Доступність посилання

ТОП новини

Корбан у мери – Києву радість?


На місцевих виборах кияни мають залишити гречкосіїв за бортом

(Рубрика «Точка зору»)

Опальний народний депутат Борис Філатов нещодавно повідомив, що партія «Укроп» має намір висувати кандидатом у мери Києва Геннадія Корбана. Останній нещодавно прославився своїм щедрим гречкосійством на 205-му окрузі в Чернігові, де намагався здобути мандат нардепа на проміжних виборах.

Зазіхання Корбана на крісло міського голови Києва багато мешканців столиці сприйняли із сумом, очікуючи повторення чернігівського трагіфарсу на вулицях свого міста. Натомість українцям не завадило б навчитися будь-які негативні ситуації сприймати як виклики, здолавши котрі, можна стати сильнішими й кращими.

Тому й висування цієї людини із команди Коломойського варто розглядати не лише в негативному, а й в позитивному контексті. Кращого подарунка для киян годі й очікувати. Хороше в цій ситуації проглядається одразу в кількох аспектах.

Снобістські столичні кола, котрі насміхалися із чернігівських пенсіонерів, що влаштовували справжні вуличні баталії біля продуктових наметів, очікує добряча терапія. Вони не лише отримають змогу згадати про чисельність загонів славнозвісних «бабусь Черновецького», завдяки котрим мер-космонавт і здобував двічі перемогу на виборах градоначальника, а заодно й подивуються кількості далеко не бідних людей, котрі битимуться за халявну гречку. Після такого видовища, поїдання росіянами млинців з лопати перестане для них видаватися аж таким диким.

Столиця завше дуже пишалася своєю політичною активністю, тому цілком логічно, аби саме в Києві відбулося очищення українських виборів від гидоти підкупу електорату та іншого гречкосійства. І мова явно не про те, щоб кияни лише не проголосували за чергових роздавачів продуктових наборів і не пустили їх у Київраду. Вона передовсім про те, аби мешканці столиці домоглися зняття таких персонажів із перегонів і притягнули їх до відповідальності.

У цій битві з важковаговиками мають шанс не лише постати, а й гучно заявити про себе лідери низових ініціатив і просто громадські активісти. У такій боротьбі знайдеться місце усім: і простим активістам, і експертам, і тим нечисленним партійцям, котрі виступають на боці суспільства.

Екзамен для нової поліції

Влада, особливо через свою судову гілку, активно чинитиме опір. Тут у пригоді повинна стати нова поліція, котра першою запрацювала якраз у столиці. Якщо нові копи стоятимуть на сторожі закону, а не задовольнятимуть інтереси влади чи конкретних політичних гравців, то це стане неабиякою допомогою активістам.

Поведінка нової поліції в умовах місцевих виборів дозволить зрозуміти, чи справді реформа МВС є успішною та ефективною, принаймні, на цьому етапі. З цієї причини влада усіляко мала б бути зацікавленою в такому розвитку подій, адже це не лише позначиться на її іміджі, а й стане шансом для повернення довіри населення до інших державних інституцій. Заодно може перетворитися на зелене світло для подальших реформ, навіть непопулярних. Без успішного досвіду продовження ефективних змін у країні стане неможливим і теперішня влада в такому випадку прирече себе на поразку.

Якщо киянам вдасться добитися проведення чесних виборів: без підкупів, каруселей та інших традиційних цінностей вітчизняних електоральних кампаній, а нова поліція їм у цьому допомагатиме, то це стане справжньою перемогою для столиці. Не менше. Заодно такий позитивний приклад надихне людей в інших регіонах боротися за чистоту виборів на місцях.

Ці вибори стануть перевіркою на зрілість громадянського суспільства столиці. Чи навчилося воно в постмайданний період захищати свої права та стояти за них так, як під час останньої революції? Чи прийшло врешті усвідомлення, що куди краще взяти на себе відповідальність і здобути перемогу в електоральній кампанії, ніж потім багато років скаржитися на нелюбу владу і шукати шляхів для її зміщення?

Заодно, чи дозріли громадські активісти до того, аби не лише на рівних змагатися із відомими політичними брендами, а й перемагати їх у боротьбі за місця в Київраді.

Тому ці місцеві вибори повинні стати не черговим перерозподілом сфер впливу столиці і визначити, хто протягом кількох наступних років дерибанитиме гроші киян, а перетворитися на боротьбу за зміну електоральної парадигми в місті та країні.

Назарій Заноз – політичний оглядач, публіцист

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG