Доступність посилання

ТОП новини

Україна вже останніх 5-6 років ішла до епідемії поліомієліту – Сушкевич


©Shutterstock
©Shutterstock

В Україні потрібна негайна вакцинація проти вірусу поліомієліту – ВООЗ

Ірина Лазуркевич, Ірина Бреза

Київ – Вперше з 2006 року в Україні зафіксували два випадки поліомієліту, які водночас стали першими в Європі з 2010 року. У Держсанепідемслужбі Закарпатської області заперечують можливість поширення епідемії з регіону. Фахівці ж попереджають, що ситуацію ускладнює воєнний конфлікт і постійна внутрішня міграція в державі. Міністерство охорони здоров’я однією з причин спалахів інфекції назвало нестачу грошей на вакцину – необхідну її партію міжнародні організації уже надіслали до України.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

У лабораторії ВООЗ підтвердили наявність вакциноспорідненого поліовірусу у двох дітей із Закарпатської області: віком 4 роки та 10 місяців. Ці випадки захворювання на поліомієліт стали першими в Україні за дев’ять років і єдиними в Європі від 2010 року.

Начальник Головного управління Держсанепідемслужби в Закарпатській області Володимир Маркович запевняє, що тип вакциноспорідненого поліовірусу не становить значної загрози, на відміну від дикого поліовірусу, якого в Україні не виявили:

Інформація, що на Закарпатті є поліомієліт, виявилася не цілком достовірною
Володимир Маркович

«У нас немає на території області циркуляції дикого поліовірусу, який викликає поліомієліт. Таким чином, інформація, що на Закарпатті є поліомієліт, виявилася не цілком достовірною», – повідомив Володимир Маркович.

Валерій Сушкевич
Валерій Сушкевич

Його оптимізму не поділяє голова Національної асамблеї інвалідів України Валерій Сушкевич, який в дитинстві перехворів на поліомієліт і уже 58 років бореться з наслідками недуги і пересувається на візку.

Україна уже впродовж останніх п’яти-шести років йшла до епідемії. Не дай Бог, цей вірус буде мігрувати на Схід, то в умовах прифронтових зупинити епідемію буде практично неможливо
Валерій Сушкевич

«Оце присипляння, що все не так страшно, що це не дикий вірус, а спокійний… Ми повинні були не допустити жодного випадку ураження дитини поліомієлітом. Україна уже впродовж останніх п’яти-шести років ішла до епідемії. Не дай Бог, цей вірус буде мігрувати на Схід, то в умовах прифронтових зупинити епідемію буде практично неможливо», – наголосив Валерій Сушкевич.

За його словами, ситуація могла загостритися у 2012 році, коли на тлі слабкої політики імунізації і відсутності вакцин в Україну приїхали туристи на Євро-2012, які і могли завезти вірус. Валерій Сушкевич зазначив, що єдиним ефективним методом боротьби з інфекцією, яка передається орально-фекальним шляхом, є вакцинація.

Ольга Богомолець
Ольга Богомолець

Голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець виокремила низку причин активізації вірусу на Закарпатті:

Призвело до цього недовиконання МОЗ протягом багатьох років програм вакцинації дітей
Ольга Богомолець

«Призвело до цього недовиконання МОЗ протягом багатьох років програм вакцинації дітей. Ці щеплення не відбуваються з двох причин: відсутність вакцини і відмова батьків від вакцинації», – каже Ольга Богомолець.

За її словами, відсоток вакцинованих дітей почав різко падати ще з 2009 року, коли він становив 80%. Впродовж наступних років цей показник коливався між 73 і 17 відсотками, а за перші два квартали 2015 року становив лише 14%. До цього спричинився страх батьків і відмова проводити вакцинацію дітям.

У Міністерстві охорони здоров’я пояснюють таку статистику браком коштів на вакцини.

«Україна зараз має один з найнижчих рівнів охоплення вакцинацією. Ситуація почала погіршуватися 2008 року. На жаль, в Україні через недалекоглядну політику попередніх років, політичну і економічну кризу було недостатнє фінансове забезпечення і недостатня підтримка фахівців, медіа щодо вакцинації як інструменту запобігання захворюванню», – заявив заступник міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець.

Він також заявив про створення штабу реагування на спалахи інфекції поліомієліту і повідомив, що Україна сьогодні очікує на поставку другої партії вакцини від ВООЗ. Першу партію міністерство отримало ще в травні. Так, загалом Україна має отримати 3 мільйони 700 доз оральної поліовакцини і 1 мільйон 100 доз інактивованої поліовакцини. За словами заступника міністра, цього абсолютно достатньо, щоб здійснити вакцинацію дітей віком до 7-8 років.

Ситуація в Україні також викликала неабияке занепокоєння міжнародної спільноти. Голова Представництва ВООЗ в Україні Доріт Нітцан закликала батьків не боятися щеплень, а уряд не зволікати з вакцинацією, щоб не допустити поширення вірусу:

Поки ми маємо маленький вірус, який можна подолати і повністю викорінити впродовж кількох місяців з цієї прекрасної землі, це спільними зусиллями необхідно зробити
Доріт Нітцан

«Поки ми маємо маленький вірус, який можна подолати і повністю викорінити впродовж кількох місяців з цієї прекрасної землі, це спільними зусиллями необхідно зробити швидко і ефективно, не зволікаючи ні секунди», – заявила Доріт Нітцан.

Вона наголосила, використавши гру слів, що Україна стала жертвою «політизації проблеми поліотизації», і зазначила, що ні на державному рівні, ні з боку суспільства не доклали достатньо зусиль, щоб уникнути спалахів захворювання.


Вірус поліомієліту – гостре інфекційне захворювання, яке здатне вражати центральну нервову систему, викликати параліч і навіть смерть. Згідно з даними ВООЗ, поліомієліт є одним із захворювань, які здатні найшвидше поширюватися. Симптомами недуги можуть бути підвищення температури тіла, шлунково-кишкові розлади та загальна слабкість організму.

Щоб уникнути інфікування, закликають фахівці, потрібно дотримуватися елементарних правил гігієни, стежити за якістю питної води і в жодному разі не нехтувати вакцинацією.

За інформацією представників ЮНІСЕФ в Україні, на сьогодні інших спалахів інфекції в Європі немає. За останні 15 років всього у світі було зафіксовано 26 випадків захворювання на поліомієліт. Останній з них – на Мадагаскарі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG