Доступність посилання

ТОП новини

Людей обурює поведінка свободівців після конфлікту – політолог


Голова партії ВО «Свобода» Олег Тягнибок. Архівне фото
Голова партії ВО «Свобода» Олег Тягнибок. Архівне фото

«Події і вчинки зараз швидше відображаються на електоральному виборі людей, аніж раніше»

Львів – Нещодавні криваві події під стінами Верховної Ради, внаслідок яких загинули троє нацгвардійців, десятки поранені, змушує виборців ретельніше придивитися до політиків, наголошують соціологи й політологи. На Львівщині та Івано-Франківщині, де представники ВО «Свобода» здобули перемогу на місцевих виборах у 2010 році, ця політична сила сьогодні викликає у багатьох людей розчарування.

Розпитуючи львів’ян на вулицях міста про криваві події під стінами Верховної Ради, переважно чула, що вони не розуміють, що відбулось, хто організував провокацію, хто винен у смерті нацгвардійців, але розуміють, що політики наввипередки маніпулюють і кажуть неправду.

– Там були політики від «Свободи», від партії Ляшка, «УКРОПу». У них такі у всіх «підвішені» язики. «Свобода» розчарувала повністю, на неї всі нині нарікають.

– Тягнибок розчарував, він же від «Свободи», так? Я і всі мої сусіди, товаришки, а ми голосували на минулих виборах за «Свободу», кажуть, що ті політики лише багато говорять, і все. Ні, більше за них не голосуватимемо.

– Не знаю, за кого голосувати на цих виборах. Мені «Свобода» була найближча, я місцева. А тут «Слава Україні», і я проголосувала за них, ми в селі за них всі голосували. А тепер я не знаю, не бачу політиків, за кого можна було б голосувати. Нема.

– Той боєць, що кидав гранату, казали по телевізору, що не від «Свободи».

– А я чула, що від них, що гарний боєць, порядний чоловік. Але той, що кидав ту гранату, був у масці, то звідки відомо, хто то?

– Не маю симпатії ні до кого.

– На даний момент у «Свободі» не бачу ніякого прогресу. Мені події в Києві зрозумілі, ми маємо рухатись, як нам кажуть у світі. Ми самі, без підтримки світу, – нуль, – говорили львів’яни Радіо Свобода.

Більшість опитаних сподіваються, що справу щодо подій біля стін Ради буде розслідувано, бо, в іншому випадку, Україну у світі не зрозуміють.

Риторика і дії – різні речі

Львівський політолог Оксана Дащаківська вважає, що погляди і позиція виборців Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської областей залежатимуть від інформації, яку подаватимуть мас-медіа, від того, звідки її дізнаватимуться люди.

Людей обурюють розмови свободівців після конфлікту, їхня поведінка
Оксана Дащаківська

«Більшість людей вважають владу зрадницькою, що не спілкується з суспільством, не проводить реформи. Люди схильні, з одного боку, звинувачувати «Свободу», а з другого боку, це погано відображається на владі. Втрачає «Свобода», але втрачає і влада, що пов’язано з цим конфліктом у Києві. Після Євромайдану рейтинги «Свободи» впали, це показали і позачергові вибори у парламент. Людей обурюють розмови свободівців після конфлікту, їхня поведінка. А люди здатні оцінити, чим риторика відрізняється від дій. Це і відобразиться на голосуванні виборців. Граната «вдарила» по владі і «Свободі», але партія Тягнибока це швидше відчує, бо рейтинги мала менші», – наголосила Оксана Дащаківська.

На останніх виборах у місцеві органи влади у 2010 році Всеукраїнське об’єднання «Свобода» перемогло у трьох областях Західної України – на Львівщині, Тернопільщині, Івано-Франківщині. У Львівській міській раді свободівці мали більшість, але втратили її після провалу партії на дострокових виборах до парламенту.

«У 2010 році до «Свободи» потрапило багато випадкових людей, які проскочили завдяки опозиційним настроям у суспільстві. Ці люди шукатимуть теплого місця в інших прохідних партіях. Ми бачитимемо колишніх свободівців у владі, але вже від інших партій. Але сама ВО «Свобода» близька до того, щоб не подолати прохідний бар’єр», – каже політолог.

Свободівцям вистачило два роки між парламентськими виборами, щоб втратити свій рейтинг. А нещодавні події під стінами Верховної Ради суттєво послаблять позицій цієї політичної сили, вважає політолог, журналіст Анна Новик.

Політичні лідери своїми промовами підігрівали і провокували агресію. Відповідати має не лише той, хто кинув гранату, але й ті, хто підігрівав настрій
Анна Новик

«Політичні лідери своїми промовами підігрівали і провокували агресію. Відповідати має не лише той, хто кинув гранату, але й ті, хто підігрівав настрій. Ця ситуація вплине на вибори, бо людям незрозуміло, навіщо було платити таку велику ціну – життя нацгвардійців через піар-акцію політиків. На такі мітинги мають ходити воєнкоми і вручати повістки всім великим «патріотам». Патріоти мають бути на Донбасі»», – говорить експерт.

Виборець менше вірить словам

Соціолог Прикарпатського університету імені Василя Стефаника Ольга Максимович зауважила, що виборці Івано-Франківщини після Майдану змінились, навчились реагувати не на популістські слова політиків, але на їхні вчинки. До того ж, за її словами, закінчився період, коли на гаслах ОУН, УПА, з іменем Степана Бандери, тобто на патріотичних темах, близьких жителям Західної України, можна було отримати політичні дивіденди.

Події, які відбуваються, вчинки, зараз швидше і ефективніше відображаються на електоральному виборі людей, аніж раніше
Ольга Максимович

«Події, які відбуваються, вчинки, зараз швидше і ефективніше відображаються на електоральному виборі людей, аніж раніше. Раніше вистачало Степана Бандери, інших патріотичних гасел, тепер люди більш уважні, перевчились реагувати не на слова, а на вчинки. Є запит на нові обличчя і нові політичні партії на Франківщині. Думаю, що ВО «Свобода» все-таки подолає прохідний бар’єр, але не буде такого результату, як це вже було», – каже Ольга Максимович.

Соціолог зауважує, що партії приховують інформацію про те, який відтік людей у них відбувається. Але цей процес неминучий, бо грошовиті люди шукатимуть рейтингові політичні сили. ВО «Свобода» має своїх стабільних і радикально налаштованих прихильників, які слухають партійних лідерів. Від того, як зуміють свободівці вийти з нинішньої ситуації, залежатиме, чи взагалі ця політична сила подолає 5% бар’єр у місцеві органи влади.

У Всеукраїнському об’єднанні «Свобода» стверджують, що вибух гранати на мітингу під Радою – це провокація проти цієї політично сили, відповідальність за яку «Свобода» покладає на владу.

«Саме влада спільно з проросійським «Опозиційним блоком» спровокувала українців до протесту, поставивши на порядок денний парламенту і проголосувавши в першому читанні зміни до Конституції України, що закріплюють особливий статус Донбасу і є фактичною капітуляцію перед Кремлем. Натомість, правоохоронці не вжили належних заходів для нейтралізації провокаторів. Очевидно, що використання вибухового пристрою, який невідомі кинули в правоохоронців, є заздалегідь спланованою провокацією, спрямованою проти українських патріотів», – йдеться у заяві «Свободи», яку вона зробила після подій під парламентом.

На цю ж тему:

02.09.2015
Колективний «тягнибок» і колективний «ляшко» так і не зрозуміли, чим їхні дії загрожують країні

«Події біля Верховної Ради довели – популізм вбиває не лише країну, а і цілком конкретних хлопців» далі
01.09.2015
МВС викликає на допит Тягнибока та ще 5 членів «Свободи» через сутички біля Ради

МВС опублікувало фотографії участі представників «Свободи» у сутичках далі
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG