виїде з Росії – «у нього будинок тут, він курує будинок-інтернат, в якому 180 дітей. Він зайнятий цією справою».

Всерйоз займатися розслідуванням справи Пєтухова ніхто не планує, і вже 12 років абсолютно невинна людина сидить. Єдине завдання, яке ставить перед собою СК Росії, – чинити тиск на Ходорковського і його сім'ю

У громадському русі «Відкрита Росія», створеному з ініціативи Михайла Ходорковського, висловили сумнів, що слідчі всерйоз мають намір розслідувати вбивство Володимира Пєтухова. У заяві на сайті руху йдеться, зокрема, про наступне: «Час, місце і перший свідок, якого викликали на допит, показують, що всерйоз займатися розслідуванням справи Пєтухова ніхто не планує, знайти справжнього вбивцю не є завданням, і вже 12 років абсолютно невинна людина сидить через не вчинений нею злочин. Таким чином, єдине завдання, яке ставить перед собою СК Росії, – чинити тиск на Михайла Ходорковського і його сім'ю».

30 червня Слідчий комітет Росії повідомив, що «у зв'язку з нововиявленими обставинами» було ухвалене рішення відновити розслідування справи про вбивство мера Нефтеюганська Володимира Пєтухова. За словами офіційного представника Слідчого комітету Володимира Маркіна, замовником цього вбивства (а також і інших «особливо тяжких злочинів») міг виступати Михайло Ходорковський, якого слідство також планує допитати, незважаючи на те, що Ходорковський перебуває за межами Росії. Адвокат Михайло Ходорковського Вадим Клювгант назвав ці звинувачення «фантазіями» і «домислами», а сам колишній власник компанії ЮКОС заявив, що не припинить своєї суспільної і правозахисної діяльності. Також Ходорковський у «Твіттері» попросив Слідчий комітет уточнити, чи не є нові звинувачення відповіддю на виконання рішень Постійної палати третейського суду, згідно з яким Росія повинна виплатити акціонерам компанії ЮКОС 50 млрд доларів за шкоду, заподіяну в результаті примусового банкрутства компанії.

18 червня в рамках виконання цього рішення в Європі розпочався процес примусового вилучення російської закордонної власності, не захищеної дипломатичним імунітетом.

Мер міста Нафтоюганськ Володимир Пєтухов був убитий 26 червня 1998 року, в день народження Михайла Ходорковського. У 2007 році до довічного ув'язнення був засуджений колишній начальник відділу внутрішньої економічної безпеки ЮКОСа Олексій Пічугін за організацію цього та інших вбивств, скоєних, як вважає слідство, в інтересах компанії ЮКОС. Пічугін провину заперечує. Саме з арешту Олексія Пічугіна,19 червня 2003 року, як прийнято вважати, почалася «справа ЮКОСа», яка не закрита досі. У четвер агентство «Інтерфакс» із посиланням на джерело, знайоме з ситуацією, повідомило, що термін слідства у так званій «великій справі ЮКОСа» продовжений ще на 3 місяці. Таким чином, розслідування триває вже понад 12 років.

Оригінал матеріалуна сайті Російської служби Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG