Доступність посилання

12 Грудень 2017, Київ 20:57

Сепаратисти викорінюють пам’ять про Голодомор та репресії


Політична карикатура Олексія Кустовського

Демонтуючи українські пам’ятники, «ДНР» демонструє підкреслену лояльність до Росії – експерти

Ватажки угруповання «ДНР» вирішили демонтувати пам’ятники жертвам політичних репресій та Голодомору в місті Сніжному. Як зазначають українські експерти, таке рішення є реакцією сепаратистів на процес декомунізації в Україні, а також продиктоване бажанням слідувати російській ідеологічній доктрині. Натомість самі сепаратисти пояснюють свою ініціативу «відновленням історичної справедливості».

Рішення про демонтаж пам’ятників ухвалила так звана «Народна рада» угруповання «ДНР», що визнане в Україні терористичним. Як зазначив один із ініціаторів такого рішення Валерій Скороходов, громада Сніжного не давала згоди на їх встановлення, а також пояснив необхідність демонтажу «відновленням історичної справедливості».

Директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович називає дії сепаратистів спрямованими на відновлення радянської ідеології, яка заперечувала ці злочини.

Це ще й вплив Росії, яка дуже нервово реагує на пам’ять про Голодомор
Володимир В’ятрович

«З іншого боку, це ще й вплив Росії, яка дуже нервово реагує на пам’ять про Голодомор. Відповідно, це робиться для того, щоби продемонструвати свою підкреслену лояльність до Росії», – додає він.

Оскільки режим Путіна багато в чому повторює політику Сталіна, то на догоду Росії це рішення й ухвалили
Сергій Гармаш

Головний редактор інтернет-видання «ОстроВ», яке пише про Донбас, Сергій Гармаш вважає таке рішення сепаратистів насамперед їхньою реакцією на процес декомунізації в Україні і, зокрема – на демонтаж пам’ятників Леніну. Також експерт зазначає, що сепаратисти намагаються йти у фарватері офіційної російської ідеології.

«Оскільки режим Путіна багато в чому повторює політику Сталіна, то на догоду Росії це рішення й ухвалили», – припускає він.

У березні хвалилися, що «не зносять пам’ятники», у травні – демонтували Стуса

Водночас, за словами експерта, лідери сепаратистів намагаються позиціонувати свої дії не як боротьбу проти України, а як боротьбу проти хибно обраного українським керівництвом курсу. Зокрема, в угрупованні «ДНР» визнали українську мову як «другу державну», а в березні цього року очільники сепаратистів на чолі із Олександром Захарченком покладали квіти до пам’ятника Тарасу Шевченку в Донецьку. При цьому так званий «міністр освіти та науки» угруповання «ДНР» Ігор Костенюк зазначив із цього приводу, що твори поета мають світове значення. За його словами, Шевченко «зробив внесок у світову літературу, у світовий культурний простір – і Російської Федерації, і Російської Імперії, і України», – наголосив він.

Тоді ж керівник організації «Молода республіка» Сергій Кондринський наголосив, що «в «ДНР» не зносять пам’ятники». Однак через два місяці сепаратисти в Донецьку демонтували барельєф українському поету та дисиденту Василю Стусу, який був розміщений на будівлі філологічного факультету Донецького національного університету. А тепер ініціювали демонтаж пам’ятних знаків жертвам Голодомору та політичних репресій.

Як зазначає Сергій Гармаш, подібні дії, вірогідно, санкціоновані російськими кураторами сепаратистів.

Ідуть повністю у фарватері Росії та позиціонують себе як частина Росії
Сергій Кондринський

«Російський вплив там визначальний в усьому, в тому числі – в ідеології. Невдовзі там будуть виключно російські підручники і навчальна програма. І зараз ведуться переговори, щоби російські паспорти там роздавали. Вони цього не приховують: ідуть повністю у фарватері Росії та позиціонують себе як частина Росії», – розповідає експерт.

Голодомор мало зачепив промислові райони Донбасу, ба навіть багато селян рятувалися тут від штучного голоду. Однак, як зазначає Володимир В’ятрович, Голодомор є загальноукраїнською трагедією, пам’ять про яку об’єднує всіх українців.

  • 16x9 Image

    Дмитро Шурхало

    На Радіо Свобода – з 2008 року. Спеціалізуюсь на політиці та історії.Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники»

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG