Доступність посилання

ТОП новини

«У вересні ми встановимо перший біонічний протез другого покоління» – інженер-протезист


Біоелектричні протези вже доступні в Україні
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Біоелектричні протези вже доступні в Україні

Інженер-протезист розповів про технології протезування в Україні

Маргарита Тулуп

У вересні майстри київської протезної майстерні «Ортотех-Сервіс» встановлять першу біонічну кисть руки. Такий протез коштує від 420 тисяч гривень. Директор майстерні Олександр Стеценко запевняє, що така модель – найновіша на ринку. За допомогою механічних кінцівок, які встановлювали до цього, не можна було виконувати багато функцій, біонічні ж дозволяють займатися спортом і брати дрібні предмети. Протезисти пройшли навчання в Англії, а тепер готові встановлювати та обслуговувати закордонні протези в Україні.

Виробник буде впевнений, що на території України можливо правильно встановити і обслуговувати протези. Кисті рук і надалі закуповуватимуться в Англії

– Фахівці нашої майстерні пройшли сертифікацію-навчання в Англії. Ми спостерігали за процесом виготовлення протезів з біонічною кистю другого покоління. Тепер виробник буде впевнений, що на території України можливо правильно встановити і обслуговувати протези, але це не означає, що напівфабрикати виготовлятимуться в Україні. Кисті рук і надалі закуповуватимуться в Англії.

Встановити перший біонічний протез другого покоління ми плануємо у вересні

Встановити перший біонічний протез другого покоління ми плануємо у вересні. Зараз триває підготовка пацієнтів – ми перевіряли їхній м’язовий тонус, підключали датчики, проводили тренування, триває закупівля напівфабрикатів. Ми виготовляємо міо-протези на руки, але різниця між ними і біонічними полягає у кількості активних пальців. До сьогодні в протезі працювали тільки три пальці (ще два пальці були косметичними), а тому можна було взяти дуже обмежену кількість предметів. Старіші механічні протези не дозволяють випрямити вказівний палець, неможливо навіть увімкнути світло. Завдяки біонічним протезам людина може відновити втрачену функцію, почувати себе комфортніше. Але важливо пам’ятати, що жоден протез не замінить живу руку. Окрім того, протези мають обмеження у використанні: такі руки не призначені для брудної і вологої роботи, щоправда, можна керувати комп’ютером.

Гарантія на такий протез складе два роки, а користуватися ним можна буде до шести років. Ця біонічна рука може піднімати до 45 кілограмів

Гарантія на такий протез складе два роки, а користуватися ним можна буде до шести років. Ця біонічна рука може піднімати до 45 кілограмів, але це не означає, що її можна постійно навантажувати. Для занять спортом, зокрема гантелей, є спеціальні насадки. У протезі стоять дві акумуляторні батареї, на кожному пальці – мікродвигун. Батарейок вистачає на повний день, а підзаряджаються вони, як мобільний телефон.

«Для учасників АТО таке протезування буде безкоштовним»

Такий протез – річ недешева. За нашими підрахунками, планова ціна біонічної руки складе 420-450 тисяч гривень. Для учасників АТО таке протезування буде безкоштовним

Такий протез – річ недешева. Вартість підраховується вже після виготовлення: усе залежить від індивідуальних особливостей, митного збору і курсу валют. За нашими підрахунками, планова ціна біонічної руки складе 420-450 тисяч гривень. Ми не маємо достатнього фінансування, а тому не можемо зробити велику закупівлю. Є попередня узгодженість з Міністерством соціальної політики та Фондом соціального захисту інвалідів про те, що для учасників АТО таке протезування буде безкоштовним. Ми сподіваємося, що з 1 січня набуде чинності угода про зону вільної торгівлі, яка спростить доставку протезів та комплектуючих.

Як майструють протез: за лаштунками
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00


Отримувачів біонічних протезів ми обирали серед тих, хто до нас звертався раніше. Важливо, що до встановлення біонічного, потрібно деякий час ходити з первинним протезом. Коли м’язи напружуються – імпульс передається у пристрій і відбувається керування протезом. Після ампутації кукса (залишок ампутованої кінцівки) набрякає, пізніше вона худне, втрачається контакт між електродом і шкірою, протез припиняє працювати. Були випадки, коли постраждалі під час подій на Майдані за волонтерські гроші отримали коштовні протези в Європі, але просто не могли користуватися кінцівками. Двоє бійців уже користуються протезами першого покоління, тобто для них це вже не актуально. Третьому хлопцю без двох рук за допомогою українців в Іспанії ми виготовили первинний протез на одну руку, а протез на другу – профінансувала держава.

Можна сказати, що біонічні протези вже були встановлені в Україні, щоправда, не нашими фахівцями

У травні на базі нашої майстерні був спільний американо-канадський проект, який організувала українська діаспора в Канаді. Під час нього ми встановили військовим три біонічні протези. Можна сказати, що біонічні протези вже були встановлені в Україні, щоправда, не нашими фахівцями. Киянин, який отримав біонічний протез за кордоном, нещодавно приходив до нас, щоб показати бійцям, як користуватися кінцівкою. Зараз троє хлопців поїхали в Італію, але комплектуючі до їхніх протезів усе одно будуть англійські. Також згідно з постановою Кабміну, для трьох хлопців діє програма протезування, але їх ще чекає підготовча робота.

«Тепер, щоб полагодити закордонний протез, непотрібно нікуди їхати»

Біонічний протез другого покоління – найновіша модель на ринку

– Біонічний протез другого покоління – найновіша модель на ринку. Можливо, хтось виготовляє дещо краще, але приватно. Я знаю, що в США є нові розробки, але на ринку їх немає. Такі біонічні кисті, окрім англійської компанії Steeper, виробляє ще німецька компанія Ottobock та Touch Bionics. В Італії також велике виробництво. Але перш ніж ставити протези в Італії, потрібно, щоб вони пройшли випробування на електромагнітне випромінювання та силові навантаження.

У нас немає мети забезпечити протезами всіх. Хочеться привезти нову технологію в Україну і навчитися обслуговувати біонічні протези. Важливо, що тепер, щоб полагодити закордонний протез, непотрібно нікуди їхати

У нас немає мети забезпечити протезами всіх. Хочеться привезти нову технологію в Україну і навчитися обслуговувати біонічні протези. Важливо, що тепер, щоб полагодити закордонний протез, непотрібно нікуди їхати.

Ми виготовили близько тридцяти нижніх кінцівок. Їх протезування у нашій майстерні проходить майже безпроблемно. Ми маємо контракти з американськими і німецькими компаніями на постачання комплектуючих, беремо навіть дуже складні ампутації: пальці, кисті, гомілки, стегна, навіть вичленення стегна (коли воно повністю відсутнє). У нами протезованих стопах можна навіть бігати: опорна поверхня адаптується під каміння, забезпечує контакт з поверхнею, людина може пришвидшувати рух, виглядає природніше, витрачає менше сил.

70% амптуацій відбувається внаслідок судинних захворювань, 20% – після цукрового діабету, 3-5% – після травми і 5% дітей народжуються без кінцівки

Ця технологія важлива для нас, бо протези потрібні не лише тим, хто брав участь у військових діях. Дуже багато людей втрачають кінцівки після хвороби. 70% амптуацій відбувається внаслідок судинних захворювань, 20% – після цукрового діабету, 3-5% – після травми і 5% дітей народжуються без кінцівки.

«Сфера реабілітації в Україні ще не дуже працює»

Сфера реабілітації в Україні ще не дуже працює, не вистачає фахівців для роботи з ампутантами. Одного харківського інституту протезування недостатньо для всієї країни. Ми не можемо повністю реабілітувати бійців. Зараз відправляємо їх в австрійський реабілітаційний центр – фактично школу ходьби. Потрібна реабілітація, пов’язана з координацією та тренуванням м’язів. У нашій майстерні є коридор і бруси, ми даємо комплекс вправ, є невелика кімната в госпіталі, але нам потрібен центр чи відділення для реабілітації. Також потрібні психологи, бо часом люди не хочуть вчитися ходити на протезах, погоджуються залишатися у візочку, ходити з милицями.

Наш герой – Саша Чалапчій утратив дві кінцівки, але не погодився їхати за кордон, опанував електронні протези. У нього народилася друга дитина, а на ті гроші, які йому виділила держава як компенсацію за втрату функцій, він започаткував власний бізнес.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG