Доступність посилання

ТОП новини

«Зелені чоловічки» для Сирії


Російські десантники в Ростові-на-Дону, 13 березня 2014 року

Наскільки виправданими можуть бути чутки про участь російських військовослужбовців у війні в Сирії?

Кремль останніми днями усіляко спростовує повідомлення, які надходять від різних джерел, про те, що російські військові починають брати участь у збройному конфлікті в Сирії на боці урядових військ президента Башара Асада. У Москві підкреслюють, що Росія не збирається збільшувати свою військову присутність в цій країні і в цілому на Близькому Сході. Однак світові ЗМІ щодня оприлюднюють більше інформації про відправку до Сирії великої кількості російських військових і бойової техніки. Насамперед ця інформація стосується російських літаків з російськими ж пілотами, які з сирійських аеродромів готові почати (за деякими версіями, вже почали) повітряні удари по позиціях терористичного угруповання «Ісламська держава» (ІГІЛ), яке захопило вже понад 50 відсотків території Сирії.

У четвер радикальне угрупування «Фронт Ан-Нусра», що вважається філією «Аль-Каїди» в Сирії та Лівані, поширило фотографії, імовірно, російських бойових літаків в сирійському повітряному просторі, помічених у районі міста Ідліб на північному заході країни. Однак світлини ці дуже нечіткі і визначити на них, про які літаки йдеться, неможливо.

Раніше прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков розповів журналістам, що тема відправки до Сирії російського військового контингенту в Кремлі навіть ніколи не обговорювалася і що сирійський президент Башар Асад не просив Володимира Путіна посилати йому на допомогу будь-які бойові підрозділи, в тому числі авіаційні частини.

При цьому командувач повітряно-десантних військ Росії генерал-полковник Володимир Шаманов одночасно заявив: якщо російське керівництво поставить перед повітряно-десантними військами відповідне завдання, вони готові надати будь-якій країні, у тому числі Сирії, будь-яку допомогу у війні з міжнародними терористами.

Інформація про появу російських військових і різноманітної бойової техніки в Сирії надходила увесь тиждень з найрізноманітніших джерел, однак серйозними доказами вона не підкріплена. Головним, але не єдиним джерелом цих чуток став ізраїльський інформаційно-новинний портал Ynet, який належить найбільшій ізраїльської щоденній газеті «Едіот Ахронот». Він з посиланням на неназваних західних дипломатів повідомив про прибуття до Сирії фактично російського експедиційного корпусу, який зараз нібито розміщений на одній з військових баз поблизу Дамаска.

За даними Ynet, в найближчі тижні очікується прибуття до Сирії декількох тисяч російських військовослужбовців. Ізраїльське видання окремо підкреслює, що російські військові, якщо їхня присутність в Сирії підтвердиться, не будуть становити жодної небезпеки ні для Ізраїлю, ні для якої-небудь іншої держави в регіоні – їхньою єдиною метою стане боротьба з радикальними ісламістами, насамперед з угрупованням «Ісламська держава», і підтримка режиму президента Башара Асада.

​Військові радники та інструктори з Росії перебувають у Сирії давно, це ні для кого не секрет, нагадує міжнародний оглядач, політолог, фахівець з арабістики Костянтин фон Еггерт, але зараз справді існує ймовірність того, що російські військові почнуть прямо брати участь у збройному конфлікті в Сирії, насамперед в бойових діях проти угруповання «Ісламська держава».

– Тут є дуже важливим політичний символізм, якщо виявиться, що Росія залучена в міжнародну операцію проти екстремістів фактично разом з США. Це вплине, може, й не прямо, на інші проблеми у сфері відносин між Москвою і Вашингтоном. Тобто це буде якщо не революційний, то, принаймні, сенсаційний розвиток подій.

– Наскільки важливо для Кремля сьогодні зберегти режим Башара Асада? Його підтримують тому, що цей режим вважають союзником? Або ж це деталь в якійсь великій геополітичній грі?

Доля Асада для президента Володимира Путіна – це ссвоєрідна проекція того, що може статися в Росії з точки зору майбутнього нинішньої російської політичної еліти
Костянтин фон Еггерт

– Причини підтримки Башара Асада насправді слід шукати в російській внутрішній політиці. Сирійський президент викликає певну повагу в Кремлі тим, що він протримався вже чотири роки після початку сирійської громадянської війни, в той час як багато хто пророкував йому дуже швидке падіння. Але справа насамперед не в цьому, а в тому, що доля Асада для президента Володимира Путіна – це своєрідна проекція того, що може статися в Росії з точки зору майбутнього нинішньої російської політичної еліти. Тобто Путіну тут важлива не особистість Асада, не його алавітський режим, а насамперед принцип, що існував до кінця Холодної війни з певними варіаціями: ніхто не має права вказувати якійсь країні, який там буде режим і тим більше ніхто не має права його скидати, навіть якщо це, скажімо, ООН. Тому в Сирії для Путіна дуже драматично постало запитання про його особисте ставлення до процесу зміни режимів. У геополітичному плані нинішній Дамаск – безумовно, єдиний союзник Москви на Близькому Сході (хоча є зараз спроби, і досить успішні, налагодити відносини з Єгиптом). Також, оскільки Москва вже давно налагоджує дружбу з Іраном, то приєднання до «осі Тегеран-Дамаск», що виникла на початку 80-х років минулого століття, – це також елемент, напевно, геополітичної гри, яку Росія веде на Близькому Сході.

– Якою може бути реакція на все це Ізраїлю та США? Як вони взагалі сприймуть появу російських військових, якщо це трапиться, в Сирії?

– Це не буде поява, це буде акція, яка, очевидно, отримає схвалення у Вашингтоні, у мене сумнівів немає. Це один з тих моментів, які можуть зробити президента Путіна і російський політичний режим більш прийнятними для Вашингтона, для столиць Заходу і для Ізраїлю.

– Тобто основний мотив можливої участі російських військових у бойових діях в Сирії – це війна з угрупованням «Ісламська держава»? І побоювання, що люди, які поїхали воювати туди з Росії, повернуться потім назад – і піде хвиля терору на дуже професійному рівні? Тобто це не стільки підтримка Башара Асада, скільки попереджуючий удар по ІГІЛ?

Якщо російські військові справді розпочнуть бойові дії проти «Ісламської держави», цілком можливі терористичні акти проти російських об'єктів у всьому світі
Костянтин фон Еггерт

– Так, і звичайно, це пов'язане з великим ризиком! У разі, якщо російські військові справді розпочнуть бойові дії проти «Ісламської держави», цілком можливі терористичні акти проти російських об'єктів у всьому світі. І не виключено, що якісь російські військові можуть потрапити до рук ісламістів і стати їхніми жертвами. Це, звичайно, дуже серйозний виклик для Володимира Путіна і для Кремля. У Росії, врешті-решт, багато мусульман, багато з них радикалізувалися за останні роки, і подібні дії можуть вдарити по позиціях Росії на Північному Кавказі, де насправді все ще неспокійно.

Повний текст матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG