Доступність посилання

ТОП новини

Чому кримські татари шоковані подарунком, який зробили Путіну в окупованому Криму?


Володимиру Путіну вручають так звану золоту люльку
Володимиру Путіну вручають так звану золоту люльку

Випадок із так званою золотою люлькою є «наругою над історією та пам’яттю кримськотатарського народу» – Барієв

Президент Росії Володимир Путін відвідав анексований його країною півострів Крим, де у вівторок взяв участь у заходах, присвячених 170-річчю «Російського географічного товариства». А напередодні, зустрічаючись із представниками національних громадських об’єднань півострова, Путін заявив, що в Криму необхідно особливу увагу приділяти «зміцненню миру і злагоди», бо Крим, це, «по суті, відображення багатонаціональної Росії». На тій зустрічі були присутні віце-спікер російської Державної ради Криму Ремзі Ільясов, муфтій Криму Еміралі Аблаєв, митрополит Сімферопольський і Кримський Лазар та інші.

Прокоментувати деякі моменти такої зустрічі Радіо Свобода попросило координатора Комітету захисту прав кримськотатарського народу, члена Меджлісу кримськотатарського народу Ескендера Барієва, який відповідав по телефону з Києва.

ЗАВАНТАЖИТИ

Путін приїхав до Криму для того, щоб завуалювати ті фарби, які існують зараз у Криму

– В першу чергу те, що відбувся візит президента Російської Федерації Путіна в Крим, говорить, що Російська Федерація продовжує порушувати міжнародне право. Тому що Крим вважається територією України, у світі вважають, що Крим є територією України, і без попередження й без повідомлення офіційної України Путін приїхав до Криму. Окрім того, на мій погляд, Путін приїхав до Криму для того, щоб завуалювати ті фарби, які існують зараз в Криму. Тому що ми бачимо, як діють санкції, ми бачимо, яке життя в Криму, і візит Путіна – він, на мій погляд, дає якийсь посил мешканцям Криму для того, щоб пообіцяти добре життя і показати, що офіційна Москва турбується про жителів Криму і турбується про Крим.


– На зустрічі з представниками громадських національних об’єднань Криму Путін заявив, що, мовляв, усі проблеми, які накопичилися в питаннях соціальної політики реабілітованих народів, можна тільки вирішувати в умовах політичної стабільності і міжнаціональної злагоди. Як Ви, як член Меджлісу кримськотатарського народу, реагуєте на таку його заяву?

– Так, після приїзду у Крим на зустрічах Путін заявив, що у жодного народу не може бути якогось особливого права на Крим. Я не розумію цих його слів. Тому що ми говоримо про корінні народи, це кримські татари, караїми та кримчаки, які зародилися, які мали свою державу, які мали ( в тому числі і в складі РРФСР) свою автономну республіку.

Ескендер Барієв
Ескендер Барієв

А крім того, цей посил спрямований на те, що не треба кримським татарам говорити про свої права, про своє право на самовизначення, право як корінного народу Криму. Цей посил усьому кримськотатарському народу і усім кримчанам. Я думаю, це зрозуміли кримські татари, які мешкають у Криму. Вони зрозуміли те, що Російська Федерація не здатна і не бажає вирішувати проблему кримських татар. Я хочу нагадати, що в 1944 році тотально були депортовані кримські татари, після депортації була зруйнована Кримська народна соціалістична республіка, яка була у складі РРФСР – це зробила радянська влада і, відповідно, РРФСР.

– Після зустрічі з представниками національних громадських об’єднань Криму Володимиру Путіну подарували сакраментальний об’єкт «Алтин бешик» – золоту колиску (люльку), яка є символом для кримських татар. Поясніть, прошу, значення цього символу і сенс такого подарунку…

Подарували ворогові цю золоту люльку. Це наруга над честю кримськотатарського народу

– На мій погляд, це наруга над історією, пам’яттю та честю кримськотатарського народу, караїмів та кримчаків. Тому що існує легенда про золоту люльку, в якій говориться про те, що коли на Крим напав ворог, коли він почав винищувати корінне населення, то корінне населення сховало цю золоту люльку в печерах Криму для того, щоб зберегти культуру, зберегти основу народу, зберегти його честь і майбутнє. І в багатьох літературних творах кримськотатарського народу мовиться про те, що колись кримські татари знайдуть цю золоту люльку і ми побачимо відродження кримськотатарського народу і визволення його від ворога. А те, що ми побачили вчора, це були представники кримських татар, які зараз не підтримуються основною частиною кримськотатарського народу. І ось вчора подарували, я можу сказати зараз, ворогові цю золоту люльку. Я гадаю, що це наруга над честю кримськотатарського народу.

– Чия ідея була взагалі зробити такий подарунок?

Мені соромно за тих кримських татар, які брали участь у цьому заході і цей випадок обурює кримськотатарський народ

– Я не знаю, чия це була ідея, але у цьому брав участь колишній член Меджлісу кримськотатарського народу Ремзі Ільясов. А також це процитував так званий голова німецької громади Криму (Юрій) Ґемпель. Стосовно цього випадку, мені байдуже, що зробив Ґемпель та представники інших національних громад. Але мені соромно за тих кримських татар, які брали участь у цьому заході, і цей випадок обурює кримськотатарський народ.

Тому що ця люлька, я впевнений, що скоріш за все ця так звана золота люлька буде валятися десь там у підвалах Ради міністрів Криму і Путін не забере її з собою до Кремля, але цей випадок є наругою над історією та пам’яттю кримськотатарського народу, над цінностями кримськотатарського народу.

Ті представники кримських татар, які брали участь у цьому, вони отримають від кримськотатарського народу певний бойкот спілкування

Тому я думаю, що народ дасть свою оцінку цьому випадку і, я думаю, що ті представники кримських татар, які брали участь у цьому, вони отримають від кримськотатарського народу певний бойкот спілкування. Вже зараз кримські татари з цими людьми не спілкуються. А я думаю, що після цього випадку більшість кримських татар взагалі не будуть спілкуватися з цими людьми, поважати цих людей.

Коли вони йому вручали люльку, якраз Ґемпель ( а не Ільясов ) заявив: «Ми Вам вручаємо золоту люльку, тому що, згідно з кримською легендою, хто володіє люлькою, той володіє Кримом і володіє народами Криму».

– Іншими словами вони хотіли йому засвідчити те, що Крим – це Росія? І що він є володарем практично півострова?

– Так, саме таке. І вони насправді для цього використали найцінніший (символ) кримського татарського народу.

  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG