Доступність посилання

ТОП новини

У Вашингтоні встановлено меморіал жертвам Голодомору


4 серпня з невеличкої ливарні у штаті Пенсильванія до Вашингтона перевезли пам’ятник жертвам Голодомору в Україні 1932-33 років. Меморіал встановили неподалік центрального вокзалу міста і будинку Конгресу

Рано вранці американські перехожі переривають свій звичайний маршрут на роботу. Дехто виходить із офісів подивитися, декого зупиняє перекрита дорога. Команда ливарів і вантажників рухає вулицею вантажівку з 9-метровим монументом. Викарбуване на ньому слово «Голодомор» мало що пояснює тутешнім мешканцям. Емігрант із Сальвадору Нефтой Веласкес, який керує краном й мусить перенести 4-тонний монумент, що таке громадянська війна, бідність й нелюдський біль втрат знає з історії власної країни. Але історія українського Голодомору його вражає.

«Я взагалі-то нічого не знав про Голодомор. Коли ми почали працювати, я запитав хлопців і вони мені розповіли. Дуже сумно, що все це сталося. Так багато людей померли від голоду, важко в це повірити, це страшно», – розповів Нефтой Веласкес.

Пам’ятник встановили неподалік будинку Конгресу поруч з центральним вокзалом Вашингтона. Щороку через цю станцію до американської столиці потрапляють мільйони людей. У Національній службі парків США вважають, що кращого місця годі було й шукати.

«Всього за кілька кварталів звідси інший тематично пов’язаний пам’ятник, Меморіал жертвам комунізму. Крім того, пам’ятник жертвам Голодомору буде стояти дуже близько до вокзалу, саме через цю станцію до Вашингтона потрапляють сотні тисяч відвідувачів, а отже більше людей зможуть довідатися про його існування. Я думаю, що пам’ятник буде мати освітню функцію», – говорить інженер Національної алеї та меморіальних парків США Нед Волес.

Від ідеї збудувати пам’ятник жертвам Голодомору й до її втілення в бронзі минуло ціле десятиліття. У 2005-му Конгрес виділив невелику ділянку вашингтонської землі під встановлення меморіалу, а у 2006-му дозвіл на встановлення пам’ятника підписав президент Джордж Буш молодший.

Новий посол України в США Валерій Чалий каже, що відкриття пам’ятника у світлі війни на сході України як ніколи актуальне. Він сподівається, що на цю подію до американської столиці приїдуть тисячі українців.

«Я думаю, що це буде поштовх для того, щоб тут у Вашингтоні звернули більшу увагу на український народ, який сьогодні захищає державу в трагічний, мабуть, історичний час для України», – каже Валерій Чалий.

Архітектор пам’ятника жертвам Голодомору в Україні американка українського походження Лариса Курилас його відкриття чекає з нетерпінням. Її багаторічна робота над проектом добігає кінця. Але поки що ще є над чим попрацювати.

«Сам монумент стоїть на кам’яній стіні й частину тієї стіни нам ще треба доробити. Зворотню частину монументу ми прикрасимо абстрактним орнаментом у вигляді вишивки, – розповідає Лариса Курилас. – Ці узори, у 1933 році – в рік Голодомору – намалював український художник Василь Кричевський».

31-річний цифровий дизайне Лоуренс Велкер молодший, був цифровим дизайнером пам’ятника і, щоб бронзове поле колосків на монументі виглядало більш реалістичним, запропонував відсканувати пшеничні снопи і власноруч декілька разів вибирав для них найкрасивіші колоски. Разом із батьком і напарниками з ливарні Ларан Бронз він місяцями працював над монументом. Каже проект став частиною його життя.

«Я неймовірно пишаюся. Я навіть не знаю: чим тепер зайнятися, куди себе подіти… Я так багато часу віддавав цьому проекту. І тепер думаю: о Господи, що мені робити зі своїм часом? Як заповнити порожнечу, яка утворилася. Я навіть сумую трохи, що от ми вже його встановили», – зауважив Лоуренс Велкер.

Пишається своїм сином і його батько Лоуренс Велкер старший власник майстерні, де виготовлявся монумент: «Ми працювали над цим монументом сім днів на тиждень місцями. І тепер наша робота добігла кінця. Знаєте, я дуже пишаюся своїм сином, він запропонував кілька прийомів, які допомогли створити цей монумент».

​Батько і син Велкери за час роботи над пам’ятником уже зустріли українку, яка під час Голодомору втратила родичів. Жінка плакала, коли почула про те, над яким проектом ті працюють. Тому 7 листопада 2015 року в день офіційного відкриття, вони разом із командою прийдуть подивитися на монумент ще раз і віддати шану тим, хто помер в Україні під час Голодомору 1932-33 років. Слово «Голодомор» набуло для них особливого значення. І майстри вірять, те саме станеться й з іншими американцями, котрі бодай раз підійдуть до пам’ятника й прочитають кому він присвячений.

За попередньою інформацією, на офіційне відкриття меморіалу до Вашингтона має спеціально приїхати президент України Петро Порошенко.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG