Оксана Лісна
Київ – Українці пропонують запровадити чіткі правила для відбору до Національної поліції. Зокрема, правозахисник Олег Мартиненко з Центру досліджень правоохоронної діяльності пропонує зробити конкурсний відбір максимально прозорим і зрозумілим. З конкретними пропозиціями команда Мартиненка звернулася до МВС, але відповіді поки що не отримала.
Олег Мартиненко вважає, що його ініціатива стане також однією з головних антикорупційних процедур для реформування складу поліції. Наприклад, інформацію про оголошення конкурсу, прийняття і розгляд документів від кандидатів мають розміщувати на сайті Національної поліції. Обговорювати їх треба також в онлайн-режимі, що дозволить громадськості спостерігати за процесом набору до Національної поліції, зазначив правозахисник.
«Основи нашого проекту включають конкурсний та відкритий реєстр всіх вакансій, які є в органах внутрішніх справ і в Національній поліції. До цього на сайті МВС ніколи не було вакансій, окрім вакансій неатестованого вільного складу, цивільних спеціалістів або державних службовців» – повідомив журналістам Мартиненко.
За словами Мартиненка, на стадії розгляду документів діятиме поліцейська комісія, куди входитимуть як фахівці МВС, так і щонайменше двоє представників громадськості.
«Для рівня міністерства це представники громадськості, яких рекомендує сам омбудсмен із числа відомих правозахисників і громадських діячів. Ця комісія оцінюватиме, які документи отримано і, головне, перелік цих документів буде висвітлюватися на сайті МВС. Комісія в онлайн-режимі зможе дивитися на коментарі і щодо тієї чи іншої кандидатури», – пропонує правозахисник.
Після відбору кандидати проходитимуть спеціальну перевірку, яку проводитиме інспекція особового складу, або служба внутрішньої безпеки. Також у кандидатів перевірятимуть стан здоров’я за медичними показниками, фізичний стан кандидата, проводитимуть психологічне вивчення. І лише тоді відбудеться іспит, зафіксований на відео, та співбесіда, розповів журналістам про свої пропозиції Олег Мартиненко.
У МВС кажуть, що пропозицій не отримували
До МВС такі громадські ініціативи поки не доходили. Артем Шевченко, речник МВС України, зазначив у розмові з Радіо Свобода, що наразі з цими ініціативами не ознайомлений.
«Я не знайомий з цією ініціативою, мені треба ознайомитися з нею, і тоді я зможу прокоментувати. Я її перед очима зараз не бачу. Пояснювати мені не треба, мені треба побачити це у першоджерелі», – зазначив Шевченко.
Олег Мартиненко сподівається, що розроблений ним і його колегами проект у МВС приймуть за основу. Тим більше, що, за словами правозахисника, всі положення написані «міліцейською мовою», з урахуванням всіх міліцейських стандартів.
Досі відбір у поліцію відбувається без залучення громадськості. Усі охочі потрапити до лав нової поліції повинні заповнити відповідні паперові анкети, які вони мають можливість отримати у місці відбору. Відбір відбувається на конкурсній основі.
Нова поліція вже запрацювала у Києві, Львові й Одесі. У найближчі місяці її запустять у низці інших українських міст.