Доступність посилання

ТОП новини

«Залякати і посіяти страх» – так у Криму відреагували на вирок Сенцову і Кольченку


Олег Сенцов і Олександр Кольченко
Олег Сенцов і Олександр Кольченко

«Ми бачимо цинізм, з яким проводилося це засідання, вирок винесли у надуманій справі. Докази притягнуті за вуха»

Віктор Воробйов

Сімферополь – Суворий і неправомірний вирок, мета якого – залякати суспільство. Так кримські політики, представники громадських організацій та експерти розцінили постанову Північно-Кавказького військового окружного суду в Ростові-на-Дону, який засудив українського режисера Олега Сенцова та активіста з Сімферополя Олександра Кольченка до двадцяти і десяти років колонії суворого режиму відповідно.

Як відомо, російська влада звинувачувала кримчан Олега Сенцова та Олександра Кольченка у створенні осередку забороненого в Росії «Правого сектора», підпалі офісів «Російської громади Криму» і партії «Єдина Росія» в Сімферополі, а також у підготовці вибуху пам'ятника Леніну в столиці Криму. Сенцов і Кольченко звинувачення заперечували. Український режисер на суді розповів, що співробітники ФСБ катували його, щоб вибити потрібні їм свідчення.

Сенцов і Кольченко були затримані в травні 2014 року в Криму російськими спецслужбами, вивезені з півострова на материкову Росію і відтоді перебували в СІЗО. У цій справі російськими спецслужбами також були затримані Геннадій Афанасьєв і Олексій Чирній, вже засуджені в Росії.

Російська правозахисна організація «Меморіал» оголосила Сенцова, Кольченка й Афанасьєва політв'язнями.

«Зловісна політика»

Думки кримських політиків, представників громадських організацій та експертів з приводу резонансної постанови Північно-Кавказького військового окружного суду з'ясовували «Крим.Реалії».

Леонід Грач
Леонід Грач

Екс-спікер Верховної Ради Криму, перший секретар комітету кримського відділення партії «Комуністи Росії» Леонід Грач назвав вирок Сенцову і Кольченку «дуже суворим».

«Цей вирок, який поза всяким сумнівом увійде не в найкращі сторінки російсько-українських відносин і який довгі роки впливатиме на ті відносини, які мають бути значно кращими між українським і російським народами, між Росією та Україною. На превеликий жаль, це все буде», – сказав Грач.

За словами комуніста, наскільки переконливо виглядає доказова база у цій справі, він сказати не береться, оскільки не знайомий в деталях з матеріалами справи.

«Я думаю, що все-таки потрібно було б, виносячи цей вирок, ставити в основу, передусім, покращення російсько-українських відносин. А по суті, поставлене питання про поглиблення того протистояння й розколу, який, власне кажучи, цей вирок, зокрема і в інформаційному просторі, і в міждержавних відносинах матиме», – підкреслив політик.

Він висловив жаль, що в справі Сенцова-Кольченка не буде тих же наслідків, що і в справі екс-чиновниці Міністерства оборони Росії Євгенії Васильєвої, яку звинуватили в шахрайстві у справі «Оборонсервісу» і засудили до п'яти років позбавлення волі, проте у вівторок, 25 серпня, передчасно звільнили, незважаючи на те, що до набуття рішенням чинності мали пройти ще десять днів.

Під улюлюкання Васильєву звільнили. До болю прикро за таке правосуддя
Леонід Грач

«Під улюлюкання Васильєву звільнили. До болю прикро за таке правосуддя, коли її адвокати надали як доказ висновок психологів, що вона більше не буде здійснювати правопорушення. Такого я як правник щось в юриспруденції не пам'ятаю. Це – якісь нові закони. Якщо брати справу Сенцова і цю справу, вона, звичайно, не світить адекватністю російського правосуддя, або інакше кажучи: і там, і там присутня зловісна політика», – наголосив Грач.

«Докази притягнуті за вуха»

Активіст кримськотатарського національного руху, голова ЦВК Курултаю Заїр Смедляєв назвав розгляд справи Сенцова і Кольченка «замовним судилищем».

«Ми бачимо цинізм, з яким проводилося це засідання, вирок винесли у надуманій справі. Докази притягнуті за вуха», – сказав Смедляєв.

Він вважає, що зазначена справа стоїть в одному ряду з іншими резонансними процесами: «справа 26 лютого», «справа 3 травня», винесення вироку активісту Євромайдану з Криму Олександру Костенку, арешт заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза та інших активістів.

Глава ЦВК Курултаю про вирок Сенцову (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:28 0:00

«Усі ці процеси спрямовані тільки на одне – залякати все активне населення, посіяти страх, щоб люди утрималися від якихось масових заходів, щоб не висловлювали своє невдоволення подіями, які відбуваються в країні, щоб не протидіяли тому свавіллю, яке чиниться чиновниками», – підкреслив голова ЦВК Курултаю.

Він припустив, що фігуранти низки резонансних справ, що розглядаються в Криму, можуть також отримати великі терміни.

При цьому він висловив сподівання, що найближчим часом ситуація зміниться. «Ті, хто сьогодні виносив завідомо неправосудні рішення, самі опиняться на лаві підсудних. Я сподіваюся, що це відбудеться дуже швидко», – зазначив Смедляєв.

«Система покарає всіх»

Активіст Українського культурного центру в Криму Леонід Кузьмін вважає, що Сенцов і Кольченко «не вчинили жодної протиправної дії проти громадян Росії і безпеки Російської Федерації».

Леонід Кузьмін
Леонід Кузьмін

«Ми бачили, як один свідок за одним відмовлялися від своїх свідчень на досудовому слідстві. Але суд, спираючись на сфабриковані факти, ухвалив неправомірне рішення, яким позбавив волі Олега Сенцова та Олександра Кольченка на 10 і 20 років відповідно».

На думку Кузьміна, головне завдання ініціаторів винесення вироку – показати, що «система покарає всіх – навіть тих, хто сумнівається в їхній винуватості».

Він також нагадав, що, крім Сенцова і Кольченка, сьогодні під арештом залишаються багато політв'язнів, серед яких – Ахтем Чийгоз, активісти Алі Асанов, Мустафа Дегерменджі, затримані у «справі 26 лютого», українська військова льотчиця Надія Савченко та інші.

Кримський політолог Дмитро Омельчук назвав вирок у справі Сенцова-Кольченка «натяком на те, що церемонитися ніхто ні з ким не буде».

Дмитро Омельчук
Дмитро Омельчук

«Все це робиться для науки іншим. Зараз одна лінія: Сенцов, Савченко, Чийгоз. Як можна судити людину (заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза – ред.) за російськими законами за події, які відбувалися в Криму до його «приєднання»? В цьому випадку складно говорити про якесь правосуддя», – додав Омельчук.

З'ясувати думку представників кримської влади щодо вироку у справі Олега Сенцова та Олександра Кольченка «Крим.Реаліям» не вдалося. Одні були недоступні для коментарів, інші відмовилися що-небудь говорити через незнання матеріалів справи.

Оригінал матеріалу – на сайті проекту Радіо Свобода «Крим. Реалії»

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG